logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mozemy zawrzec slub koscielny?
Autor: Magda (---.189.161.204.brutele.be)
Data:   2005-03-21 12:38

Obecnie zyje w zwiazku niesakramentalnym z mezczyzna innej wiary i w dodatku rozwiedzionym.Poprzednie malzenstwo zawarte zostalo w kosciele anglikanskim w Anglii.Jestesmy zareczeni i chcemy sie pobrac i bardzo zalezy mi na slubie koscielnym .Wobec tego mam pytanie czy slub taki mozemy zawrzec w kosciele katolickim?Dziekuje

 Re: Czy mozemy zawrzec slub koscielny?
Autor: Marejcia (213.76.169.---)
Data:   2005-03-21 14:23

Najlepiej byłoby gdybyście oboje udali się do proboszcza parafii, w której chcielibyście wziąć ślub i z nim o tym porozmawiali. Jego opinia będzie tu najbardziej kompetentna, bo my tu na Forum możemy myśleć jedno, a dany proboszcz i tak może mieć jakieś przeciwskazania. No a poza tym rozmowa z nim i tak jest nieunikniona, więc może im szybciej tym lepiej.

 Re: Czy mozemy zawrzec slub koscielny?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-03-21 14:58

Sugeruję kontakt ze swoim proboszczem, on dokładnie będzie wiedział, co i jak. Według tego, co Pani napisała, nie powinno być problemu ale należy liczyć się z koniecznością uzyskania dyspensy biskupa ordynarisza miejsca. Nie jest to aż tak groźne jak brzmi ale wymaga pewnych starań. Niezależnie od powyższego radzę wspólnie i szczerze porozmawiać sobie o przyczynach rozpadu tamtego związku. Tak czy owak: powodzenia na nowej drodze życia!

 Re: Czy mozemy zawrzec slub koscielny?
Autor: Malgosia-kanonista (---.mtm-info.pl)
Data:   2005-03-22 07:43

Witam
Do tego aby małzeństwo było waznie zawarte wymagane jest przede wszystkim wolny stan nupturientów. W przypadku osób, które uzyskały pozytywny wyrok Sądu Kościelne wymagana jest przedstawienie rozstrzygnięcia sądu.To samo, ale inne dokumenty wymagane są np. wobec wdów.
Istnieje możliwośc zawarcia małzenstwa, ale gdy ma to byc miedzy osobami różnej wiary,w takich przypadkach stosuje się proceduę przewidzina dla małzenstw mieszanych.
Kodeks Prawa Kanoniczego stawia następujace wymogi
Kan. 1125 - Tego rodzaju zezwolenia może udzielić ordynariusz miejsca, jeśli istnieje słuszna i rozumna przyczyna, nie może go jednak udzielić bez spełnienia następujących warunków:

1° strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;

2° druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;

3° obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron.

W tym przypadku mamy do czynienia z zezwolnenia, a nie dyspensą. Ewentualna dyspense nalezy uzyskac, gdy chodzi o małzenstwo miedzy katolikiem, a nieochrzczonym.Stąd zawarcie małzenstwa bez zezwolenia nie powoduje jego niewazności, a jedynie niegodziwość.Małżenstwo miedzy katolikiem, a ochrzczonym w innej wspolnocie nei stanowi przeszkody zrywającej, tak jak w przpadku małzenstwa z nieochrzczonym.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: