logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jestesmy wieczna dusza czy posiadamy wieczna dusze?
Autor: Marek (---.access.telenet.be)
Data:   2017-10-21 11:58

Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus.
Bardzo prosze o przeslanie odpowiedzi na moje pytanie sformulowane w temacie: czy jestesmy wieczna dusza czy posiadamy wieczna dusze?
Z powazaniem,
Marek.

 Re: Jestesmy wieczna dusza czy posiadamy wieczna dusze?
Autor: wyszywaczekwredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2017-10-21 13:45

Jesteśmy prawą ręką czy posiadamy prawą rękę?

 Re: Jestesmy wieczna dusza czy posiadamy wieczna dusze?
Autor: Robson (---.static.chello.pl)
Data:   2017-10-21 14:21

Ani jedno ani drugie, czyli: pytanie źle postawione. Katechizm na to:

KKK 365 Jedność ciała i duszy jest tak głęboka, że można uważać duszę za "formę" ciała (Por. Sobór w Vienne (1312): DS 902); oznacza to, że dzięki duszy duchowej ciało utworzone z materii jest ciałem żywym i ludzkim; duch i materia w człowieku nie są dwiema połączonymi naturami, ale ich zjednoczenie tworzy jedną naturę.

Czyli: człowiek jest wiecznie duszą i wiecznie ciałem, z krótką przerwą pomiędzy śmiercią i zmartwychwstaniem ciał przy końcu czasu.

R.

 Re: Jestesmy wieczna dusza czy posiadamy wieczna dusze?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-10-21 15:42

Pytanie źle postawione pociąga za sobą ryzykowne odpowiedzi.
Nie mogę się zgodzić na to, że ciało i dusza są wieczne, bo mają początek. Wieczny jest Bóg, bez początku i końca.
Dusza ludzka jest nieśmiertelna, ale nie jest wieczna, podobnie nie jesteśmy wiecznie ciałem.
Człowiek ma początek, zatem nie jest wieczny. Ciało ludzkie jest śmiertelne, lecz wierzymy w zmartwychwstanie (powstanie z martwych oznacza, że jest etap bycia martwym, prawda?). Dusza śmierci nie podlega, zatem jest nieśmiertelna (nie zaś wieczna).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: