logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy przynosimy coś do kościoła?
Autor: Asia (---.securex.cc)
Data:   2017-06-06 23:25

Szczęść Boże,

Nie znalazłam w internecie takiego spisu, dlatego postanowiłam poprosić Was o pomoc: czy mógłby ktoś pomóc wypisać święta w Kościele, w których przynosimy coś na mszę? Niekiedy niestety zapominam, w które święto przynosi się np. świece, a są to piękne tradycje.

Z góry dziękuję.

 Re: Kiedy przynosimy coś do kościoła?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-06-07 00:25

Świeca:
- Święto ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej)
- Wielka Sobota do zapalenia od paschału
- Lampion i wieniec adwentowy na Roraty
- Akatyst, nieraz są rozdawane małe woskowe świeczki
- wspomnienie św. Błażeja (3 lutego)

Wianuszek albo bukiet ziół/ roślin łąkowych
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej)

- Błogosławieństwo opłatków na wieczerzę wigilijną
- Błogosławieństwo figur Dzieciątka Jezus i żłóbków (szopek)
- Błogosławieństwo owsa w święto św. Szczepana (26 grudnia)
- Błogosławieństwo wina w święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty (27 grudnia)
- Błogosławieństwo dzieci w święto świętych Młodzianków (28 grudnia)
- Błogosławieństwo kredy i kadzidła w uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
- Błogosławieństwo wody w święto Chrztu Pańskiego
- Błogosławieństwo chleba i wody we wspomnienie św Agaty (5 lutego)
- Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny (święconka) w Wielką Sobotę
- Błogosławieństwo wianków we czwartek po uroczystości Bożego Ciała
- Błogosławieństwo kierowców i pojazdów we wspomnienie św. Krzysztofa (25 lipca)
- Błogosławieństwo tornistrów szkolnych
- Błogosławieństwo ziarna siewnego i nasion w święto Narodzenia NMP (8 września)
- Błogosławieństwo zwierząt (4 października)
- Błogosławieństwo świateł i kwiatów na groby (1 lub 2 listopada)

Poza tym np.:
- Błogosławieństwo narzeczonych (zaręczyny)
- Błogosławieństwo matek przed urodzeniem dziecka
- Błogosławieństwo matki po urodzeniu dziecka
- Błogosławieństwo rocznych dzieci
- Błogosławieństwo chorego
- Błogosławieństwo nowego krzyża, obrazów, dewocjonaliów, modlitewników, sztandarów, chorągwi.

- namaszczenie dzieci, matek noszących dziecko pod sercem i wszystkich jako dzieci Bożych olejami Św. Feliksa 18 maja (kościoły kapucynów)

Więcej o tym błogosławieństwie:
18 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Feliksa, kapucyni z Miodowej będą błogosławić olej i namaszczać nim dzieci. Na klasztornym dziedzińcu po raz 4. odbędzie się festyn na cześć patrona dzieci.
- Zapalimy naturalną oliwę, która później zostanie pobłogosławiona. Ponieważ w naszej świątyni znajduje się ołtarz św. Feliksa, po Mszy św. zaprosimy do niego dzieci i kapłan namaści im czoła, kreśląc znak krzyża - tłumaczy o. Grzegorz Filipiuk, kapucyn. I dodaje: - Św. Feliks jest patronem dzieci, ale też matek w stanie błogosławionym i kobiet mających trudności z poczęciem. Do kościoła przy ul. Miodowej 13 zapraszamy wszystkich, bo każdy z nas jest dzieckiem Bożym. 18 maja nie jest jedyną okazją, kiedy można uzyskać błogosławieństwo. - Można o nie poprosić każdego dnia. Ja sam oleje mam zawsze pod ręką, bo zawsze może być okazja, by ich użyć, tak, jak to czynił św. Feliks, gdy ktoś go o to poprosił - przekonuje o. Filipiuk. I wyjaśnia: - Olej św. Feliksa to sakramentalium, czyli obrzęd dodatkowy, który nie udziela łaski Ducha Św., jak to ma miejsce przy celebracji sakramentów, ale przez modlitwę Kościoła usposabia wiernych do jej przyjęcia i do współpracy z nią.
Św. Feliks jest pierwszym świętym kapucynem. Żył w XVI w. w Rzymie, posiadał dar bilokacji i uzdrowień. Był bardzo pobożnym bratem. W dzień kwestował, a w nocy się modlił. Bardzo dużo pokutował. Mówi się, że Matka Boża wręczyła mu Dzieciątko Jezus i dlatego w ikonografii jest przedstawiony z małym Chrystusem na ręku. Nie umiał czytać ani pisać. Przekonywał, że zna tylko 6 liter - 5 czerwonych i 1 białą. Litery czerwone to 5 ran Zbawiciela, a biała to Maryja. Tak czytał krzyż i życie Matki Bożej, że nawet papieże wysyłali do niego poselstwa, by się go poradzić w ważnych sprawach. Pewnego razu przyniesiono do niego chore dziecko. Kapucyn wziął oliwę z lampki, która paliła się przy tabernakulum i namaścił je nią. Maluch wyzdrowiał. Na pamiątkę tego wydarzenia kapucyni wprowadzili zwyczaj namaszczania najmłodszych olejem.

 Re: Kiedy przynosimy coś do kościoła?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2017-06-07 06:58

Praca domowa z religii? :)

 Re: Kiedy przynosimy coś do kościoła?
Autor: O. Jan, omi (---.dsl.bell.ca)
Data:   2017-06-07 12:55

A w pewnej parafii, w której byłem wikarym, było poświęcenie pojazdów w dniu 1 maja. A stało się tak. W latach pięćdziesiątych w dniu 1 maja przyjechała grupka niewierzących na majówkę. I nad rzeczką, przy której był kościół, przez cały dzień cieszyli się widokami i pogodą. Przed odjazdem do domów zapragnęli złożyć wizytę księdzu proboszczowi. Wymyślili, że poproszą o poświęcenie swoich samochodów. I tak powstał zwyczaj święcenia pojazdów w pierwszy dzień maja. Myślę. że św. Krzysztof nie obraził się.

Szczęść Boże,
O. Jan, omi

 Re: Kiedy przynosimy coś do kościoła?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2017-06-07 13:18

Modlitwa o dobrze wykonaną pracę/jej błogosławieństwo jest jak najbardziej na miejscu, także dobrze jest, gdy i uczniowie modlą się o solidnie wykonaną pracę domową czy to szkolną, czy z religii, czy inną. Wielokrotnie tak się modliłam/zawierzałam prace Bogu i wiele z nich (np. prawie-nie-do-wykonania prac) i dało się je zrobić, czy poszły jak z płatka.

 Re: Kiedy przynosimy coś do kościoła?
Autor: Hanna (150.254.99.---)
Data:   2017-06-07 17:49

Na Wniebowzięcie można też przynieść do pobłogosławienia owoce, nie tylko kwiaty, zioła itp. I te owoce się potem jak najbardziej zjada.

Umknęły nam palmy - w Niedzielę Palmową.

 Re: Kiedy przynosimy coś do kościoła?
Autor: Asia (---.securex.cc)
Data:   2017-06-13 02:19

Serdecznie dziękuję.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: