logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Którzy duchowni mogą żyć bez celibatu?
Autor: alex (---.ipartners.pl)
Data:   2003-12-01 12:14

Nie znam hierarchii święceń, ale wiem, że jeden ze stopni dopuszcza bycie w związku.
Wiem również, że ta praktyka choć jest dozwolona to i tak w rezultacie jest mało popularna. Że pozwolenie swoje, a tradycja swoje....

 Re: Którzy duchowni mogą żyć bez celibatu?
Autor: Arni (---.klodzko.sdi.tpnet.pl)
Data:   2003-12-01 12:51

Szczęść Boże!
W kościele katolicki mężczyzna żonaty może przyjąć tylko święcenia diakonatu. Musi być żonaty przed przyjęciem święceń. Do udzielenia święceń diakonatu żonatemu mężczyźnie potrzebna jest zgoda żony a kandydat do święceń musi mieć ukończone 35 lat.
Pozdrawiam

 Re: Którzy duchowni mogą żyć bez celibatu?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2003-12-01 14:45

Diakoni; właśnie ostatnio wyświęcono jednego żonatego diakona w Lublinie. Nb. żonatymi diakonami byli m.in. Franiszek Liszt, węgierski muzyk i Jan Kochanowski, nasz wielki poeta. W polskiej praktyce utarło się, że diakonami są alumni seminarium, ale zmiany Soboru Watykańskiego II (nawiązujące do pierwocin chrześcijaństwa) już za 3-4 lata doprowadzą w Polsce do święceń diakonów stałych, w tym żonatych. Rodzina jako Kościół to przecież jeden z głównych motywów obecnego potyfikatu.
Na marginesie: w Kościele katolickim są żonaci księża. Większość z nich to księża obrządków wschodnich będących w łączności z nami (np. obrządek grecko-ukraiński, ormiański, etiopski) oraz grupa byłych księży anglikańskich, którzy uznali zwierzchność biskupa Rzymu, łącząc za jego zgodą stan małżeński z kapłańskim. Uwaga: wbrew obieowej opinii w Kościele prawosławnym OBOWIĄZUJE CELIBAT. Oznacza to, że kapłan nie może wstąpić w związki małżeńskie. Subtelna różnica między Kościołami Rzymsko-katolickim a prawosławnym w dyscyplinie sakramentu święceń polega na tym, że w prawoslawiu wyświęca się żonatych mężczyzn, tak jak to było do X w. w Kościele katolickim.

 Re: Którzy duchowni mogą żyć bez celibatu?
Autor: Agniulka (---.org)
Data:   2003-12-01 22:48

W Kościele rzymsko-katolickim do niedawna praktycznie zadni. W ostatnich czasach odradza sie instytucja stalego diakonatu, czyli najnizszego stopnia swiecen, ktory jest stopniem dozywotnim. W Polsce jeszcze diakonow stalych nie ma, o ile mi wiadomo. Normalnie diakon to pierwszy stopien swiecen i jest czasowy, bo nastepnie kleryk przyjmuje swiecenia prezbiteratu. Jedynie ktos od poczatku zamierzajacy zostac diakonem stalym i nie przyjmowac dalszych swiecen - takiego zonatego mezczyzne po ukonczeniu 35 roku zycia mozna wyswiecic na diakona, ale nie dalej.

 Re: Którzy duchowni mogą żyć bez celibatu?
Autor: Karol (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2003-12-02 17:24

Ostatnio był wyświęcony na stałego diakona człowiek żonaty, pan Piotr Siwicki z Lublina, znany pod internetowym nikiem rutenus. O okolicznościach tych święceń (przyznam szczerze trochę dziwnych) oraz o stałym diakonacie więcej przeczytasz w:

http://www.kosciol.pl/content/article/200312012318396.htm
http://www.diakonat.szczecin.opoka.org.pl

 Re: Którzy duchowni mogą żyć bez celibatu?
Autor: diakon Piotr (UKGK) (212.182.32.---)
Data:   2003-12-03 17:25

Witam wszystkich serdecznie,
Generalnie odpowiedź jest taka:
1) w Kościele rzymskokatolickim (łacińskim) mężczyznom żonatym można udzielić święceń diakonatu, a niekiedy nawet prezbiteratu (popularnie a nieściśle: kapłańskich), o ile są to duchowni-konwertyci z protestantyzmu lub jeśli kandydat i jego małżonka zobowiązują się do separacji wieczystej;
2) w katolickich Kościołach wschodnich (nie wszystkich) jest także dopuszczalne
wyświęcanie na prezbiterów kandydatów żonatych nie będących konwertytami
i kontynuujących normalne pożycie małżeńskie po święceniach - w Polsce
jest bodajże kilkunastu takich księży (greckokatolickich).

Nie ma możności wyświęcenia żonatego prezbitera na biskupa (chyba, że wchodziłaby w grę separacja, ale jest to raczej czysto teoretyczna możliwość).
Ja sam jestem pierwszym żonatym diakonem stałym par excellence w Polsce. Należę do Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Tak nawiasem: diakon nie jest świeckim, tylko duchownym po wyższych święceniach (u nas zachowały się też święcenia niższe, które w Kościele łacińskim zniósł pap. Paweł VI
w 1971 r.), stąd forma "pan" - w kontekście tradycji języka polskiego - jest tu nie na miejscu.

Pozdrawiam w Chrystusie,
diakon Piotr (gr.kat.)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: