logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Lucja (---.net.autocom.pl)
Data:   2005-12-19 11:46

Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Świętą i od czego to zależy?

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 16:29

Pokój Tobie
Dwukrotnie. Drugi raz musi być poprzedzony udziałem w całej Mszy Świętej. Poza tym jak zawsze możliwość przyjmowania Komunii Św. zależy od tego czy jest się w stanie łaski uświęcającej tzn. nie będąc obciążonym grzechem śmiertelnym.
Marcin

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-20 20:44

Droga Łucjo, proszę oto wklejam Ci, co w kwestii dwukrotnego przyjmowania Komunii św. w ciagu dnia mówi Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kan. 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy, z zachowaniem przepisu kan. 921, § 2.

Kan. 918 - Jak najbardziej zaleca się, ażeby wierni przyjmowali Komunię świętą podczas sprawowania Eucharystii. Proszącym jednak o nią dla słusznej racji poza Mszą świętą, należy udzielić, zachowując obrzędy liturgiczne.
Kan. 921 -
§ 1. Wierni znajdujący się z jakiejkolwiek przyczyny w niebezpieczeństwie śmierci, powinni być umocnieni Komunią świętą na sposób Wiatyku.
§ 2. Chociażby tego dnia przyjęli już Komunię świętą, to jednak bardzo się zaleca, aby - znalazłszy się w niebezpieczeństwie śmierci - otrzymali ponownie Komunię świętą.
§ 3. Gdy niebezpieczeństwo śmierci trwa dłużej, zaleca się, aby Komunia święta była udzielana wielokrotnie, w poszczególnych dniach.
Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: destina (---.77.classcom.pl)
Data:   2005-12-20 23:00

Doklejam sie do tego pytania...ostatnio spedzilam sporo czasu we Wloszech mieszkajac z ksiezmi...oni mowili jednomyslnie ze Komunie Swieta mozna przyjac tylko raz, a 2 razy tylko w wypadkach szczegolnych np z okazji Mszy Wlk Czwartku, kiedy to rano jest Eucharystia Krzyżma Św a wieczorem - Triduum. Z tego wynika ze przyjmowanie komunii 2 razy dziennie np w normalna niedziele jest juz naduzyciem i oni to potwierdzili. A tu w internecie mowi sie cos innego... Oni takze zalecali mi skorzystac z Kodeksu Prawa Kanonicznego ale przeciez 1 i ten sam obowiazuje w calym Kosciele. Jestem wiec skolowana...

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-21 04:26

Destina, proponuję Ci:

Po pierwsze:
Przeczytaj jeszcze raz, ale już teraz ze zrozumieniem, te fragmenty z KPK, które wkleiłam o h 20:44 wczoraj. Dokładnie te same, które obowiazują w całym Kościele. Jeśli nie zrozumiesz, proponuje poszukaj gdzieś komentarza (np. w Parafii, albo bibliotece naukowej Uczelni Katolickiej) dotyczącego własnie sakramentu Eucharystii, wyjasniajace poszczególne kanony.

Po drugie:
Zakładając, że napisałaś prawdę o tym, co mówili do Ciebie jednomyslnie księża, u których mieszkałaś we Włoszech, to proponuję, by ponownie zapoznawszy sie KPK, zdali egzamin dot. spraw sakramentu Eucharystii, na Prawie Kanonicznym.

Po trzecie:
Wyjasniam, co nastepuje w sprawie przykładów podanych przez Ciebie, a na zakończenie podam linka, gdzie mozna przeczytać Kodeks Prawa kanonicznego w całosci. Wracając do przyjmowania Komunii tak w dni powszednie jak i niedzielę. Otóż, stanowczo twierdzę w oparciu o KPK, że w dzień powszedni można bez żadnych nadużyć w tej materii dwa razy przjąć Komunię św. Najlepiej zachować dłuższą przerwę czasową, np rano i po południu. Bardzo ważne jest to, żeby drugi raz przystępując do Komunii św. w ciagu dnia, przyjąć ją tylko wtedy, kiedy uczestniczymy we Mszy św. od samego początku (Wejścia) do Rozesłania po błogosławieństwie. Czyli nie może byc mowy o żadnym spóźnieniu się na tę Mszę, czy też wcześniejszym, np. zaraz po Komunii (z ubolewaniem stwierdzam u wielu parafian taki właśnie dziwny zwyczaj opuszczania murów światyni) wyjściu z niej.

Jeśli chodzi o Mszę Wielkiego Czwartku, to prawda w tym dniu rzeczywiście są sprawowane tylko dwie Msze, ale... zazwyczaj ogół wiernych uczestniczy tylko we Mszy Wieczerzy Pańskiej, gdyż ta przedpołudniowa, jako Msza Krzyzma jest sprawowana w katedrze, siedzibie biskupstwa, zapraszani są na nią szczególnie proboszczowie, albo ich wysłannicy, żeby odebrać oleje święte przeznaczone dla Parafii na cały nastepny rok. Siłą rzeczy ilość miejsca dla reszty wiernych jest ograniczona, a wiec nie każdy chętny moze w takiej Mszy uczestniczyć.
Natomiast w niedzielę każde pełne uczestnictwo w dwóch Mszach upowaznia do przystąpienia dwa razy do Komunii sw.

Abyś nie była już tak skołowana wklejam Ci obiecanego linka z KPK.
http://www.archidiecezja.lodz.pl/prawo.html
Pozdrawiam, życząc spokojnych świąt, spotkania z Jezusem w Eucharystii podczas wybranych przez siebie nawet dwóch Mszy w ciagu dnia. Szczęść Boże.

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Łucja (---.net.autocom.pl)
Data:   2005-12-21 15:58

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Ja ostatnio również spotkałam się ze zdaniem różnych osób (w tym także duchownych) które były zdania, że Komunię można przyjąć tylko jeden raz w ciągu całego dnia. Ale KPK wyrażnie zaznacza, że można, więc tego się trzymam. Swoją drogą, ciekawe skąd bierze się tyle wątpliwości na ten temat?

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-21 16:41

a ja mam pytanko powiazane z tematem
otoz ile razy dziennie ksieza moga przyjmowac Komunie sw?
ksiadz proboszcz mojej parafii w niedziele odprawia 4 msze i chyba na wszystkich przyjmuje Komunie sw nieprawdaz?
wiec ile razy dziennie ksieza moga przyjmowac Komunie sw? i czy jest jakas roznica kiedy odprawia msze a kiedy tylko w tej mszy uczestniczy (jest odprawiana przez innego kaplana)?
mam nadzieje ze mozna zrozumiec moja wypowiedz.

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-21 17:25

Pewnikiem niedouczenie, Droga Łucjo, i to w zakresie Prawa Kanonicznego, którego 'aktualizacji' (poprawek) dokonał w 1983 roku, a dokładnie promulgował 25 stycznia, uwzględniając wszelkie postanowienia (Konstytucje dogmatyczne, Dekrety, Deklaracje) SW II., nasz ukochany papież, śp sługa Boży Jan Paweł II. Tym samym wcielił w życie zamiar powzięty jeszcze w 1959 r. przez tego, który duzo wcześniej zasiadał na tronie Piotrowym, a mianowicie bł. Jana XXIII. Poprzednie było ustanawiane i promulgowane w 1917 roku...

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Na-drugim-końcu... (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-22 09:24

Pamiętam taka sytuację , niepamiętam ile lat temu, jak znajoma pani katechetka podawała przykłady, w których dzieci przystępujące do I-szej Komunii Św. po przyjęciu Pana Jezusa................zachwilę poszły sobie II raz bo im się podobało :)
Trzeba tu zaznaczyć do wcześniejszych wątków, prawo prawem, ale przyjmowanie Najświętszego Sakramentu to nie zjadanie gofra z dżemem, na zasadzie "za darmo to biez ile dają". Reszta to kwestia naszych intencji i postawy z jaką przystępujemy do komunii...

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-22 13:14

Odpowiedź dla Wroni:
Księża mogą tyle razy przyjmować Komunię św., ile razy sprawują Najswietszą Ofiarę i to bez względu: czy jako główny celebrans, czy tez współcelebrans. Czyli całkowicie słusznie Twój proboszcz przyjmuje Komunię św. 4 razy, skoro celebruje 4 Msze św. Nie może być mowy o sutuacji nie przyjęcia Komunii podczas sprawowania Eucharystii. A każdy kapłan sprawuje taką ilość Mszy św., na jaką jest zapotrzebowanie społeczności wiernych. Mam nadzieję, że wyjasniłam wszystko, Kochana Wroniu? Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-22 14:25

Do Na-drugim-końcu:
Twój przykład wydaje się być niewiarygodny. Zaraz wyjaśnię dlaczego tak myślę. Otóż zazwyczaj w czasie uroczystości Pierwszej Komunii św. sprawuje Ofiarę Eucharystyczna i udziela Komunii św. proboszcz danej Parafii, który doskonale zna 'swoje dzieci' i nie udzieliłby dwa razy w czasie tej samej Mszy któremukolwiek dziecku. Nie bedę gdybać, więc resztę dywagacji w temacie kapłan i udzielanie Komunii zostawiam na boku. Natomiast jeśli ten przykład polega na prawdzie, to za taką postawę dzieci pierwszokomunijnych postawiłabym negatywna ocenę, albo upomnienie znajomej Pani katechetce, która przygotowując dzieci do przyjęcia sakramentu Eucharystii, powinna była dokładnie wyjaśnić na jakiej podstawie, zasadzie można dwukrotnie przyjąć Komunię św. w ciągu dnia. I wcale nie musi posługiwać się Kodeksem prawa Kanonicznego, bowiem tego te dzieci nie są w stanie pojąć. Wystarczy, że włoży w taką katechezę sporo swojego serca, wiedzy odpowiednio przetworzonej do zdolnosci percepcyjnych wychowanków, słowem kunsztu dydaktyczno - wychowawczego, a takie naduzycia nie będą miały miejsca. Suche powiedzenie, a nawet podparcie się prawem kanonicznym, niczego nie załatwi...

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Me (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-22 21:16

Wroniu,
Czy aby jesteś pewna, że Twój proboszcz odprawia 4 Msze sw. w ciągu dnia?
Nie jesteś na tych 4 Mszach sw., to skąd pewność? Może nie odprawiał wszystkich Mszy sw., tylko głosił rekolekcje albo homilie na wszystkich Mszach sw.?

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że kapłan może odprawić Mszę św. tylko raz dziennie, a gdy zachodzi konieczność, to za zgodą ordynariusza dwa lub najwyżej trzy razy. A zatem zarzucasz proboszczowi (pewnie nieświadomie) łamanie prawa kościelnego, i to więcej niż jednorazowe. Widać tu, jak słowa trzeba ważyć...
Jeżeli Twój proboszcz rzeczywiście odprawiałby Mszę sw. cztery razy, to... byłaby to sprawa do omówienia między nim a biskupem ordynariuszem... Wskazywałoby to na to, że koniecznie potrzebny jest drugi kapłan do pomocy.
Oczywiście kapłan odprawiający Mszę św. spożywa Ciało i Krew Chrystusa podczas tej Mszy sw..
Ktoś pisał tu niedawno, że ograniczenie ilości odprawianych Mszy św. wynika z troski o zachowanie świeżości przeżywania Najświętszej Ofiary przez kapłana (aby nie popadł w rutynę), aby za każdym razem był w stanie przeżywać sprawowanie Najświętszej Ofiary do głębi serca.

Kodeks Prawa Kanonicznego

Kan. 905 -
§ 1. Z wyjątkiem wypadków, w których zgodnie z prawem można kilka razy odprawiać lub koncelebrować Eucharystię w tym samym dniu, nie wolno kapłanowi więcej niż raz odprawiać w ciągu dnia.

§ 2. Gdy brakuje kapłanów, ordynariusz miejsca może zezwolić dla słusznej przyczyny na binację, a gdy tego domaga się konieczność duszpasterska, także na trynację w niedzielę i święta nakazane.

http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t3r1.html

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Na-drugim-końcu... (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-25 11:40

I widzisz Bogna?..co by to było gdyby Cię nie było............

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-25 17:05

Uśmiech, szczery i piękny dla Na-drugim-końcu. :)))

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Ewa (---.gdansk.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2006-04-06 12:22

Bóg zapłać za wszystkie odpowiedzi.
Ewa

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Stanisława (---.lubin.vectranet.pl)
Data:   2017-10-08 11:13

Szczęść Boże.
Mam przykład, ile razy kapłan może sprawować Eucharystię. Kapłan jest proboszczem na wsi i ma jeszcze cztery kościoły na okolicznych wioskach w których w każdą niedzielę sprawuje mszę świętą, a w swojej miejscowości jest msza w niedzielę dwa razy. Dodam że ksiądz jest sam i podziwiam go jak ogarnia to wszystko bo kościoły są odległe o kilka kilometrów od siebie.
pozdrawiam

 Re: Ile razy dziennie można przyjmować Komunię Św.?
Autor: Janusz (---.as43234.net)
Data:   2017-12-24 12:22

Witam
Mam pytanie jezeli 24 grudnia wypada w niedzielę i uczestniczy sie w Mszy świętej o g. 10 przyjmując Komunie św i chcac isc na pasterke o g. 22 czy mozna ponownie przystapic do Komunii św.?

--------

Nie mając grzechu ciężkiego, godzinny zachowując post eucharystyczny - można.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: