logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co oznacza wzniesiona w górę prawa ręka?
Autor: guśka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-07-15 16:10

Kilka razy uczestniczyłam w modlitwach uwielbienia i zauważyłam, że niektóre osoby podczas śpiewania pieśni podnoszą w górę prawą rękę. Co oznacza ten gest?

 Re: Co oznacza wzniesiona w górę prawa ręka?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-07-20 19:41

Nie mam pewności, dlaczego poszczególne osoby tak się modlą, ale przypuszczam, że mogą wzorować się na tekście z Pisma Świętego, gdzie o takim elemencie modlitwy można przeczytać np. w tych fragmentach:

Ps 28, 2
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=861#W2

Ps 63, 4-5
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=896#W4

Ps 134, 2
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=967#W2

Ps 141, 2
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=974#W2

Tylko że mowa w nich o wzniesionych rękach, a nie o prawej ręce, czyli jest to tak jakby wzorowanie się, ale w połowie.

 Re: Co oznacza wzniesiona w górę prawa ręka?
Autor: guśka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-07-25 06:05

Dziękuję. Wiem, że wiele osób modli się wznosząc ręce w górę. Ale oni wznoszą obie. Mi chodzi o wzniesioną prawą rękę.

 Re: Co oznacza wzniesiona w górę prawa ręka?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-07-25 12:57

A czy to nie jest moda, która jest widoczna często na koncertach muzycznych, i jest właściwa naszym czasom? Może ludzie wyrażają w ten sposób przeżywaną wewnętrznie łączność w modlitwie z Bogiem i ludźmi?

 Re: Co oznacza wzniesiona w górę prawa ręka?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-07-25 13:38

Podniesiona prawa ręka jest jednoznacznym gestem bardzo źle w Polsce odbieranym, a w niektórych sytuacjach nawet karalnym.

 Re: Co oznacza wzniesiona w górę prawa ręka?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2018-07-25 15:00

"Podniesiona prawa ręka jest jednoznacznym gestem bardzo źle w Polsce odbieranym" - często widzę takie powitanie między znajomymi, kiedy są za daleko, by było słychać pozdrowienie słowne. Nigdy mi się ten gest źle nie kojarzył. Ani w życiu codziennym, ani na modlitwie. (chyba że mówimy o wygrażaniu prawą ręką?, ale to co innego)
Widać to im pomaga w modlitwie. Postawa ciała może pomagać w modlitwie, albo przeszkadzać (spróbuj uwielbiać siedząc skulona). Jedni ręce mogą mieć złożone, inni opuszczone wzdłuż ciała, inni wzniesione. Nie ma reguł (to nie liturgia). Byle było godnie.

 Re: Co oznacza wzniesiona w górę prawa ręka?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-07-25 15:33

Obawiam się, że sstaszek ma na myśli pozdrowienie faszystowskie. Tylko z sobie znanych powodów nie nazwał go po imieniu.

"Spróbuj uwielbiać siedząc skulona" - ależ nie ma wg mnie żadnego problemu. Nie muszę próbować, siedzenie nie ma nic do rzeczy. Właśnie, nie ma reguł. Nie należy mierzyć modlitwy (właśnie, nieliturgicznej) przyzwyczajeniami czy obyczajami danej grupy lub osoby.
Uwielbienie nie musi wymagać ruchu, tańca, śpiewu, swobody przemieszczania się, działań grupowych itp. itd. Oczywiście, że można się modlić, uwielbiając Pana Boga w ciszy, w bezruchu, indywidualnie, w skupieniu wyrażającym się nawet skuleniem, przycupnięciem, na siedząco, na klęcząco, w ograniczonej przestrzeni, w wygodnej dla siebie a bardzo statycznej pozycji ciała.

 Re: Co oznacza wzniesiona w górę prawa ręka?
Autor: guśka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-07-29 08:15

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam :)

 Re: Co oznacza wzniesiona w górę prawa ręka?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-07-29 14:14

Takie gesty w modlitwie, to jednak tylko gesty. Nie dziwię się, że pytasz. Kiedyś na spotkaniu modlitewnym widziałam modlącą się koleżankę (dzięki niej dowiedziałam się o wspólnocie akademickiej i do tej pory jestem jej za to wdzięczna), która w trakcie modlitwy prawą ręką trzymała tak, jakby żebrała o coś (ręka cały czas latała w lewo i w prawo). Dla mnie wyglądało to jako znak pokory i uniżania, tj. bardzo pozytywnie. Obecnie, bardzo chciałabym, by ta kobieta naprawiła swoją relację z Kościołem, bo ostatnio, gdy miałam z nią kontakt, przyznała, że ta bardzo się posypała. Gesty gestami, jednak to, co najważniejsze, dzieje się w sercu i to już nie jest tak łatwo zobaczyć.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: