logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: jul123 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-04-07 18:48

/.../

https://www.youtube.com/watch?v=BFWL2GsHo4I

https://swietawdomu.pl/spowiedz/

www.archidiecezja.pl/aktualnosci/spowiedz_w_czasie_pandemii.html

moderator

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: Ona (---.146.188.58.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-04-07 19:42

Ludzie, czy to naprawdę tak trudno zrozumieć: masz kwarantannę, siedzisz w domu i z nikim się nie spotykasz! Jeśli nie szanujesz swojego życia, trudno, masz do tego prawo. Ale nie wolno ci narażać innych ludzi, w tym księży. Czy to aż tak skomplikowane?

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-04-08 13:32

Ja w kwestii odpowiedzi na pytanie. Bardzo przepraszam, ale chciałem się dowiedzieć od kiedy spowiedź święta stanowi narażenie cudzego życia w Polsce? Czyżby przegłosowano, tak jak w Australii prawo, że zatajenie przez spowiednika grzechów wyznanych na spowiedzi grozi kara więzienia? Z odpowiedzi wynika, że nie tylko kara więzienia, ale, że w Polsce przywrócono karę śmierci! Czy Kościół katolicki się na to godzi? Bo zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Katechizmie Kościoła Katolickiego przez papieża Franciszka, kara śmierci jest sprzeczna z prawdami wiary katolickiej. A nie słyszałem, żeby papież zwolnił spowiedników z tajemnicy spowiedzi. To teraz księża w Polsce za spowiadanie będą karani śmiercią?

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-04-08 16:12

do #%@&*
Nie ma co pokrzykiwać i nakręcać emocji. To nikomu nie służy.
1. Spowiedź święta osoby zakażonej czy ewidentnie chorującej niesie ryzyko zakażenia spowiednika (lub penitenta, ale rozumiem, że w kwarantannie jest penitent a nie spowiednik) obecnie panującą chorobą, która może być śmiertelna.
2. Zagrożeniem nie jest sakrament ani Bóg, ale kontakt spowiednika z zakażonym.
3. Osoba, która przebywa w obowiązkowej kwarantannie, nie ma prawa wychodzenia z domu także w celu skorzystania z sakramentów. Koniec, kropka, amen. Tak, wychodzących objętych kwarantanną należy bardzo surowo karać w wymiarze doczesnym, cywilnym a w sensie moralnym zaciągają oni winę.
4. Nie wolno ryzykować swoim postępowaniem niczyjego zdrowia ani życia. To niemoralne.
5. Nie chodzi o ustanowioną karę śmierci, ale o ryzyko zawleczenia śmierci poprzez zarażenie innych.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-04-08 16:54

Do Hanna
O jakie zakażenie chodzi? Księża nam nic nie mówią! To w czasie spowiedzi można się zakazić? Ja nie wiedziałem, że grzechy roznoszą się przez zakażenie! Z tego wynika, że:
a) Z grzechów można się wyleczyć (nie zawsze i nie ze wszystkich, ale to tylko kwestia postępu w medycynie, mam nadzieję, czyli śmierć też powinna być wyleczalna, tak na chłopski rozum)
b) Grzechy roznoszą się przez zakażenie (Ja bym prosił o szersze wyjaśnienia, ale to by wiele wyjaśniało samo w sobie. Że też wcześniej na to nie wpadłem! Już rozumiem czemu papież będzie odprawiał Wielkanoc w samotności.To jest bardzo dobry przykład dla wszystkich, tylko czy tak się da? Bo to oznacza, że stworzymy niebo na ziemi, ale całkowicie autarkiczne. Trochę mi łyso z ta nową kościelną nauką. Muszę całkowicie przewartościować to czego się do tej pory w tej materii nauczyłem. Jednak Kościół katolicki za papieża Franciszka idzie w awangardzie postępu! Nie da się ukryć...

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-04-08 17:17

Gdybyś czytał naprawdę uważnie, to może przeczytałbyś, że nie chodzi o zarażenie grzechem, lecz obecnie panującą chorobą (grzech jest odwieczny, obecny wirus chyba nie, ale co ja wiem). O ryzyku zarażenia wirusem księża bardzo dużo mówią i piszą, w realu, w prasie, w internecie, w ogłoszeniach parafialnych, ale widać nie wszyscy czytają i słuchają.
ma bardzo dużo pracy (zdalnej, czasowojakies 400% tego, co byłoby w normalnych, neizdalnych warunkach) i szkoda mi sił na takie dłuższe dysputy, podejrzewam, że podejmowane dla czczej rozrywki.
Koniec.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-04-08 17:17

Jull123,

Tu chodzi o zakaz wychodzenia z domu w czasie kwarantanny. Za złamanie zakazu grozi odpowiednia kara. Wszyscy zostaliśmy jednakowo poinformowani.
Przystąpisz do spowiedzi kiedy zakończysz 14-dniową kwarantannę. Przypominam, ze nikt w Polsce - całe szczęście - nie ośmielił się zamknąć kościołów. Mamy zdrowych na umyślę duchownych i chwała Panu (!) Polska to jednak Polska.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: Ona (---.146.185.188.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-04-08 19:44

Co do otwartości kościołów, to akurat wygląda różnie. Nie ośmielam się krytykować ani całkowitego zamknięcia kościołów, ani liczenia ludzi przed wejściem. Mamy w Polsce przynajmniej jednego księdza, który zaraził się podczas pełnienia posługi i zmarł, we Włoszech ta liczba jest o wiele wyższa. Nie mam prawa od nikogo wymagać męczeństwa. Znam też przypadek, gdzie zakonnicy błyskawicznie zaprzestali posługi, praktycznie od razu. Dziwiłam się bardzo. Kiedy się okazało, że połowa klasztoru jest zarażona, i liczyłam, kiedy byłam u nich ostatni raz, przyszła myśl: "Chwała Panu, że tak szybko była te decyzja". Nie wiedzieli jeszcze, że są zarażeni...

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-04-08 19:49

Ja bym prosił o rozwinięcie teorii o odwiecznym wirusie (bo chyba nie to tak jakby: a może tak/chyba tak?). Bo u mnie głowa stara, trochę tępa, to nie wszystko w materii Nowego Katechizmu zrozumieć poradzę.
P.S
To do Magdaleny: ja bym jednak bał się tak uogólniać.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: po prostu (---.centertel.pl)
Data:   2020-04-08 20:09

Temat jest dla mnie trudny, wielowymiarowy i ma swój ciężar. Nie potrafię tak po prostu powiedzieć, że osoba w kwarantannie nie ma prawa do sakramentów. Dobrze, żeby jednak miała - ALE! Księżom powinno dać się kombinezony, tak, jak lekarzom. Zdrowie duszy jest tak samo ważne, jak zdrowie ciała, jeśli nie ważniejsze. Trzeba ratować człowieka, bo doczesne cierpienie jest niczym w porównaniu z piekłem. Co, jeśli podczas tej kwarantanny wyjdzie, że osoba jednak jest chora? Nadal nie może skorzystać z sakramentów? A co, jeśli umrze? A co jeśli nie jest ona zdolna do żalu doskonałego, bo miała bardzo niedoskonałego ojca i potrafi jedynie bać się kary? To tylko jedna z przyczyn takiej niezdolności... mogą być też inne, bardziej błahe, jak własne zaniedbanie... A najczęściej pewnie jedno i drugie - miał ktoś niedoskonałego ojca/matkę - dlatego zaniedbał relację z Bogiem, wolał się obronnie wycofać z tej relacji i został jedynie przy lęku przed karą. Dlaczego jeden mógł zaniedbać relację z Bogiem i dostanie szansę, bo żył w innych czasach; i teraz jest już w niebie lub czyśćcu; a drugi trafił na pandemię - i do piekła...? :(

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: M. (---.play-internet.pl)
Data:   2020-04-08 21:14

Nie mamy oficjalnego zamknięcia kościołów, ale niektóre diecezje zamknęły msze dla wiernych a spowiedź jest możliwa tylko w wyjątkowej sytuacji (trudno powiedzieć co to znaczy). Duchowe przygotowanie i przeżywanie świąt jest utrudnione.

Wyjście z domu podczas kwarantanny grozi wysokimi karami i stanowi łamanie przepisów państwowych.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-04-08 21:52

"Wyjście z domu podczas kwarantanny grozi wysokimi karami i stanowi łamanie przepisów państwowych."
Oraz - co nie mniej ważne, prawda? - jako narażanie na niebezpieczeństwo jest naruszeniem piątego przykazania Deklaogu, o czym sporo mówi ks. prymas.
np. https://misyjne.pl/prymas-polski-lamanie-zakazow-podczas-epidemii-jest-naruszaniem-piatego-przykazania/

"Co, jeśli podczas tej kwarantanny wyjdzie, że osoba jednak jest chora? Nadal nie może skorzystać z sakramentów? A co, jeśli umrze? A co jeśli nie jest ona zdolna do żalu doskonałego, bo miała bardzo niedoskonałego ojca i potrafi jedynie bać się kary?"
Wierzę w Pana Boga, który to rozumie lepiej niż my i sobie poradzi z takimi ludzkimi ograniczeniami. Jak? On wie. Ja nie muszę.

"Księżom powinno dać się kombinezony, tak, jak lekarzom".
Pewnie tak, byloby swietnie, ale o ile mi wiadomo, na razie nie ma takich możliwości, nawet nie starcza dla lekarzy. Mój kuzyn lekarz chodzi po szpitalu w foliowych reklamówkach zamiast butow ochronnych. Wot, zizń.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-04-09 01:47

To te grzechy są uleczalne, czy nie w końcu? Bo jak nie są, to rozumiem że są śmiertelne? I jak się człowiek takim śmiertelnym zarazi, to co potem? Nie było mnie parę lat w Polsce (I nie mam zamiaru wracać! Co to to nie, taki głupi to ja nie jestem! Tu jakaś zaraza panuje), a tu widzę mamy jedność ekumeniczną ze świadkami Jehowy. Czy katolicy w Wielkim Tygodniu w Polsce przeżywają na polecenie episkopatu tydzień jedności ekumenicznej ze świadkami Jehowy? Dooobra zmiana - widzę postęp w każdym domu i w każdej zagrodzie.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2020-04-09 12:29

#%@&* - Do Michała

A ja stoję przy swoim i się nie boję. Mamy zdrowych na umyśle duchownych. Polska to jednak Polska. I kropka.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: antonima (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2020-04-09 12:48

Rozumiem, że Moderacja przepuszcza posty #%@&* vel Michala tylko po to, żeby umozliwic mu publiczne robienie z siebie pajaca. Czy naprawdę w obecnej sytuacji potrzebujemy tego trollowania w różnych wątkach? Nie jest to chyba w żaden sposób pomocne.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: Dla Michała (---.49.196.91.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-04-09 15:03

Michałowi dedykuję bajkę Krasickiego "Dzieci i żaby". Myślę, że tytuł powinien tutaj brzmieć: "Michał i forum pomocy". Nie, nie wierzę, że zrozumiesz teraz.

Ignacy Krasicki:

1
Z wieczora
Chłopcy wkoło biegały
I na żaby czuwały:
5
Skoro która wypływała, Kamieniem w łeb dostawała.
Jedna z nich, śmielszej natury,
Wystawiwszy łeb do góry,
Rzekła: «Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie!
Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie».

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-04-09 15:37

Magdaleno, Magdaleno, no tak, ja rozumiem, że ponad 30% kapłanów na świecie odmawia obecnie zostania biskupem, ale przecież skądś się biorą? Chyba nie chcesz mi wmówić, że biskupi (i papież) biorą się znikąd?
P.S.
Próbowałem wykręcić ten numer telefonu, co Ksiądz pod spodem podaje, ale coś się chyba nie zgadza. Może Ksiądz to sprawdzić?

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: #%@&* (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2020-04-09 15:55

do "Dla Michała" - bardzo miłe! Tak trzymaj!
Mnie też, ale NIE JESTEM ŚWIADKIEM JEHOWY. I mam już bardzo z górki, dlatego bardziej mnie interesuje CO POTEM, niż te trochę tutaj. Poza tym, jako przez parę lat "kariery zawodowej" naukowiec, mam zwyczaj trzymać się FAKTÓW. Tylko prawda jest interesująca (no i to drugie, skrzętnie tu pomijane, ale z uwagi na "zakręt ideologiczny" dokonany przez uczestników tego forum jak najbardziej zrozumiałe). Nie było mnie tu ładnych parę lat i tak sobie krążąc w wolnym czasie pomiędzy marketem budowlanym a domem, ze zgrozą odkryłem, że forum pomocy katolika przekształciło się w stowarzyszenie krewnych i znajomych świadków Jehowy. Przynajmniej nazwę trzeba zmienić proszę Ojca. Bo TA wprowadza w błąd. Podobnie jak numerki.

 Re: Spowiedź a kwarantanna domowa
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-04-09 23:56

Michale, dziękuję Ci za odrobinę normalności w tej panice okołopandemijnej. Tęskniłam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: