logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Problem z piątkiem.
Autor: Krystian (13 l.) (---.proflink.pl)
Data:   2017-07-28 11:13

Dziś mama przygotowuje spaghetti. Jest w nim mięso. Nie wiem co zrobic. Na pewno będzie mi je dawać do zjedzenia. A jeśli nie zjem będzie awantura.

 Re: Problem z piątkiem.
Autor: 9834 (---.play-internet.pl)
Data:   2017-07-28 16:32

Podlegasz rodzicom w tym wieku i powinieneś zjeść i podziękować. Możesz też porozmawiać z mamą o tym, żeby może następnym w piątek zrobiła coś bez mięsa. Jak zaproponujesz pomoc w przygotowaniu dania na pewno się ucieszy.

 Re: Problem z piątkiem.
Autor: Tionne (78.9.143.---)
Data:   2017-07-28 16:52

No to teraz się zastanów, czy większym złem będzie awantura z mamą czy zjedzenie mięsa.

 Re: Problem z piątkiem.
Autor: A2 (---.dynamic-ww-11.vectranet.pl)
Data:   2017-07-28 22:22

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy te osoby, które mogą wybrać co jedzą (i ukończyły czternasty rok życia). Jak możesz wybrać "nie", a potem awantura, to oczywiście nie jest to wybór. Zatem - jedz, i tyle. A gdy kiedyś może spyta Cię mama: co chcesz na obiad, to inna sprawa. Wtedy powiedz, że np. ryż. Ale jest jest mięso, nie ma nic innego - jedz, i podziękuj. Pan Bóg jest ponad tym wszystkim.

 Re: Problem z piątkiem.
Autor: Marek Piotrowski (---.global.tygrys.net)
Data:   2017-07-31 10:45

Tylko przyczynkowo: jeśli je się mięso w piątek bo nie ma innej mozliwości (podróż, stołówka, albo jak u Ciebie) to w tych sytuacjach należy korzystać z ogólnej dyspensy, pamiętając zarazem o tym, by w inny sposób dopełnić obowiązku pokutnego.

Aha, i warto - spokojnie, bez awantur, wyznając że masz związany z tym konflikt sumienia, porozmawiać z Mamą. A jeśli masz opory, napisz do Niej serdeczny list.

---
Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Źródło: http://www.trybunal.mkw.pl/Kodeks%20Prawa%20Kanonicznego.pdf

z-ca moderatora (wytłuszczenie moje)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: