logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: pytajaca (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-09-14 14:42

Czesc Wszystkim,
W piatek moja kolezanka organizuje 18-tkę. Ma byc imprezka w jakims klubie.
Co zrobic? Mam nie isc? Czy moze sprobowac uzyskac dyspense? Jak to zrobic?
pozdrawiam

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: Aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-14 16:08

Zwróć się z prośbą o dyspensę do swojego księdza proboszcza.

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-14 18:13

Nie tyle do swojego proboszcza, ile do proboszcza miejsca, gdzie jest ten klub. Najlepiej koleżankę namówić (lub wziąć za ręke i iść razem z nia), by to spróbowała załatwić hurtem, dla wszystkich zaproszonych, u tego właśnie proboszcza, w którego parafii jest klub. A czy dostaniecie dyspensę, to już jego wola.
Warto też przypomnieć, że dyspensa nie polega na tym, że piątek przestaje istnieć, tylko na zamianie jednego rodzaju pokuty (mięso, zabawa) na inną, np. jałmużna, modlitwa.

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: Maciejka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-14 22:17

Aby uzyskać dyspensę trzeba iść do ks. proboszcza miejsca i poprosić. Pytanie, czy zgadzasz sie z tym w sumieniu. Są tacy, którzy nie potrafią bawić się w tym dniu ze względu na pamiątkę Śmierci Chrystusa. Wiem, że to trudne, ale nie idąc na taką imprezę, można dać wielkie świadectwo, a także ludziom trochę do myślenia. Musisz zdecydować co jest ważniejsze. Pozdrawiam.

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-09-15 08:55

Można iść ale pod żadny pozorem NIE JEŚĆ MIĘSA, bo to grzech. Drinkować
można,bo to nie mięso. I stać w miejscu gdzie muzyka jest słyszalna najsłabiej, wtedy będziemy mieli z głowy problem z "hucznymi zabawami". I wszystko to trzeba przecierpieć do 23:59:59 a potem już luz-bluz. Tak n aprawdę, bo można spokojnie balować dopieor od 01:00:00, bowiem ciągle mamy "sztuczny" czas letni.


A tak poważnie to potraktować to jako pretekst (okazję, przyczynę czy jakkolwiek to zwać) do zastanowienia się co to znaczy być chrześcijaninem, co to znaczy być chrześcijaninem w Kościele, co to znaczy naśladować Jezusa. Po co nam te wszystkie piątki, Srody Popielcowe, Wielkie Posty i takie różne?

Warto czasem się zatrzymać i ciut pomyśleć.

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: Dowcipniś (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-15 09:44

Imprezkę przełożyć na sobotę i po problemie. A może ta koleżanka jest innej wiary, albo w ogóle nie wierząca i dla niej to nie ma znaczenia? Pozdrawiam. Dowcipniś.

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: pytajaca (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-09-15 09:45

z tego co wiem, to kiedys tak nie bylo. post, powstrzymywanie sie od zabaw obowiazywalo w piatki, ale w adwencie, przed swietami. Czemu teraz tak jest?

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-15 14:01

Zmieniły się przykazania kościelne. Można próbować wytłumaczyć lepszym zrozumieniem okresu pokuty. Adwent jest czasem radosnego oczekiwania, a nie pokuty, natomiast piątki - wiesz, że Jezus w piątek umierał. Wstrzemięźliwość od mięsa była jednak w Polsce w piątki "od zawsze", to nie nowość. Tylko zabawy były zakazane w adwencie, a nie w piątki. (Wtedy w przykazaniu był zakaz "hucznych" zabaw, teraz już nie ma tego słowa, co wskazuje, że żadnych zabaw a nie tylko wielkich imprez).

Rzeczywiście dla wielu młodych ludzi to jest problem, bo wiele imprez odbywa się w piątki. Nie każdy ma odwagę powiedzieć szkolnym kolegom, że w piątki nie. Ale widzisz, to jest błędne koło. Chodzi się na imprezki w piątki, bo imprezki w piątki są. A imprezki w piątki są, bo ludzie na nie przychodzą. Gdyby więcej osób stanowczo mówiło "nie w piątek", to byłyby przesuwane na inny dzień. A tak - utrwala się piątkowy termin imprez w ludzkiej świadomości i są ciągłe wątpliwości sumienia.

W poprzednim poscie wyjaśniałam sprawę dyspensy, ponieważ wyżej wystąpił błąd (że u własnego proboszcza można - nie zawsze można). I dodałam, że to tylko zamiana - bo piątek pozostaje piątkiem. Uważam, że skoro można uzyskać dyspensę, to w pewnych sytuacjach warto z niej korzystać, żeby nie było łamania sumień, grzechów. Ale nie jestem za tym, żeby z tego korzystać z każdej okazji. No bo popatrz, pytająca. Jesteś w klasie ze swoimi rówieśnikami. Prawie wszyscy w tym roku będą mieć "18". Jeśli wszyscy zrobią imprezki w piątek, dojdzie do tego parę imienin czy innych okoliczności, i nagle się okaże że w ogóle tych piątków w tym roku nie było. Ksiądz, udzielając dyspensy, zapewne bierze pod uwagę i liczbę uczestników (cztery osoby na pewno znajdą inny wspólny termin), i motywację, dlaczego akurat musi być dziś. Może udzieli dyspensy, ze względu na ludzką słabość, żeby grzechu nie było, a może nie udzieli. Ale jeśli pogadacie o tym w klasie, może z góry da się ustalić, że osiemnastki będą zawsze w soboty? Może chociaż dla 50% jest to ten sam ból i chętnie podchwycą temat? Warto spróbować.

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: Ścibor (---.dolsat.pl)
Data:   2007-09-15 15:30

Sam nad tym niedawno myślałem i nawet pisałem na forum. Ksiądz na spowiedzi i niektóre osoby które są dla mnie moralnym autorytetem, przede wszystkim animatorzy z Ruchu Światło-Życie tak mi doradzali: Jeśli masz wpływ na to kiedy i jak zorganizować imprezę, rób tak żeby nie było w piątek. Kiedy Cię zapraszają już nie masz pływu więc przez kulturę i gościnność nie odmawiaj.

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: pytajaca (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-09-15 16:16

to już sama nie wiem czy pojscie na impreze w piatek jest grzechem? wlasciwie to tylko ja z klasy mam tu watpliwosci. nikt inny nawet o tym nie pomyslal. isc czy nie isc - o to jest pytanie...

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: Ścibor (---.dolsat.pl)
Data:   2007-09-15 17:40

idź do kapłana, choćby w konfesjonale i zrób to co Ci powie w tym temacie. Wcześniej postanów sobie mocno, że go posłuchasz cokolwiek Ci powie. I nie zadręczaj się już tym jednym pytaniem.

 Re: Piątkowa osiemnastka - co zrobic?
Autor: Benia (---.btk.net.pl)
Data:   2007-09-15 20:49

Myślę podobnie jak Ścibor. Pomódl się o Światło Ducha Świętego dla spowiednika i o moc dla siebie do bycia posłuszną.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: