logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-03-10 13:40

Niech będzie pochwalona Trójca Święta, szczęść Boże,

Wiem, że trzeba czytać Pismo Święte. Ale nie wiem jak długo czytać w ciągu dnia, żeby Pan Bóg był zadowolony i szczęśliwy? Czy mam czytać Biblię jak najdłużej?

Z góry dziękuję za odpowiedź, szczęść Boże.

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-03-10 14:47

Sądzisz, że jesteś w stanie dać szczęście nieskończenie szczęśliwemu Panu Bogu?
Nasze modlitwy nic Panu Bogu nie dodają. Nasze czytanie Biblii też nic Panu Bogu nie dodaje.
O ile mi wiadomo, Pan Bóg nie opublikował regulaminu z przelicznikiem czasowym.
Naprawdę, nie chodzi o czas, który "zadowoli" Pana Boga.

W czwartej prefacji na dni powszednie okresu zwykłego jest fragment: "Nasze hymny pochwalne niczego Tobie nie dodają, * ale się przyczyniają do naszego zbawienia, *przez naszego Pana Jezusa Chrystusa".
http://ordo.pallotyni.pl/index.php/mszal-rzymski/prefacje/135-4-prefacja-zwykla
Czyli nie chodzi o o, by dać satysfakcję Panu Bogu, który bez tego byłby np. nieusatysfakcjonowany i niespełniony. Chodzi o to, by czytać dla własnego dobra, dla własnego rozwoju, dla własnego poznawania Boga, dla budowania naszej indywidualnej więzi z Nim, dla spotkania z Bogiem.

Nie, nie chodzi także o czytanie jak najdłużej - ani nie o to, by przewlekać na siłę, ani nie o to, by czytać kosztem innych obowiązków lub zdrowia. Nie chodzi też o miarę, ilość tekstu, który "przelecisz" wzrokiem.

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-03-10 15:11

A czy czytanie Pisma Świętego automatycznie przemienia nasze serca? Chodzi mi, że nie rozumiem bardzo dużej części Pisma Świętego, ale czy jeśli im więcej będę czytał Biblię to tym bardziej Pan Bóg będzie przemieniał moje serce?

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: Ona (---.30.20.146.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-03-10 17:41

"Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, * aby Ciebie, Boże, chwaliły niebo i ziemia.
Chociaż nie potrzebujesz naszego uwielbienia, * pobudzasz nas jednak swoją łaską, * abyśmy Tobie składali dziękczynienie. * Nasze hymny pochwalne niczego Tobie nie dodają, * ale się przyczyniają do naszego zbawienia, *przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Dlatego zjednoczeni z chórami Aniołów, * wysławiamy Ciebie, z radością wołając:"
4 prefacja

Żeby uzyskać odpust zupełny musisz czytać 30 minut (i spełnić dodatkowe warunki)
Czytaj. Nie ważne, czy 5 minut, czy godzinę. Po prostu czytaj. Sama nie lubię czytać Pisma, ale postanowiłam sobie, że codziennie czytam po jednym rozdziale. I właśnie skończyłam Nowy Testament, zaczynam Stary.

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-03-10 19:58

Karol, czytanie Pisma Świętego, czyli słuchanie słów Boga, można porównać z sytuacją małego dziecka. Początkowo rozumie tylko niektóre słowa dorosłych, potem proste pytania i polecenia, a w miarę upływu czasu coraz trudniejsze wypowiedzi, bajki itd. Podobnie z nami: słuchając Boga w Jego Słowie, coraz więcej słyszymy i rozumiemy, a w konsekwencji, jeśli mamy otwarte serca, Bóg je rzeczywiście przemienia.
Papież Franciszek zaleca co najmniej 5 minut dziennie. Czasem będzie to jeden rozdział, czasem jakiś wers czy słowo tak bardzo dotyka, że spędza się dłuższy czas na rozważaniu tego wersu. Czasem szuka się innych odniesień do danego słowa w innych księgach. Czy wiesz, że wyrażenie "nie bój się/nie bójcie się" występuje w Biblii 365 razy, po jednym na każdy dzień? W jeden dzień tego raczej nie ogarniesz.
Na stronie Katolika, ale też na innych, są komentarze do czytań Biblii z danego dnia. Ich czytanie to też rozważanie słowa Bożego, czasem wyjaśnienie wątpliwości. Może Ci pomogą.

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: W (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-03-11 10:40

"Chodzi o to, by czytać dla własnego dobra, dla własnego rozwoju, dla własnego poznawania Boga, dla budowania naszej indywidualnej więzi z Nim, dla spotkania z Bogiem."

Od czasu kiedy stałam się świadoma dręczeń demonicznych wobec mnie, zrozumiałam, że i diabeł próbuje tworzyć "więź", tudzież "relację", podszywając się pod Boga.
Jedna różnica łatwa do wychwycenia (którą dostrzegałam jeszcze przed nawróceniem) - Bóg wie wszystko. Diabeł jest ograniczony. Gdy miałam lub mam jakieś myśli lub odczucia - znam ich kontekst głęboko wewnętrzny. Poza mną do odczytania i zrozumienia tylko przez Boga. Stworzenie - i ludzie, i anioły, i diabły - nie mogą tego zrozumieć, znać, wiedzieć tego "serca" drugiej istoty i jedyne co możliwe, to obserwacja, przewidywanie, dedukcja itp. - czegoś brakuje i na tym się diabeł wykłada, próbując udawać Boga lub "anioła światłości" (bo to co jawnie złe, złośliwe, szydercze widać niemal od razu).
Także i w tym ostrożność, roztropność, aby się nie dać zwieść w jakiś "newage" albo mistycyzm rodem z niekatolickich religii. Szczególnie po doświadczeniu ingerencji diabelskiej.

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-03-12 13:08

https://www.youtube.com/watch?v=ygFfy4ZrnKs
Czytanie Słowa nic nie da, jeżeli nie wprowadzisz Go w życie.

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-03-12 17:08

"czy czytanie Pisma Świętego automatycznie przemienia nasze serca?"
Myślę, że nie. Nie ma automatyzmu. Automatyzm byłby rodzajem magii. Klik - stroniczka - klik - centymetr postępu duchowego.

Pan Bóg może wszystko, ale jakoś tak pomyślał stwarzany świat, że zasadniczo wymaga naszego świadomego udziału. Jeśli zacznę czytać Biblię po malgasku (a języka nie znam), to nie ma powodu spodziewać się, że tym sposobem, przez nierozumną lekturę, Pan Bóg przemieni moje serce.

Czytać warto, ale ucząc się rozumieć Pismo święte w rodzimym języku :) . Czyli - jak ktoś pisał - warto korzystać z komentarzy, na początek w miarę prostych. Takich, ktore tłumaczą jak dziecku. Nasze rozumienie bywa małe, żadne, błędne. Nie znamy np. realiów, kontekstu, nie ogarniamy sytuacji historycznej, zabiegów literackich, wszelkich przenośni, alegorii itd. itd. Nic dziwnego, że nie znamy. Trzeba się dowiedzieć, żeby zrozumieć.

Czytać warto, ale nie po kolei, nie od pierwszej księgi Starego Testamentu. Doświadczenie formacyjne mówi, że zaczynamy jednak od Nowego Testamentu, od Ewangelii. Może najlepiej od prostszej, no i krótkiej, wg św. Marka. Ze Starego Testamentu proponowałabym na początek psalmy.

Można też czytać te Ewangelie, które przypadają na dany dzień we mszy św.

Czytajmy z nastawieniem, że chcemy poznawać Pana Boga, chcemy się na Niego otwierać. Chcemy Go słuchać.
Gdy rozumiemy (tak sądzimy), to próbujemy pomyśleć, jak się to, co czytamy, ma do naszego życia.
Nie rozumiemy, to szukamy wyjaśnienia w dobrym źródle. Pytamy.

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-03-13 12:50

Karolu, Pan Bóg będzie zadowolony, jeśli w ogóle weźmiesz Pismo św. do ręki i otworzysz je. Już samo to ucieszy Go i wywoła uśmiech na Jego twarzy. Bo On cieszy się za każdym razem jak ktoś do Niego przychodzi, na sam widok człowieka, a sięgnięcie po Biblię jest właśnie takim przyjściem. Spotkaniem z Nim. I nie chodzi tutaj o długość tego spotkania, ale o samo spotkanie. A do tego wystarczy jakiś krótki fragment. Nawet jedno zdanie. Czy może czasem nawet jedno słowo. Liczy się to, że do Niego przychodzisz, chcesz przyjść, chcesz być z Nim, słuchać tego, co mówi przez Pismo św.

Możesz robić tak jak pisze papież Franciszek:

"Chcę wam powiedzieć, w jaki sposób ja czytam moją starą Biblię. Często biorę ją, trochę czytam, a potem odkładam i pozwalam, aby Pan patrzył na mnie."

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: W (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-03-16 14:19

"Oczyszczamy się modlitwami, dokształcamy czytaniem; jedno i drugie jest dobre, jeśli można sobie na to pozwolić równocześnie; jeżeli nie, to lepiej modlić się, niż czytać.
Kto chce być zawsze z Bogiem, powinien często modlić się i czytać. Albowiem, kiedy modlimy się, rozmawiamy z samym Bogiem, kiedy natomiast czytamy, Bóg mówi z nami.
Wszelki postęp ma swój początek w czytaniu i rozważaniu. To, czego nie wiemy, poznajemy z lektury, to zaś, czego nauczyliśmy się, utrwalamy w pamięci przez rozważanie.
Czytanie ksiąg świętych przynosi podwójną korzyść: wyrabia zdolność umysłu do pojmowania oraz odwraca człowieka od marności światowych i prowadzi do umiłowania Boga.
Przy czytaniu należy zwrócić uwagę na dwie sprawy: najpierw, jak Pismo św. jest rozumiane, a następnie, jaka wynika z niego korzyść lub jaką ma powagę. Wtedy bowiem każdy będzie otwarty na rozumienie tego, co czyta, a poza tym będzie zdolny do przekazania zdobytych wiadomości."

"Z ksiąg Sentencji św. Izydora, biskupa"
https://brewiarz.pl/indeksy/pokaz.php3?id=6&nr=240

 Re: Jak długo czytać Pismo Święte, aby Pan Bóg był zadowolony?
Autor: komputer zapomiał (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2021-03-27 21:22

Bez przerwy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: