logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ważną jest modlitwa, do której...
Autor: ZagubionaM (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2017-12-10 17:10

Szczęść Boże,
Mam pytania nieco "techniczne" dotyczące modlitwy:
1. Czy ważną jest modlitwa, do której wprowadza się formę żeńską, np. w modlitwie św. Bernarda po Litanii Loretańskiej (ożywiona, grzeszniczka) lub w psalmach itd.
2. Czy ma znaczenie dla ważności modlitwy powtórzenie w Godzinkach ostatnich wersów, np. "A przy śmierci nam słodką Opiekunką była"?

 Re: Czy ważną jest modlitwa, do której...
Autor: Franciszka (---.146.228.68.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-12-13 00:26

"grzeszniczka" - to może jest odmiana węża. Znam nazwę "grzechotnik", ale nie "grzeszniczkę". W każdym razie gratuluję ci wyobraźni w wymyślaniu słówek.
Najważniejsza jest modlitwa serca. Pan Bóg patrzy w serce człowieka. Liczy się intencja, z którą przystępujesz do modlitwy, a nie twoje "techniczne" sprawy.
Generalnie zasada jest taka, że jak już chcesz odmawiać modlitwy napisane przez kogoś, to nie zmieniaj tekstu. Możesz natomiast modlić się swoimi słowami i wtedy możesz dowolnie tworzyć swoje twory językowe, jak ci się podoba.

 Re: Czy ważną jest modlitwa, do której...
Autor: ZagubionaM (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2017-12-13 03:48

Wiem, ale to taki "odruch". W ramach duchowej adopcji dziecka poczętego postanowiłam odmawiać Litanię Loretańską i być może zdarzyło mi się wprowadzać przy modlitwie św. Bernarda taka formę jak opisałam - teraz gdy adopcja się kończy przypomniało mi się to wzbudziło wątpliwości, czy taka modlitwa się liczy.
Generalnie nie zmieniam tekstu gotowych modlitw, po prostu używam często formy żeńskiej, typu "choćbym przechodziła ciemną doliną" zamiast przechodził.
Ale na fali skrupułów zaczęłam się zastanawiać czy nie robię czegoś niestosownego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: