logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozumieć Ap 2,17?
Autor: Azariasz (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2016-05-19 14:58

Niech Bóg wszystkim błogosławi .

Prosiłbym o wyjaśnienie mi słów pochodzących z Apokalipsy Św Jana .

Ap 2,17
Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów
Zwycięzcy dam manny ukrytej
i dam mu biały kamyk,
a na kamyku wypisane imię nowe,
którego nikt nie zna oprócz tego, kto [je] otrzymuje.

Czytałem Apokalipsę kilkakrotnie kiedyś jednak nie zauważyłem tych słów albo widziałem ale nie zwracałem na nie uwagi. Teraz stały się dla mnie "widoczne" jakby przypadkiem. No taki ze mnie człowiek , że czasem zaczynam szukać informacji na jeden temat a przypadkiem odkrywam coś innego.
W związku z tymi słowami z Apokalipsy mam pytanie odnośnie "nowego" lub też "prawdziwego " imienia . Przeszukiwałem internet bo zaciekawiła mnie ta kwestia , że to Bóg nadaje nam imiona i te z Chrztu i Bierzmowania . Jednak zamiast konkretnej odpowiedzi natknałem się na dwa artykuły ,w których mowa była m.in o tym , że Bóg w przyszłości (używam ziemskiej terminologi) nada nam nowe imię albo powie to prawdziwe .Tak zrozumiałem z treści ..chyba , że źle coś dekodowałem .

Dlatego proszę o wyjaśnienie ów słów z Apokalipsy św Jana. Oraz wyjaśnienia mi kilku kwestii .
1. Czy to znaczy , że nasze imiona tutaj i te z Chrztu , Bierzmowania są tymczasowe ?. Np dajmy na to że naprawdę mam na imię Wiktor a po dostaniu się do nieba i po sądzie ostatecznym Bóg zmieni mi imię na Ezechiel .
2 .Te "nowe prawdziwe " imiona zostaną nadane po osobistej biologicznej śmierci czy też dopiero po sądzie ostatecznym ?

Z góry dziękuje za przybliżenie mi tej kwestii..

 Re: Jak rozumieć Ap 2,17?
Autor: Matto (87.246.199.---)
Data:   2016-05-19 19:45

Poczytaj, co na ten temat pisze Waldemar Linke CP: http://digital.fides.org.pl/Content/244/Linke.pdf

Jak zobaczysz, "biały kamyk" z Apokalipsy jest bardzo złożonym symbolem. Tak jak większość symboli występujących w tej księdze zresztą. Mam jednak nadzieję, że zapoznanie się z tym tekstem zaspokoi choć w jakiejś części Twoją ciekawość.
Z Bogiem

 Re: Jak rozumieć Ap 2,17?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2016-05-19 21:18

Tak generalnie, to nadawanie imion miało ogromne znaczenie dla Izraelitów. To Bóg zmieniał i nadawał imiona Patriarchom np. Abram - Abraham, Saraj - Sara, Jakub - Izrael etc., dla podkreślenia, ze od tej pory wchodzą niejako w relacje z Panem, Bogiem i każde z tych imion ma przypisaną istotną treść (znak) np. Abraham - Ojciec narodów czy Petrus-skała. W Apokalipsie św. Jana - biały kamień z nowym imieniem- symbolizuje nową rzeczywistość, jakość, nowy świat i niebiański czas. Jest już nowe Niebo, nowa Ziemia, nowe Jeruzalem, bo wszystko co stare przeminęło. My też będziemy inni, przemienieni, staniemy się innym bytem z nowym nadanym przez Pana imieniem.

"Czy nasze imiona są tymczasowe"?
Tu na Ziemi wszystko jest tymczasowe, bo przecież i tak przeminie.

"Manna ukryta" - być może chodzi o Eucharystię, pokarm duchowy lub o dzban manny ukryty w Arce Przymierza, która zaginęła, po zburzeniu Świątyni w Jerozolimie.
Z Bogiem

 Re: Jak rozumieć Ap 2,17?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-05-19 21:54

Na twoim miejscu trzymałabym się bezpiecznych komentarzy Biblii Poznańskiej. To "nowe imię" to "nowa osobowość lub czynność nagrodzonego". Żeby czytać Biblię trzeba znać kontekst historyczno-kulturowy. Nie można jej czytać jako tekstu dosłownego-naukowego, podobnie jak nie można tak czytać żadnego tekstu literackiego. Apokalipsa to wyjątkowe obrazowanie podobne do poetyckiego. W poezji rzeczownik "imię" ma wiele znaczeń, zależnych od intencji piszącego. Biblia Poznańska odeśle cię do innych fragmentów Biblii, w których pojawia się "imię" w różnych kontekstach.
Jeśli chodzi o "biały kamyk" to w świecie starożytnym był on biletem wstępu na imprezy publiczne - tu chodzi o ucztę Mesjasza.

 Re: Jak rozumieć Ap 2,17?
Autor: Zuzanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2016-05-20 10:54

Ten fragment Pisma Świętego mówi, że Bóg chce być z nami blisko. Pozdrawiam.

 Re: Jak rozumieć Ap 2,17?
Autor: Azariasz (---.szczecin.mm.pl)
Data:   2016-05-21 17:28

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Chcę serdecznie każdemu z osobna podziękować za odpowiedź i przybliżenie mi wyjaśnienia. Podany link jak i pozostałe odpowiedzi faktycznie w jakimś stopniu zaspokoiły moją ciekawość ale otworzyły też kolejne "drzwi". Choć myślę, że ostatecznie moją ciekawość w pełni zaspokoi tylko Bóg... pół żartem pół serio nawet się obawiam, że po moim sądzie szczegółowym zamęczę Boga pytaniami. Chyba przypomina to trochę jak dziecko pyta się kogoś dorosłego czemu jest tak a nie inaczej.

Zawsze staram się czytać odpowiednie komentarze i wyjaśnienia tłumaczące pewne kwestie zawarte w Biblii. Fakt faktem, że natrafiam na objaśnienia nieoficjalne nie uznane przez KK jak i na objaśnienia nie związane z KK. Ale wiem, które są potwierdzone a które nie. Tak czy inaczej każdemu serdecznie dziękuję. Niech Bóg każdemu wynagrodzi.

 Re: Jak rozumieć Ap 2,17?
Autor: 777 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-05-21 18:11

Cytat z książki ks. Michała Olszewskiego "Życie w Duchu Świętym" dla Ciebie:
"kiedy człowiek doświadcza Jezusa jako osobę, wszystkie jego pytania o kwestie moralne czy prawne znikają" (s. 105).
Bo to co najważniejsze Jezus mówi w naszym sercu.

 Re: Jak rozumieć Ap 2,17?
Autor: Azariasz (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2016-05-23 16:55

Dziękuję za cytat .Myślę , że przyda mi się on w moim życiu i w moich rozmyślaniach. Ale chciałem też nadmienić , że ja Jezusa właśnie doświadczam tak jako osobę. Nie chciałbym Go tylko pytać o kwestie prawno-moralne..Ciekawi mnie i fascynuje złożona natura wszechświata, prawa jakie rządzą światem itp..Już taki jestem , że prawie zawsze rozmyślam albo wszystko analizuję . Osobiście uważam , że kwestie moralno -prawne (te dane od Boga) nie podlegają żadnej dyskusji. Po prostu z racji moich zainteresowań poszukuję informacji , na które nauka nie zawsze umie odpowiedzieć więc pojawia sie taka myśl , że najlepiej się było by zapytać samego Boga. Nie będę się rozwijać bo to by zaczynało inny temat.

Jeszcze raz dziękuję każdemu z osobna, za przybliżenie mi wyjaśnień oraz za link i cytat.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: