logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu.
Autor: Marek (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2017-03-07 11:25

Dzień dobry. Proszę o wyjaśnienie znaczenia i sensu modlitwy podanej w temacie. Dziękuję.

 Re: Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu.
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-03-07 16:38

Modlitwa ta, znana jako spowiedź powszechna, ma za zadanie uświadomienie uczestniczącym we Mszy świętej wiernym własnej niedoskonałości, która prowadzi nas do grzechu. Ta niedoskonałość jest w nas stale, tak więc ów akt pokutny na początku sprawowanej ofiary jest stanięciem przed Bogiem w pokorze. Dodatkowo świadomie odmawiana gładzi również grzechy lekkie, czyli powszednie. Ale tylko takie - z pozostałymi należy udać się do konfesjonału.

 Re: Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu.
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-03-07 23:31

Modlitwa znajduje się w Liturgii Mszy Św. i Liturgii Godzin (kompleta). Odmawiana jest na początku i stanowi przyznanie się do błędów popełnionych wobec Dobrego i Miłosiernego Boga oraz swoich bliźnich (w szerokim znaczeniu także, gdyż chrześcijanie stanowią pewną wspólnotę). Modlitwa ma na celu wyproszenie odpuszczenia grzechów lekkich oraz powierzenia się wzajemnej modlitwie podczas Liturgii. Sens modlitwy każdy odnajduje sam, według własnego, osobistego jej przeżywania.
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas :)

 Re: Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu.
Autor: Marek (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2017-03-08 14:54

Wszystko fajnie. Ale jeśli modlitwa ta dotyczy tylko grzechów lekkich, to dlaczego wyznajemy "że BARDZO zgrzeszyłem myślą, mową i uczynkiem"?

 Re: Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu.
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2017-03-08 15:29

Ale BARDZO nie jest synonimem CIĘŻKO. Piszę po raz któryś - normalnemu (przeciętnemu) człowiekowi popełnić grzech CIĘŻKI jest naprawdę bardzo ciężko (trudno).

 Re: Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-03-08 18:16

Marku, spowiedź powszechna nie dotyczy tylko grzechów lekkich. Dotyczy wszystkich grzechów. Ale tylko grzechy lekkie mogą być wtedy odpuszczone, o ile zostaną spełnione warunki, o których napisali poprzednicy.

Sstaszku, kogo uważasz za normalnych (przeciętnych) ludzi, którzy nie grzeszą ciężko? Czy masz na myśli tych, którzy na serio zaprosili Boga do swojego życia i są wspierani Jego łaskami w dobrych wyborach? Czy tych, którzy żyją w głębokiej nieświadomości, że ich postępowanie bardzo poważnie rozmija się z miłością Boga lub bliźniego?

 Re: Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu.
Autor: Franciszka (---.146.7.56.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-03-14 20:24

Człowiek zawsze staje wobec Pana Boga ze świadomością swojej grzeszności. Taki sens ma ta modlitwa. Pokora jest tu zbawienna, a nie "ważenie" grzechów. Chodzi o postawę, a nie robienie rozliczenia z grzechów. Szczegóły dotyczące grzechów wymienia się podczas spowiedzi.
Właśnie ta modlitwa jest zalecana do odmawiania przed przystąpieniem do sakramentu pokuty i pojednania, o czym się ostatnio zapomina, jak widać z powyższych postów.

 Re: Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu.
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-03-15 03:52

Zupełnie wyleciało mi z głowy zalecenie, żeby odmawiać spowiedź powszechną przed przystąpieniem do sakramentu pojednania. Nie pamiętam nawet, czy kiedykolwiek ono w mojej głowie było ;) Nie praktykuję tego. Odpowiedniejsza wydaje mi się modlitwa o charakterze indywidualnym. A prośbę skierowaną do braci i sióstr o modlitwę za mnie wolę wypowiadać na głos, tak żeby oni ją słyszeli ;))

Kiedy odmawiam indywidualnie kompletę też pomijam spowiedź powszechną, jak również pozostałe formuły wspólnotowego aktu pokuty. Zgodnie z zaleceniem, z które za każdym razem rzuca mi się w oczy. W internecie widnieje ono np. tutaj: (klik).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: