logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy proboszcz może udzielać dyspensy?
Autor: klaudia (---.chello.pl)
Data:   2005-10-24 00:12

Wierzący i praktykujący znajomi zaprosili mnie na urodziny organizowane w piątek w lokalu. Poszłam. Wśród gości było tez dwóch księży - znajomych. Nie sądzę, aby udział w tej imprezie był grzechem - ale moje pytanie: na imprezie podawano tylko dania mięsne, których postanowiłam nie jeść z racji piątku, co widocznie rzucało się w oczy, bo mąż solenizantki podszedł i powiedział, że możemy spokojnie wszystko jeść, bo nasz proboszcz udzielił im dyspensy dla gości na ten wieczór, więc zjadłam. Rozmawiałam z kilkoma osobami, ale każdy ma inne zdanie na ten temat.
Czy ksiądz rzeczywiście może udzielać takiej dyspensy?

 Re: Czy proboszcz może udzielać dyspensy?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-10-24 01:00

Oczywiście ks. proboszcz na prośbę zainteresowanych ma prawo udzielić jednorazowej dyspensy od zachowania postu piątkowego. Możliwe, że osoba, która poprosiła o dyspensę, w zamian 'musiała' odmówić jakąś modlitwę, np. Litanię do Serca Pana Jezusa. Myślę, że mąż solenizantki nie miał powodu, by mówić nieprawdę. A więc, wszystko w porządku.
Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Czy proboszcz może udzielać dyspensy?
Autor: klaudia (---.chello.pl)
Data:   2005-10-24 14:00

Dziękuję za odpowiedź. Z Bogiem.

 Re: Czy proboszcz może udzielać dyspensy?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-24 16:13

tak moze udzielic jednorazowej dyspensy od postu piatkowego mi tez sie tak raz zdarzylo gdy byly tzw dni mojej miejscowosci odbywalo sie to w piatek ksiadz udzielil tej dyspensy wszystkim parafianom

 Re: Czy proboszcz może udzielać dyspensy?
Autor: Sławek (---.mlyniec.gda.pl)
Data:   2005-10-25 08:24

Ksiądz może zezwolić na spożywanie mięsa w poście, natomiast nie zwalnia od postu. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zastąpić wtedy inną praktyką pokutną. Modlitwą, jałmużną lub innym wyrzeczeniem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: