logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: Lidka (---.dronet.3s.pl)
Data:   2005-12-18 14:37

Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie
a Światłość wiekuista niechaj im Świeci na wieki wieków Amen.

Czy może ktoś mi wytłumaczyć, co znaczą te słowa, jw.
Bo jak się modlę w ten sposób to wydaje mi się, że modlę sie o to , żeby Pan Jezus ich nigdy nie obudził, nie wskrzesił.

 Re: Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: A. (---.swn.vectranet.pl)
Data:   2005-12-18 17:08

wieczne odpoczywanie - czas bez pracy, trosk, przemęczenia, trudów
światłość wiekuista - światłość Boga, niebo, raj, :)

 Re: Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: laik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-18 18:35

Nie wiem, jakie jest źródło tej modlitwy, ale mogę Ci powiedzieć, co ona dla mnie znaczy. Mam bowiem trochę inne skojarzenia. Czytając Stary Testament można spotkać określenie ziemi obiecanej jako miejsca odpoczynku Izraela. W Ps 53 (?) są słowa, w których Bóg mówi o zbuntowanych Izraelitach: "Nie wejdą do miejsca Mago odpoczynku". Z kolei inny psalm mówi o Syjonie, że jest miejscem odpoczynku Boga na wieki, i że Bóg będzie w nim mieszkał, bo upodobał je sobie. A wielki prorok Izraela - Izajasz - w jednym ze swoich proroctw przepowiada, że Izrael wejdzie do miejsca swego odpoczynku, które wskaże mu Pan. Tak więc dla mnie modlitwa o wieczny odpoczynek, to modlitwa o wejście w "odpoczynek Boga", o życie w Jego Królestwie na wieki.
A swoją drogą, bardzo mnie poruszyło, kiedy ksiądz na pogrzebie bliskiej mi osoby nie powiedział: spoczywaj w pokoju, ale: ŻYJ W POKOJU.

 Re: Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: beton (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-18 18:53

odpoczynek to nie tylko sen, to tez różne atrakcje, rozmowy z przyjaciółmi, podziwianie tego, co piękne; obawiam się, że to wezwanie może nasunąć obawę wręcz przeciwną: że w Niebie człowiek się nie wyśpi, bo mu Światłość w oczy będzie świecić ciągle

 Re: Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-18 20:09

Obawiam się że to tyleż częste. co błędne mniemanie.
Jest taka mała książeczka tłumacza Biblii, bp. Romaniuka pod tytułem bodajże "Biblijna teologia wypoczynku". Nie podejmuję się jej streścić, ale mowa tam głównie właście o tym czym jest wypoczynek - w Biblii bardzo często określa się tym mianem Wieczność z Bogiem.
Jest to więc nie tyle "odpoczynek zmarłych" co "znalezienie odpoczynku w Bogu" (narzuca się słynne zdanie św.Augustyna " Niespokojne jest serce człowieka, póki nie spocznie w Bogu").
Światłość Wiekuista to prawdopodobnie nawiązanie do opisu Niebiańskiego Jeruzalem (czyli Niebios) w Apokalipsie :
" I Miastu nie trzeba słońca ni księżyca, by mu świeciły, bo chwała Boga je oświetliła, a jego lampą - Baranek." / Apokalipsa św. Jana 21,23/
pozdrawiam serdecznie
Marek

 Re: Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: Ania (---.broker.com.pl)
Data:   2005-12-18 20:55

A jak odpoczywasz to jak się czujesz ? No to mniej więcej chodzi o coś takiego tylko do potęgi n-tej lepiej bo z Bogiem twarzą w twarz, tak bardzo blisko:)

 Re: Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: tis (---.c207.msk.pl)
Data:   2005-12-19 20:44

Nie wiem ile masz Lidka lat. Nie wiem też, czy jesteś już matką. Dlatego nie wiem czy moje doświadczenie Ci coś da do myślenia.
To było ponad trzydzieści lat temu. Mój synuś, mając 2,5 roku nabawił się bardzo niebezpiecznej choroby odzwierzęcej. Jego pobyt w szpitalu sięgał miesiąca czasu. Kiedy więc wrócił do domu, bał się wieczorem zasnąć. Wyobraź sobie, że pierwszego dnia wieczorem zaczął się ubierać mówiąc, że musi iść do domu, czyli do szpitala. Musiałem długo go przekonywać, że szpital nie był jego domem, i że dopiero teraz jest w swoim domu. Długo tzreba było z nim siedzieć przy jego łóżeczku aż nie usnął, a i tak, ilekroć się w nocy przebudził kontrolował czy jestem przy nim. Sytuację pogarszał fakt, że w czasie jego pobytu w szpitalu urodził się drugi syn. Tak, tak mój syn odpoczywał spokojnie i w poczuciu bezpieczeństwa wtedy, gdy był u boku swojego ojca. Więc sobie tak myślę: Czy to nie był dla niego przedsmak nieba, owego spoczynku w objęciach naszego Najlepszego Ojca? Dziś mam już ponad 70 lat ale wciąż mi się przypomina owa błogość, gdy mój ojciec był przy mnie. A Ojciec Niebieski będzie i przy mnie i przy moim ziemskim ojcu, i przy mojej mamie, babci i innych mi drogich osobach, które w drodze do Ojca Niebieskiego nas wyprzedzili.
Pokój i dobro!

 Re: Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 21:27

Pamiętam, ze mój profesor dogmatyki pół żartem pół serio stwierdził, ze "wieczny odpoczynek jest podejrzany teologicznie", bo tam nie ma bezruchu, statycznosci, tylko pelnia życia. I jak to obrazowo mawial inny profesor: życie Trójcy aż kipi. Jesli niebo to udzial w życiu Boga, to też dynamizm. Tylko, że niemęczący.

 Re: Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: Margola (---.wa.westnet.com.au)
Data:   2010-04-24 02:48

Nie wiem skąd, ale mnie 'wieczny odpoczynek' kojarzy się z pełnią miłości, radości, rozkoszami na wieki po Bożej prawicy (por. Ps 16,11) co równe jest brakiem prześladowań i wszelkiego zła, brakiem wszelkiego cierpienia:
"I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. I Miasto Święte - Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: 'Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie "BOGIEM Z NIMI". I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już [odtąd] nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły'. I rzekł Zasiadający na tronie:
Oto czynię wszystko nowe" Ap 21, 1-5.

 Re: Wieczne odpoczywanie - kto mi wytlumaczy, co to znaczy?
Autor: B. (---.wa.westnet.com.au)
Data:   2010-04-24 02:49

"A sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie,
znajdzie odpoczynek" Mdr 4,7.
"Płacz nad zmarłym, stracił bowiem światło,
płacz nad głupim, bo rozum zgubił.
Ciszej płacz nad zmarłym, bo znalazł odpoczynek,
życie zaś głupiego gorsze jest od śmierci" Syr 22,11.
"Lepsza jest śmierć niż przykre życie
i lepszy wieczny odpoczynek niż stała choroba" Syr 30,17.
"I dano każdemu z nich białą szatę, i powiedziano im, by jeszcze krótki czas odpoczęli, aż pełną liczbę osiągną także ich współsłudzy oraz bracia, którzy, jak i oni, mają być zabici" Ap 6,11.
"I usłyszałem głos, który z nieba mówił: Napisz: Błogosławieni, którzy w Panu umierają - już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny" Ap 14,13.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: