logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy przyjąć Sakrament Chorych?
Autor: amelia (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2016-05-31 10:53

Od lat, jestem chora na "okrągło". Ciągle mam poważne problemy ze zdrowiem. Jestem chodząca, choć obecnie słaba. Staram się w marę możliwości uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Czasem w dni powszednie, tez. Miałam żal do Boga, że w Uroczystość Bożego Ciała nie mogłam iść na Eucharystię. Byłam zbyt słaba.
Skąd będzie wiadomo, że już więcej nie dam rady i potrzebuję namaszczenia chorych. Czy będę wiedziała, ja? Bo moi bliscy się pewnie nie domyślą, bo nie chodzą do kościoła.

 Re: Kiedy przyjąć Sakrament Chorych?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-05-31 14:43

Na co czekasz? Co roku przyjmuję Sakrament namaszczenia chorych w dniu 11 lutego. Umacnia w chorobie i innym cierpieniu.
http://www.niedziela.pl/artykul/91611/nd/Namaszczenie-chorych---sakrament-ludzi

 Re: Kiedy przyjąć Sakrament Chorych?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-05-31 14:45

Sakrament Chorych, zgodnie z obowiązującą obecnie jego teologiczną interpretacją, nie jest ostatnim sakramentem.
Jest sakramentem, którego celem jest przyniesienie ulgi duchowej osobom chorym. Szczególnie takim, którzy nie są w stanie przystąpić do spowiedzi (właśnie ze względu na stan zdrowia). Sakrament ten ma moc uwalniania ich od grzechów. O ile tego oczywiście pragną.
Obecna wykładnia "odkleja" niejako ten sakrament od śmierci jako takiej, akcentując jego pomocniczą funkcję dla chorego. Nie ma ograniczeń ilościowych co do przyjmowania tego sakramentu. Można to robić wiele razy.
Skąd ma Pani wiedzieć? Sama z siebie. Nie ma jakiejś procedury lub instrukcji postępowania, warunków koniecznych i dostatecznych. Ja sam wolę nazywać ten sakrament sakramentem pomocy chorym. Kościół ofiaruje pomoc dla tej grupy wiernych.
Myślę, że powinna Pani, przy najbliższej okazji, poprosić księdza o rozmowę na temat tego sakramentu.
Przyzwyczajeni jesteśmy do uroczystego, czasem wręcz hucznego fetowania innych sakramentów: chrztu, małżeństwa, komunii (zwłaszcza tej pierwszej). Bierzmowanie też ma uroczystą oprawę, przygotowujemy się do niego.
Tymczasem sakrament chorych zostaje jakby zapoznany. Jest w cieniu. Niewiele o nim wiemy, wypieramy go. A przecież wszyscy byliśmy, jesteśmy lub będziemy chorzy. Nie ma na to rady. I nie ma powodu aby w chorobie nie być w łączności z Panem.

Życzę Pani zdrowia i proszę nie mieć pretensji do Stwórcy. "Bo Dobry Bóg zrobił co mógł, teraz trzeba zawołać fachowca..." głosiła stara piosenka. I coś w tym jest.

 Re: Kiedy przyjąć Sakrament Chorych?
Autor: amelia (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2016-05-31 17:33

Dziękuję. A do Pana xc. jeśli miał Pan na myśli służbę zdrowia, pisząc o fachowcach, to na nich najbardziej się zawiodłam. Przez ich niechęć do udzielenia mi pomocy, a nawet chociażby zbadania na oddziale szpitalnym, tego samego dnia straciłam jeden z ważnych zmysłów. Czasami chodzi mi po głowie, by domagać się odszkodowania. Jak na razie oddaję to Jezusowi. Pozdrawiam.

 Re: Kiedy przyjąć Sakrament Chorych?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2016-05-31 18:32

Kodeks Prawa Kanonicznego:

OSOBY, KTÓRYM NALEŻY UDZIELAĆ NAMASZCZENIA CHORYCH

Kan. 1004 - § 1. Namaszczenia chorych można udzielić wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci na skutek choroby lub starości.
§ 2. Sakrament ten wolno powtórzyć; jeśli chory po wyzdrowieniu znowu ciężko zachoruje lub jeśli w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze.
Kan. 1005 - W wątpliwości, czy chory osiągnął używanie rozumu, czy poważnie choruje albo czy rzeczywiście już umarł, należy udzielić tego sakramentu.
Kan. 1006 - Sakramentu należy udzielać chorym, którzy - będąc przytomni na umyśle - przynajmniej pośrednio o niego prosili.
Kan. 1007 - Nie wolno udzielać namaszczenia chorych tym, którzy uparcie trwają w jawnym grzechu ciężkim.

http://www.trybunal.mkw.pl/Kodeks%20Prawa%20Kanonicznego.pdf

 Re: Kiedy przyjąć Sakrament Chorych?
Autor: xc (---.146.67.154.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-05-31 21:46

Akurat nie miałem na myśli służby zdrowia. Raczej służbę duchową, pomoc w objaśnieniu sensu sakramentu, bo sam suchy zapis prawny nie wystarczy. Boli mnie, że się Pani przydarzyła taka przykrość. Oczywiście ma Pani pełne prawa jako pacjent i może Pani dochodzić ich. Tyn nie mniej nie rezygnowałbym z terapii medycznej i sugeruję zwrócić się do innego lekarza z prośbą o konsultację.
Jeszcze raz życzę wyzdrowienia i polecam Panią w modlitwie.

 Re: Kiedy przyjąć Sakrament Chorych?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-06-01 00:05

Sakrament Chorych to spotkanie z Dobrym i Miłosiernym Bogiem sam na sam :) Pan Jezus w szczególny sposób traktował chorych, słabych, mniej lub bardziej niesprawnych. Do Kochającego Boga można w każdej chwili, On zawsze pełni dyżur :)
Sam powiedział:

"On usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają." (Mt 9, 12)

"Gdy przebywał w jednym z miast, zjawił się człowiek cały pokryty trądem. Gdy ujrzał Jezusa, upadł na twarz i prosił Go: «Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». Jezus wyciągnął rękę i dotknął go, mówiąc: «Chcę, bądź oczyszczony». I natychmiast trąd z niego ustąpił. A On mu przykazał, żeby nikomu nie mówił: «Ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż ofiarę za swe oczyszczenie, jak przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich». Lecz tym szerzej rozchodziła się Jego sława, a liczne tłumy zbierały się, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych niedomagań.
(Łk 5, 12-15)

"I przyszło do niego mnóstwo ludu, mając z sobą chromych, kalekich, ślepych, niemych oraz wielu innych i kładli ich u nóg jego, a On ich uzdrowił, tak iż się lud zdumiewał, widząc, że niemi mówią, kalecy odzyskują zdrowie, chromi chodzą, ślepi widzą, i wielbili Boga Izraela." (Mt 15, 30-31)

Jeśli jest taka możliwość, to pożyteczne jest przyjęcia Sakramentu Chorych dla odzyskania sił i zatopienia się w Jezusowym Miłosierdziu :)
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas, szczególnie ten, gdy Dobry i Miłosierny Bóg będzie działał:) (A będzie działał według Swojego Pomysłu, bo od zawsze ma Plan Działania :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: