logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to znaczy godnie przyjac Komunie Świeta?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 16:43

Czy aby móc przyjąć Komunię Świętą konieczny jest żal za grzechy przed nią i postanowienie poprawy,jeżeli oczywiscie ktoś jest w stanie łaski uświęcającej??Co jezeli ktoś przeprosi za swoje grzechy a za niektore z nich nie żałuje dostatecznie i nie postanawia sie poprawic z nich??

 Re: Co to znaczy godnie przyjac Komunie Świeta?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 17:06

Pokój Tobie
Można żałować za grzechy lub nie, raczej nie wyobrażam sobie stanu "pośredniego". Żal za grzechy to uznanie, że zrobiło się źle i postanowienie nie wracania do nich, a nie emocje czy odczucia. Skoro wie się, że zrobiło się źle to jak można nie mieć postanowienia poprawy ?; nie rozumiem; decydować się trwać w złu ?
To tak jakbym kogoś skrzywdził i powiedział - "wiesz co przepraszam cię, ale mam zamiar zrobić to jeszcze raz". Trochę dziwne - prawda ?
Spowiedź, żal za grzechy nie są czynnością magiczną, najważniejsze jest nawrócenie czyli między innymi POSTANOWIENIE odwrócenia się od grzechów.
Jeśli nie ma w nas takiego postanowienia to należy o tym powiedzieć spowiednikowi wyjaśniając jakiego grzechu dotyczą i czym to jest spowodowane.
Marcin

 Re: Co to znaczy godnie przyjac Komunie Świeta?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-20 22:32

A co w takim wypadku z Komunia Świetą?? Czy nie żałując za grzechy lub za jakis jeden z nich mozna przyjąć Komunie Świętą, ktora ma byc naszym umocnieniem i pomocą i moze własnie ona dopomoże sie poprawic?? Dziekuje za odpowiedzi z Panem Bogiem :)

 Re: Co to znaczy godnie przyjac Komunie Świeta?
Autor: Na-drugim-końcu... (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-20 23:13

noo..to wtedy przyjmuje komunie dalej, bo wciąz ta łaska jest by miał siły taki ktosiek sie poprawić i tak w koło macieju aż do śmierci jak każdy. Doskonałości się na ziemi nie osiąga, na ziemi liczy sie postawa i intencje, postawa świętości to taka która sprzeciwia się prawu ciala i grzechu, i dązy do nieustannego zbliżenia w komuni z Chrystusem do Boga. To, że się zdazy upadać, potkąć, czy nawet zbłądzić....jest "wliczone w koszty" śmierci Jezusa na krzyżu. Postawa człowieka który ma świadomośc swojej ulomnej natury skłonnej do grzechu, ale mimo to z wolnej woli korzy sie przed swym Stwórcą i prosi o łaskę, oto postawa pozwalająca na rozlanie miłosierdzia Bożego w naszym sercu. Inaczej jest tylko pustym rytem, nie przynoszącym zmiany na dobry owoc w naszym życiu.

 Re: Co to znaczy godnie przyjac Komunie Świeta?
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-21 07:13

Droga Magdo,
Pytasz:
1. "Czy aby móc przyjąć Komunię Świętą konieczny jest żal za grzechy przed nią i postanowienie poprawy,jeżeli oczywiscie ktoś jest w stanie łaski uświęcającej??"
Daję Ci niżej fragment KKK na ten temat

2. "Co jezeli ktoś przeprosi za swoje grzechy a za niektore z nich nie żałuje dostatecznie i nie postanawia sie poprawic z nich??"
Nie wiem, ile masz lat, jakiej sprawy dotyczy "niedostateczne żałowanie" i "niepostanowienie poprawy", o których piszesz, i jaki mają charakter. Nie znam szczegółów, a w związku z tym nie wiem, czy są to tylko skrupuły, czy też sprawa poważna. Jeżeli Cię to trapi i nie możesz sobie sama dać rady (w swoim sumieniu) - zapytaj w konfesjonale. Tam będziez mogła powiedzieć szczegóły.

Generalnie - godnie przyjąć Komunię Św. znaczy:
- być po dobrej spowiedzi (gdzie wypełniłaś 5 warunków spowiedzi [linka na ten temat daję Ci na końcu], a więc m.in. szczerze żałowałaś za grzechy i szczerze postanowiłaś poprawę),
- od czasu spowiedzi do momentu Komunii Św. nie popełnić grzechu ciężkiego,
- za grzechy lekkie popełnione w międzyczasie szczerze żałować i przepraszać Pana Boga w pokorze.
Człowiek jest słaby. Powiedz to Panu Jezusowi np. - "jestem słaba, pomóż mi Boże poprawić się, z serca proszę..."
Serdecznie pozdrawiam :)

----------------------------
Katechizm Kościoła Katolickiego:

"Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy": Komunia święta

1384 Pan kieruje do nas usilne zaproszenie, abyśmy przyjmowali Go w sakramencie Eucharystii: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" (J 6, 53).

1385 Aby odpowiedzieć na to zaproszenie, musimy przygotować się do tej wielkiej i świętej chwili. Św. Paweł wzywa nas do rachunku sumienia: "Kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej. Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. Kto bowiem spożywa i pije, nie zważając na Ciało Pańskie, wyrok sobie spożywa i pije" (1 Kor 11, 27-29). Jeśli ktoś ma świadomość grzechu ciężkiego, przed przyjęciem Komunii powinien przystąpić do sakramentu pojednania.

1386 Wobec wielkości tego sakramentu chrześcijanin może jedynie powtórzyć z pokorą i płomienną wiarą słowa setnika 199 : Domine, non sum dignus, ut intres sub tectum meum, sed tantum dic verbo, et sanabitur anima mea - "Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja" 200 . W liturgii św. Jana Chryzostoma wierni modlą się w tym samym duchu:

Synu Boży, pozwól mi dzisiaj uczestniczyć w Twojej uczcie mistycznej. Nie zdradzę tajemnicy wobec Twych nieprzyjaciół ani nie dam Ci pocałunku Judasza, ale wołam do Ciebie słowami łotra na krzyżu: Wspomnij o mnie, Panie, w Twoim Królestwie.

1387 Aby przygotować się odpowiednio na przyjęcie sakramentu Eucharystii, wierni zachowają ustanowiony przez Kościół post 201 . postawa zewnętrzna (gesty, ubranie) powinna być wyrazem szacunku, powagi i radości tej chwili, w której Chrystus staje się naszym gościem.

1388 Zgodnie z tym, co oznacza Eucharystia, jest rzeczą właściwą, by wierni, jeśli tylko są odpowiednio usposobieni, przyjmowali Komunię za każdym razem przyjmowali Komunię, gdy uczestniczą we Mszy świętej 202 . "Zaleca się usilnie ów doskonalszy sposób uczestniczenia we Mszy świętej, który polega na tym, że po Komunii kapłana wierni przyjmują Ciało Pańskie z tej samej ofiary" 203 .

1389 Kościół zobowiązuje wiernych do uczestniczenia "w niedziele i święta... w Boskiej liturgii" 204 i do przyjmowania Eucharystii przynajmniej raz w roku, jeśli to jest możliwe w Okresie Wielkanocnym 205 , po przygotowaniu się przez sakrament pojednania. Ale Kościół gorąco zaleca jednak wiernym przyjmowanie Najświętszej Eucharystii w niedziele i dni świąteczne lub jeszcze częściej, nawet codziennie.

1390 Dzięki sakramentalnej obecności Chrystusa w każdej z obu postaci Komunia przyjmowana tylko pod postacią chleba pozwala otrzymać cały owoc łaski Eucharystii. Ze względów duszpasterskich ten sposób przyjmowania Komunii świętej ustalił się powszechnie w obrządku łacińskim. "Ze względu na wymowę znaku Komunia święta nabiera pełniejszego wyrazu, gdy jest przyjmowana pod obiema postaciami. W tej bowiem formie ukazuje się w doskonalszym świetle znak Uczty eucharystycznej" 206 . Jest to forma zwyczajna przyjmowania Komunii w obrządkach wschodnich.

http://www.katechizm.diecezja.elk.pl/rkkkII-2-1.htm
----------------------------

Daję Ci linka do strony z dobrym rachunkiem sumienia, gdzie jest napisane na temat, który Cię interesuje:
http://www.rodzinapolska.pl/dok.php?art=religia/archiwum/2004/421_1.htm

Dużo dobrego na ten temat znajdziesz na stronie naszego Księdza Moderatora www.spowiedz.pl

 Re: Co to znaczy godnie przyjac Komunie Świeta?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-21 09:24

Pokój Tobie
Magdo, czy Ty nie mylisz, żalu za grzechy z jakimś uczuciem czy emocją?
To nie tak, żal za grzechy to akt woli, nawet wbrew uczuciom, uznanie w sumieniu, że się źle zrobiło. Skoro wiem, że coś jest grzechem to w jaki sposób mogę nie uznać tego za zło ? Żal za grzechy zakłada POSTANOWIENIE poprawy.
I znowu wracam do aktu woli - postanawiam poprawę pomimo, że mój rozum mówi mi, że i tak do grzechu wrócę.
Komunia Święta zmienia to co wydaje nam się niemożliwe do zmiany.
Marcin

 Re: Co to znaczy godnie przyjac Komunie Świeta?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-21 15:13

Dziękuje za całego serca za odpowiedzi i poświecony dla mnie czas :) oraz prosze o modlitwę :)) Z PANEM BOGIEM :):*

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: