logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka jest postawa Kościoła katolickiego wobec Kościoła baptystycznego?
Autor: Marta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-21 21:21

Czy biorąc udział w nabożeństwie batystycznym mogę przyjąć komunię? jestem mało zorientowana w tym temacie, osoba która poznałam jest takie wyznania a to co mówi nie odbiega bardzo od poglądów katolików na Boga i biblię, zostałam zaproszona na nabożeństwo a krępuję sie zapytac tej osoby jak mam sie zachowywać by jej nie urazic brakiem znajomości tego wyznania. Za wszelkie informacje bede wdzięczna:))))

 Re: Jaka jest postawa Kościoła katolickiego wobec Kościoła baptystycznego?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-09-22 00:59

Mam wielu przyjaciół baptystów, nauka biblijna, którą głoszą jest zdrowa, a przykład wiary często porywający. Ale nasze wyznania dzieli bardzo duża odległość teologiczna i nie prędko to ulegnie zmianie. To, co nazywasz komunią w Kościele baptystycznym w żadnym razie nie jest Eucharystią w rozumieniu katolickim. Jako katoliczka nie masz szans na interkomunię z baptystami. Jest to Kościół o bardzo nieformalnej strukturze, w zasadzie bez hierarchii i sukcesji oraz sakramentów w rozumieniu katolickim i w rozumieniu tradycyjnych wyznań protestanckich. Wiele możemy się nauczyć od baptystów, jednak bez ugruntowanej znajomości własnego wyznania możesz mieć problemy z własna tożsamością. Są dziedziny, w których baptyści są na prawdę dobrzy, są takie, w których głoszona przez nich nauka odbiega od standardów obowiązujących gdzie indziej w chrześcijaństwie. Wszystko to oczywiście pomału się zmienia, a baptyści otwierają na inne wyznania. Bogactwo Kościoła katolickiego jest nieporównanie większe. Warto o tym pamiętać. Jeśli chcesz pogłębiać znajomość tego wyznania, to nie zapominaj o równoczesnym pogłębianiu znajomości prawd wiary swojego Kościoła, inaczej zamiast się ubogacić, zubożysz się w sposób bardzo istotny. Czy na prawdę jesteś gotowa do takiej podróży?

 Re: Jaka jest postawa Kościoła katolickiego wobec Kościoła baptystycznego?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-22 09:52

Przyjęcie Eucharystii jest widomym znakiem wspólnoty (stąd słowo komunia). A póki co wspólnoty rzymskich katolików z protestantami, prawosławnymi czy starożytnymi Kościołami Wschodu nie ma. Jeszcze do niedawna ze strony baptystów było bardzo dużo uprzedzeń i resentymentów antykatolickich. Dużo się zmieniło, na szczęście.
Mimo normalnych stosunków katolicko-baptystycznych (szczególnie na tym podstawowym poziomie) to jednak dokrynalnie jesteśmy od siebie bardzo odlegli, znacznie bardziej niż ewangelików czy kalwinistów. Szczególnie właśnie w kwestii sakramentów. Jak się zachować? Myślę, że zgodnie ze zaleceniami "Dezyderaty":

"O ile to możliwe bez wyrzekania się siebie bądź na dobrej stopie ze wszystkimi".

No i świecić dobrym przykładem, bo tego nigdy za wiele!

 Re: Jaka jest postawa Kościoła katolickiego wobec Kościoła baptystycznego?
Autor: Marta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-22 10:12

Drogi Michale. Po przeczytaniu twojego posta mam wrazenie, ze chyba nie jestem gotowa. Stosunkowo niedawno odnalazłam sie w miłości do Boga w naszej wierze, z pewnościa masz rację. Po przejrzeniu wydanie Pisma świętego które od nich otrzymałam, zastanowiłam sie własnie jaka odległośc nas dzieli od tego wyznania. Boję się jednak iż moje nawrócenie nie jest tak silne by oprzeć sie watpliwościom. Bóg zapłać bracie :))

 Re: Jaka jest postawa Kościoła katolickiego wobec Kościoła baptystycznego?
Autor: Pax (---.such.nat.hnet.pl)
Data:   2005-09-22 13:55

Odpowiedzi na Twoje pytanie jasno udzielił Jan Paweł drugi w encyklice O Eucharystii w życiu Kościoła. Czytaj poniżej:
Nauka Kościoła katolickiego o służebnym kapłaństwie w odniesieniu do Eucharystii, jak też o Ofierze eucharystycznej, była w ostatnich dziesięcioleciach przedmiotem owocnego dialogu na arenie ekumenicznej. Winniśmy wdzięczność Przenajświętszej Trójcy, ponieważ udało się osiągnąć znaczny postęp i zbliżenie w tym zakresie. Dzięki temu możemy się spodziewać, że wprzyszłości będziemy w pełni podzielać tę samą wiarę. Nadal jednak pozostaje w mocy uwaga, jaką uczynił Sobór w odniesieniu do Wspólnot kościelnych powstałych na Zachodzie, począwszy od XVI wieku i odłączonych od Kościoła katolickiego: « Chociaż odłączonym od nas Wspólnotom kościelnym brakuje wypływającej ze chrztu pełnej jedności z nami, i choć w naszym przekonaniu nie zachowały one autentycznej i całej istoty eucharystycznego Misterium, głównie przez brak sakramentu Kapłaństwa, to jednak sprawując w świętej Uczcie pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Pańskiego, wyznają, że oznacza ona życie w łączności z Chrystusem ioczekują Jego chwalebnego przyjścia ».62

Dlatego też, wierni katolicy, szanując przekonania religijne naszych braci odłączonych, winni jednak powstrzymać się od uczestnictwa w Komunii rozdzielanej podczas ich celebracji, ażeby nie czynić wiarygodną dwuznaczności dotyczącej natury Eucharystii i w konsekwencji nie zaniedbać obowiązku jasnego świadczenia o prawdzie. Spowodowałoby to opóźnienie zapoczątkowanego procesu, zmierzającego ku pełnej i widzialnej jedności. Podobnie też nie można myśleć o zastąpieniu Mszy św. niedzielnej ekumenicznymi celebracjami Słowa Bożego lub spotkaniami modlitewnymi razem z chrześcijanami należącymi do wspomnianych wyżej Wspólnot kościelnych czy też uczestnictwem w ich służbie liturgicznej. Takie celebracje i spotkania, same wsobie godne pochwały w określonych okolicznościach, przygotowują do upragnionej pełnej jedności, także eucharystycznej, lecz nie mogą jej zastąpić.

Fakt, iż władza konsekrowania Eucharystii została powierzona tylko biskupom i prezbiterom, nie pomniejsza w niczym pozostałym kręgom Ludu Bożego, gdyż w komunii jednego Ciała Chrystusa, którym jest Kościół, dar ten obfituje na korzyść wszystkich.

 Re: Jaka jest postawa Kościoła katolickiego wobec Kościoła baptystycznego?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-09-22 21:12

Cieszę się, że potrafisz obiektywnie ocenić swoją sytuację, jednak moim celem nie było zniechęcenie Cię do ekumenizmu i wycofania się na z góry upatrzone pozycje. Pamiętaj, że tylko wiara poddawana weryfikacji się ostoi. Jeśli nie będziesz sprawdzała swojej wiary, w pewnym momencie, może się ona zawalić jak domek z kart. Zachęcałbym Cię raczej do pogłębienia znajomości własnej tradycji z jednoczesnym otwartym przyglądnięciem się innym. I krytycznego weryfikowania tak cudzych jak i własnych poglądów. Pamiętaj po prostu o tym, że baptyści są wąskimi i znakomitymi specjalistami w jednej dziedzinie chrześcijaństwa, a poza tym są dokładnie takimi samymi ludźmi jak my. Natomiast bogactwem Kościoła katolickiego jest jego różnorodność.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: