logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Po co Pan Bóg nas stworzył, skoro Chrystus tak strasznie za nas cierpiał?
Autor: Piotr (91.238.166.---)
Data:   2016-05-24 14:27

'Chrystus był /.../ przewidziany przed stworzeniem świata' 1 P 1,20.
Nasunelo mi to myśl ze w takim razie Bóg wiedział ze bierze na siebie straszne cierpienie stwarzając nas. W związku z tym po co to zrobił ze nas stworzył?
Zastanawiam sie czy w ogóle powinienem sie w to zagłębiać, bo może nie powinienem starać sie rozumieć intencji Boga? Bo szatan je rozumiał i zle skończył. Czy nie ma niebezpieczeństwa w tego typu rozmyślaniach?

 Re: Po co Pan Bóg nas stworzył, skoro Chrystus tak strasznie za nas cierpiał?
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-25 08:06

Ilekroć pojawia się tutaj to sformułowane różnie, a sprowadzające się do "Po co Bóg stwarza?", cytuję ten fragment z "Dzienniczka" Faustyny:

"W piątek po Komunii św. zostałam przeniesiona w duchu przed tron Boży. Przed tronem Bożym widziałam Moce niebieskie, które bez przestanku wielbią Boga. Poza stolicą widziałam jasność nieprzystępną dla stworzeń, wchodzi tam tylko Słowo Wcielone, jako Pośrednik. Kiedy Jezus wszedł do onej jasności, usłyszałam te słowa: napisz zaraz co usłyszysz: Jestem Panem w istności Swojej i nie znam nakazów ani potrzeb. Jeżeli powołuję stworzenia do bytu – jest to przepaść miłosierdzia Mego. W tej chwili ujrzałam się w naszej kaplicy, jako przedtem, w swoim klęczniku, Msz św. się skończyła. Słowa te już miałam napisane.
(Dz 85)"

Jeśli więc pytasz "Po co" - to jedyną sensowną odpowiedzią, jest "Bo tak chciał".

Widzę też nie do końca zrozumiane, z jakiego powodu była konieczna Golgota. Inną teologiczną prawdę zawarła we fragmencie:

„Boże, któryś jednym słowem mógł zbawić światów tysiące, jedno westchnienie Jezusa uczyniłoby sprawiedliwości Twojej zadość, ale Ty, o Jezu, sam podjąłeś tak straszną mękę za nas jedynie z miłości. Sprawiedliwość Ojca Twego byłaby przebłagana jednym westchnieniem Twoim, a wszystkie wyniszczenia Twoje są jedynie dziełem miłosierdzia Twego i niepojętej miłości. Kiedyś konał na krzyżu, w tym momencie obdarzyłeś nas życiem wiekuistym; pozwalając sobie otworzyć bok swój najświętszy, otworzyłeś nam niewyczerpane źródło miłosierdzia swego; dałeś nam, co miałeś najdroższego, to jest krew i wodę z Serca swego. Oto wszechmoc miłosierdzia Twego, z niego płynie nam wszelka łaska” (Dz. 1747)

Nie było więc cierpienia dlatego, że Bóg jakoby coś musiał: tylko dlatego, bo tak CHCIAŁ. A co przez to osiągnął? To wyjaśnia w J 12,32-33

"A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie. To powiedział zaznaczając, jaką śmiercią miał umrzeć."

Teraz już moja prywatna teologia: wyobrażam, że gdyby Odkupienie dokonało się inaczej, bez krzyża, choćby Aniołowie po całej ziemi ogłosili, że Bóg wybaczył wszystkie grzechy i zaprasza do Siebie, czemu by towarzyszyły wszelkie cuda, tak że największy grzesznik by uwierzył, byłaby jedna uparta dusza, która by nie posłuchała wezwania i nie poszła - i tylko dla tej jednej duszy była śmierć na krzyżu, a więcej już Bóg zrobić nie mógł ("Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich." J 15,13), aby ją przekonać że jest samą Miłością.

Na koniec sobie uświadamiam, że to mogłem być ja.
R.

 Re: Po co Pan Bóg nas stworzył, skoro Chrystus tak strasznie za nas cierpiał?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2016-05-25 10:11

Bóg jest niepojęty. Już sam w sobie, w swoimtrójjedynej istocie jest samowystarczalny, więc na pewno nie chodzi o "samotność".
Myślę tylko, że chciał się z nami podzielić swoją miłością, włączyć we wspólnotę jaką tworzy w Trójcy Św.

 Re: Po co Pan Bóg nas stworzył, skoro Chrystus tak strasznie za nas cierpiał?
Autor: A. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-05-25 12:07

Bóg nas stworzył z miłości. Cierpienie jest często z nią związane. Tak dla przyblizenia sprawy - dlaczego ludzie decydują się na małżeństwo czy rodzicielstwo? Też z miłości i też wiąże się to z ofiarą i cierpieniem. Ale to nie cierpienie jest najistotniejsze, liczy się dobro tych, których kochasz. Pozdrowienia :)

 Re: Po co Pan Bóg nas stworzył, skoro Chrystus tak strasznie za nas cierpiał?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-05-25 19:58

Dla życia wiecznego nas stworzył.

 Re: Po co Pan Bóg nas stworzył, skoro Chrystus tak strasznie za nas cierpiał?
Autor: Emgie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-05-25 22:33

Gdy człowiek jest bardzo szczesliwy, to pragnie tym szczsciem dzielić się z innymi. A Pan Bóg, nieskończony w swej radości i milosci, dzieli się z nami nieustannie.
Gdy widzimy, gdy ktoś z naszych ukochanych cierpi, czasami przez swoje błędy, poświęcamy swój czas, pieniądze, oddajemy swoją nerkę. A Pan Bóg, nieskończony w swej milosci poświęcił swojego Syna, z którym jest związany nierozerwalnie.
Dał nam wolną wolę i szanuję ją, ale walczy o nas nieustannie. Bo przecież nieustannie na Ołtarzach świata dokonuje się ta sama Ofiara z Jego Syna.
A dlaczego tak się stało? Bo prawdziwa miłość nie zadaje pytania, co z tego będę miał? Albo jeśli to zrobię to będę cierpiał. Bo takie pytania to wskazują na egoizm. A PAN Bóg jest Miłością Nieskończoną.

 Re: Po co Pan Bóg nas stworzył, skoro Chrystus tak strasznie za nas cierpiał?
Autor: B. (---.96.201.90.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-06-02 02:27

"szatan je [intencje Boga] rozumiał i źle skończył."
Piotrze, skąd taki wniosek? Szatan rozumiał intencje Boga? To jest nieprawda. Motywem działania szatana, na skutek którego uprzedni anioł stał się szatanem, była zazdrość, zawiść.
"A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła i doświadczają jej ci, którzy do niego należą.": Ks. Mądrości 2,24
Gdyby nie zawiść diabła, człowiek nie zbuntowałby się przeciw Bogu. Ewa i Adam wypełniając "radę" szatana wypowiedzieli zaufanie Bogu. Zatem przyczyną cierpień Syna Bożego jest zawiść szatana. Gdyby nie ta zawiść szatana, Bóg poprowadziłby człowieka spokojną drogą, bez śmierci doczesnej i bez cierpień związanych ze śmiercią. Mało tego, że szatan sprowadził na człowieka śmierć, to jeszcze nieustannie oskarża nas przed Bogiem (Ap 12,10). Do wielkich rzeczy stworzył Bóg człowieka - jak to, on, wielki anioł miałby służyć małemu człowiekowi? Człowiek stworzony do wielkich rzeczy, może do większych, niż on? Nigdy. I tak przez zawiść o człowieka anioł stał się szatanem. Stał się więc szatanem nie na skutek zrozumienia intencji Boga, bo gdyby je zrozumiał, upadłby przed Bogiem na kolana i powiedziałby w zachwycie "niech się dzieje Twoja wola". Zawiść nie pozwoliła szatanowi na zachwyt nad mądrością Boga i sprawiła ów zamęt, bunt i śmierć. Syn Boży jest istotowo równy Bogu, zatem wielki i wszechmocny Bóg w Swoim Synu pokazał niebu i nam swoją przecudowną, godną naśladowania cechę - pokorę. Nawet o sprawowaniu władzy Jezus powiedział, że sprawujący władzę ma być sługą, kto chce być wielki, niech będzie sługą (Mt 20,26; Mt 23,11;Mk 9,35; Mk 10,43). Bóg nawet umył człowiekowi nogi... Diabelską rzeczą jest natomiast pycha.

"Bóg wiedział ze bierze na siebie straszne cierpienie stwarzając nas. W związku z tym po co to zrobił ze nas stworzył?"
"Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne." Ew. św. Jana 3,16
Do wielkich rzeczy stworzony został człowiek, śmierć i zmartwychwstanie Syna Bożego były ratunkiem, zbawieniem dla człowieka.

Mało tego, że Bóg stworzył człowieka. Stworzył go na swój obraz i podobieństwo!
"Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę." Ks. Rodzaju 1,27
Myślę, że do dziś nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego, co te słowa znaczą.

"lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują." 1 list do Koryntian 2,9
Właśnie. Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: