logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: Ania (---.centertel.pl)
Data:   2016-05-19 15:08

Szykuję się od tygodnia do spowiedzi generalnej. Nie jestem jeszcze na nią gotowa, a popełniłam grzech ciężki od ostatniej spowiedzi, a chcę przystępować do Komunii Świętej. Czy mogę pójść do zwykłej spowiedzi z tego okresu od ostatniej spowiedzi, czy muszę czekać aż będę gotowa do spowiedzi generalnej?

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: 777 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-05-19 17:59

A z jakiego powodu przystępujesz do spowiedzi generalnej?

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: Ania (---.odramedia.pl)
Data:   2016-05-19 19:23

Kapłan na ostatniej Spowiedzi Św. powiedział mi, że grzechy które uogólniamy nie są nam odpuszczane. Często tak robiłam zupełnie nieświadomie, ale sporo tych grzechów się uzbierało (czasami niestety ciężkich). Przystępowałam więc dalej do spowiedzi pewna, że tamte grzechy mam już przebaczone. Gdy dowiedziałam się, że tak nie jest - najpierw się załamałam i bałam, że każda Komunia Św. była świętokradzka (ale chyba nie była, skoro nieświadomie...), a potem postanowiłam wyspowiadać się z tego wszystkiego co wciąż leży mi na duszy.
A teraz po prostu popełniłam ciężki grzech, a spowiedź generalną zaplanowałam na czerwiec, a nie mogę tak długo nie przystępować do Komunii Świętej stąd moje pytanie, czy mogę pójść wcześniej do Spowiedzi Św. i wyspowiadać się z tych dotychczasowych (od ostatniej spowiedzi), czy czekać do spowiedzi generalnej. :)

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-19 19:43

Spowiedź to zawsze spotkanie z Jezusem. Oczywiście trzeba się przygotować, ale naprawdę nie dasz rady ogarnąć szybciej tych 5 warunków sakramentu pojednania? Poproś Ducha Świętego o pomoc w rachunku sumienia i o żal za grzechy. Jezus naprawdę nie liczy Ci grzechów. On jak szaleniec na Ciebie czeka w konfesjonale, a jeszcze bardziej tęskni do chwili, gdy przyjmiesz Go w Komunii świętej. Idź jak najszybciej do Spowiedzi. Nie pozwól Mu dłużej czekać :)

pamiętasz jak Pan Jezus rozgrzeszal ludzi, gdy chodził po ziemi?
Np. tę grzesznicę co przyszła do domu Szymona. Ona nie powiedziała nawet słowa, a Jezus od razu do niej "Twoje grzechy są odpuszczone" (Łk 6, 36-50) Dla Niego liczy się tylko byś w końcu przyszła do Niego :)

Trzymaj się, Aniu. Oddaj wszystko Matce Bożej, która jest Ucieczką grzeszników. Ona na pewno Cię przyjmie i podprowadzi do Spowiedzi i w dalszej drodze.

Pozdrawiam. Z modlitwą <3

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2016-05-19 20:50

Aniu,
Albo coś źle zrozumiałaś albo spowiednik "nie był w formie". Jezeli coś mówi się na spowiedzi za ogólnie, a szczegóły są istotne to spowiednik dopyta. Nie ma chyba możliwości, że grzechy nierozgrzeszone nie są odpuszczone. Księża raczej nie chcą szczegółów (gównie tych drażliwych). Nawet na tym forum (na innych tez) jak ktoś pyta jak ten grzech powiedzieć - to jest odpowiedź -" tak jak w pytaniu, a ksiądz już będzie wiedział o co chodzi."
A moze to jest tak jak w dowcipie:
- Staruszek na spowiedzi mówi: zdradziłem żonę
- Ksiądz - w tym wieku, nie wstyd panu
- 30 lat temu
- i nie spowiadał się pan z tego
- Spowiadałem. Ale jak miło powspominać.

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: 777 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-05-19 21:31

Kiedy miałam podobny problem do Twojego zapytałam spowiednika, czy mam przystąpić do spowiedzi generalnej, odpowiedział mi, że nie. Czy Ty pytałaś? Jeśli nie, to idź zapytaj, wyjaśnij swoją sytuację. Czekanie tyle czasu jest bez sensu. Jakby Cię nerka bolała, też byś czekała? Na Twoim miejscu poszłabym czym prędzej wyjaśnić sprawę w konfesjonale. Najlepiej zapytać spowiednika.

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-05-20 06:20

Zgadzam się ze sstaszkiem. Młodzi ludzie przeżywają na początku drogi do Boga fascynację Jezusem, szczególnie jeśli zetkną się z jakąś wspólnotą. To stan podobny do zauroczenia. Nie nazwałabym tego zakochaniem, bo taki stan przychodzi o wiele, wiele później i powoli przekształci się w umiłowanie Trójcy Świętej. W trakcie tego zauroczenia rodzi się w nas czasami poczucie wyjątkowości i chcielibyśmy nasze wnętrze sprzedać komuś, kto jest w naszym mniemaniu w stanie je ocenić. Stąd te generalne spowiedzi święte, szczególnie jeśli spowiednik wydaje nam się szczególnie akceptujący, a do tego jest jeszcze przystojny. Ktoś tak skrupulatny jak ty nie ma zapewne na sumieniu grzechów wołających o pomstę do nieba, więc pozwól Jezusowi, żeby sam poradził sobie z twoimi niedopowiedzeniami
i odpuść sobie tę spowiedź generalną. Tym bardziej że czerwiec to czas natężonej pracy w szkole i spowiednik może być zmęczony i zniecierpliwiony. Z takiego mamłania we własnym wnętrzu rodzi się potem niechęć do spowiedzi w ogóle, bo jako dorosły człowiek nie będziesz miała czasu ani chęci na szczegółowe rozpatrywanie swoich wątpliwości i zarzucisz ją, bo każda normalna wyda ci się niewystarczająca.

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: DorMi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-20 08:13

Aniu spowiedź generalną podejmuje się czasie poważnych życiowych zmian. Spowiedzi takiej nie zaleca się skrupulantom.

Nie ma czegoś takiego, że na spowiedzi kilka grzechów się odpuszcza, a kilka jest zatrzymanych. Pan Bóg nie jest księgowym.

Pójdz jak najszybciej do spowiedzi św. i spytaj spowiednika. Wszystko Ci wytłumaczy i będziesz wiedziała jak dalej postąpić. Nie przeceniaj internetu i internautów, bo ilu nas, tyle może być zdań. To temat do obgadania tylko ze spowiednikiem.

P.S.
Do spowiedzi z całego życia trzeba się bardzo dobrze przygotować, a do "Rachunku Sumienia" powracać. Wszystko sobie zapisywać i przystąpić do niej może z zeszytem 16 kartkowym, albo i grubszym. To trudny temat.

Pozdrawiam DorMi

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: Ania (---.centertel.pl)
Data:   2016-05-20 08:35

Dzieki. Dzis przystapie do Spowiedzi Sw. i spytam spowiednika a on mi powie czy mam mowic te przygotowane do generalnej :) Dziekuje wam wszystkim :)

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: Ania (---.centertel.pl)
Data:   2016-05-20 14:33

Czy tu naprawdę chodzi o skruplatność? Myślę, że mam te grzechy ciężkie na podstawie tego co powiedział mi SPOWIEDNIK. Przecież nie zrobiłby mnie w balona ;) Ale macie rację - nim zadecyduję o spowiedzi generalnej spytam spowiednika - gdy czytałam wczoraj 'Dzienniczek' siostry Faustyny przeczytałam fragment o posłuszeństwie wobec spowiednika, więc się zastosuję :) A w pytaniu bardziej mi chodziło o to, czy mogę przystąpić do Spowiedzi Św nie uwzględniając grzechów, które mam przygotowane na generalną. Ale mam obie kartki przy sobie, więc po prostu spytam księdza na spowiedzi i tyle :)

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: 777 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-05-20 14:57

Mam wrażenie, że to, co napisałaś, że powiedział Ci spowiednik można zrozumieć na dwa sposoby. Jeden to jak Ty to rozumiesz, a drugi to jak rozumieją ci, którzy pisali o skrupułach. Łatwiej rozmawiać o sprawach sumienia ze spowiednikiem, niż dyskutować na forum. :)

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-05-20 15:22

1. Kolejny raz okazuje sie, że żadne forum nie jest dobrym miejscem na takie rozmowy. Tylko konfesjonał.
2. Nie ma możliwości podziału: te grzechy wyznam dziś (mniejsza spowiedź), a te może za miesiąc (większa spowiedź).
3. radę dotyczącą zapisków w zeszycie co najmniej 16-kartkowym lub grubszym (bo te 32 strony nie starczą?) i przychodzeniem z nim do spowiedzi uważam za wielce niebezpieczną, ponieważ grozi skrupulatyzmem, rozdrabnianiem się itp. Spowiedź generalna wiąże się z pewną syntezą, całościowym spojrzeniem, oceną, nazwaniem po imieniu, poszukaniem korzeni... nie z przeglądem np. 30 lat życia dzień po dniu, bo to nierealne.

 Re: Czy przed spowiedzią generalną mogę do zwykłej?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-05-20 16:29

Aniu, spowiednik nie mógł ci powiedzieć, ze masz grzechy ciężkie do odpuszczenia, bo by ci je odpuścił i koniec. Jakie grzechy masz przygotowane na generalną? Idź ty do normalnej spowiedzi i pogadaj z księdzem, ale może nie z tym co zawsze, bo chłop może się zniecierpliwić i potem będzie, ze zraziłaś się do sakramentu na całe życie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: