logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Duch Święty kim jest?
Autor: Katarzyna (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2023-05-28 19:56

Nie chodzi mi o wytłumaczenie, że jedną z Osób Boskich. Nie o to mi chodzi. Chodzi mi o zwyczajne wytłumaczenie, Bóg, Jezus - tak ale Duch kim jest. Jeden ksiądz kiedyś powiedział, że Duch Święty to moc od Boga i Jezusa. I to do mnie bardzo trafiło. Dziś na mszy było, żeby się modlić do Ducha Świętego i że bez Ducha ale ja nie czuję, do Ducha czyli kogo. Jak modlę się do Boga i Jezusa to żle? I ciągle szukam odpowiedzi kim jest Duch Święty tak po ludzku a nie wg firmułek

 Re: Duch Święty kim jest?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-05-28 20:10

Duch Święty jest Osobą. Nie tylko mocą, choć przypisuje Mu się nią szafowanie. Jest tak samo osobą jak Ojciec czy Jezus (z tym, że Jezus ma naturę zarówno człowieka, jak i Boga).

 Re: Duch Święty kim jest?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-05-28 21:45

"Jak modlę się do Boga i Jezusa to żle?" - Nie, to nie jest źle. Tyle, że kogoś pomijasz.
"ale ja nie czuję, do Ducha czyli kogo" - widzisz, naprawdę nie trzeba niczego czuć, na uczuciach nie polega nasza wiara. No i wiary nie da się także do samego końca ogarnąć rozumem, tajemnicy Trójcy Świętej też nie. Godzisz się na to?
"Nie chodzi mi o wytłumaczenie, że jedną z Osób Boskich." - wiem, że Ci nie o to chodzi, ale zgodnie z nauczaniem Kościoła nie można tej prawdy uniknąć, nie można zaprzeczyć temu i nadal trwać w spokoju, że jest się przykładnym chrześcijaninem.
Duch Święty jest Osobą, ale niewidoczną (tak jak niewidoczny jest też Bóg Ojciec). Moc nie musi być osobą, Duch Święty nią jest. Jest istotą (nie rzeczą ani np. biologicznie rozpoznawanym organizmem żywym), nie jest kimś lub czymś stworzonym. Ducha Świętego nie da się dotknąć, można natomiast w perspektywie wiary prześledzić formy Jego działania. To On wyposaża nas w pewne dary, ułatwiające życie wiarą.
Ponieważ jest niewidzialny, posługujemy się tradycyjnie symbolami i przenośniami, aby Go sobie przedstawić. Duch Święty nie jest gołębicą ani ogniem, ani wiatrem - to tylko obrazy, których używamy.

 Re: Duch Święty kim jest?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-05-28 21:58

To trudno wyjaśnić. W skrócie można powiedzieć, że Duch Święty jest uosobioną miłością Boga. Obrazowo mówiąc jest jakby "sercem" jedynego Boga, chociaż to chyba zbyt duże uproszczenie.
Dokładnie zrozumieć tego chyba się nie da. Bóg jest "starszy" od naszej logiki, którą się posługujemy do opisania świata. Nie znaczy to, że jest z logiką sprzeczny - logika pochodzi od Boga i jako taka nie jest sprzeczna z Bogiem, ale Bóg jest ponad wszystkim - ponad czasem, ponad przestrzenią, ponad logiką i nasze mówienie o Bogu w języku logiki jest zawsze tylko uproszczeniem.
Spróbuję nakreślić pewien obraz Trójcy Świętej, który może być przydatny dla zaspokojenia naszych rozumowych pragnień ogarnięcia Boga:
Bóg - wszechmogący Stworzyciel istnieje od zawsze. Bóg nie mógłby nie istnieć bo gdyby nie istniał to jako wszechmogący stworzyciel "stworzyłby sam siebie". Przypominam, że to tylko uproszczenie, bo są to rzeczy "starsze" od naszej logiki.
Bóg - Stworzyciel jest osobą. Ma cechy osobowe, np. swoją własną wolę. Ale tego nie podejmuję się wyjaśnić.
Od kiedy istnieje Bóg - stworzyciel istnieje też jego działanie. To działanie można nazwać Logosem, czyli Słowem Bożym. Logos również istnieje od zawsze, bo zawsze, gdy istnieje Bóg - stworzyciel istnieje też jego działanie. To jest druga tajemnica trudna do wyjaśnienia - to działanie jest też osobą. Jako osoba pochodząca od innej osoby jest to Syn Boży, który jest jego Ojcem. Syn Boży w pewnym momencie przyszedł na Ziemię jako konkretny człowiek - Jezus Chrystus, ale istniał już wcześniej - Logos istnieje od zawsze, jak od zawsze istniał Bóg Ojciec - stworzyciel.
Teraz dochodzimy do Ducha Świętego: Skoro mamy dwie osoby to nawiązuje się między nimi relacja. To relacja miłości. I ta relacja też staje się osobą. Jest to Duch Święty. Można zapytać, co z relacjami osobowymi miedzy Ojcem i Synem, a Duchem Świętym, skoro Duch Święty też jest osobą. Ale ty sprawa wygląda tak, że te relacje zawarte są już w samym Duchu Świętym. Inaczej mówiąc - ta relacja Miłości, którą jest Duch Święty jest również relacją pomiędzy Ojcem i Duchem Świętym oraz pomiędzy Synem i Duchem Świętym.
Ale pójdźmy jeszcze dalej: Bóg - stworzyciel poprzez swoje działanie (czyli poprzez swojego Syna) tworzy swoje dzieło - czyli swoje stworzenie. Jego stworzenia są różne: Mogą, ale nie muszą być osobami. Np. my jesteśmy osobami. Bóg obejmuje swoje stworzenia ta samą relacją miłości, która łączy całą Trójcę Świętą - to znaczy daje nam Ducha Świętego, który jest osobową miłością Boga Trójjedynego.
Wiem, że to trudne do zrozumienia, ale w sumie nie ma potrzeby wszystkiego rozumieć. Myślę, że wystarczy przyjąć, że modląc się do Ducha Świętego zwracamy się wprost do "serca" Boga.

 Re: Duch Święty kim jest?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-05-28 22:00

Tak zupełnie "bez formułek" to chyba niemożliwe. Duch Święty jest Bogiem, tak samo jak Syn Boży i Bóg Ojciec, ale nie jest tożsamy z żadnym z nich. A co do stwierdzenia, że Duch Święty to jedynie moc od Boga, to nie mogę uwierzyć, że pochodzi ono od księdza. Moc, jako siła sprawcza, nie myśli i nie potrafi działać sama z siebie - a Duch Święty jak najbardziej.

 Re: Duch Święty kim jest?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-05-28 23:29

Rozumiem, że pisząc Bóg, masz na myśli Boga Ojca, bo Bogiem jest zarówno Ojciec, jak i Syn - Słowo, które w pewnym momencie historii przyszło na świat jako człowiek, Jezus Chrystus, a także Duch Święty, który przed powstaniem świata "unosił się ponad wodami" (Rdz 1,2)
Hebrajskie słowo "Ruah", oznaczające Ducha Świętego, jest rodzaju żeńskiego, zatem, jeśli można tak powiedzieć, Duch Święty to najbardziej "kobieca" Osoba Boga. To miłość rozlewająca się między Ojcem i Synem. Jeśli chcesz mieć zbliżony do ludzkiego obraz Ducha Świętego, popatrz na Maryję: Ona, oblubienica Ducha Świętego, napełniona Nim najbardziej jak się da, jest Jego ziemskim obrazem.
Duch Święty jest też działaniem i najłatwiej zobrazować Jego istotę słowami, które mówią o Jego czynach: "Duch Święty nauczy was wszystkiego" (por. J 14, 26), "I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić" (Dz 2, 4),

"Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus». 4 Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; 5 różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; 6 różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. 7 Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. 8 Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości2 słowa, drugiemu umiejętność poznawania2 według tego samego Ducha, 9 innemu jeszcze dar wiary3 w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, 10 innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo4, innemu rozpoznawanie duchów4, innemu dar języków4 i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków4. 11 Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce." (1 Kor 12)

Zatem tak, jak powiedział ksiądz, to moc sprawcza, działanie, to Ten, który daje dary od Boga, ale też Ten, który zstępując na Maryję sprawił, że począł się w Niej Jezus. I Ten, który pozwala Ci się modlić. Ma trochę roboty, jak widać :). I pozostaje tą chyba najbardziej tajemniczą Osobą Boską.

Znalazłam dziś, szukając fragmentu, aby Ci odpowiedzieć, taki artykuł, może Ci trochę rozjaśni:
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/wam_2015_duch_00.html

 Re: Duch Święty kim jest?
Autor: Anna (---.centertel.pl)
Data:   2023-06-09 22:00

Dopytam. Dlaczego jest, że nie może wypowiedzieć bez pomocy Ducha Świętego, wyszczególnione, a nie ogólnie przy pomocy Boga? Przecież mają że sobą wspólnotę i jedną naturę. Przez to Duch Święty jawi się jako tchnienie Boga, a nie do końca Bóg z opisów

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: