logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Darek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-10 21:31

Witajcie, dzisiaj dosyć nietypowe pytanie, a mianowicie jak zostać stałym diakonem? Na czym ta funkcja polega? Czy trzeba być żonatym, czytałem o tym w necie, ale nic szczególnego nie znalazłem poza tym:
"Kandydatem do diakonatu stałego może być mężczyzna ochrzczony, bierzmowany i mający powołanie do służby w Kościele. Powinien być dojrzały psychicznie, pracowity, zrównoważony, roztropny, odpowiedzialny, zdolny do dialogu i komunikacji. Od kandydatów wymaga się też cnót ewangelicznych: ducha modlitwy, ubóstwa, posłuszeństwa, pobożności eucharystycznej i maryjnej, prostego i pokornego uczestnictwa w życiu Kościoła, umiejętności tworzenia braterskiej wspólnoty. Kandydaci powinni być wolni od przeszkód wymienionych w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Muszą także uzyskać wykształcenie teologiczne. Żonaci mężczyźni mogą przyjąć święcenia diakonatu po ukończeniu 35. roku życia i po przynajmniej pięciu latach małżeństwa. Celibatariusze muszą mieć skończone 25 lat."
I jeszcze to:
"Mężczyźni myślący o diakonacie stałym powinni zgłosić się do swojego proboszcza. Do rozpoczęcia kursu wymagana jest zgoda biskupa ordynariusza."
Pytanie to zrodziło mi się po dzisiejszej Eucharystii jak był wstęp o męczenniku, diakonie Wawrzyńcu - patronie pszczelarzy i bibliotekarzy, więc czekam na jakieś konkretne info, pozdrawiam.

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Jakub (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2011-08-10 22:14

Czytałem kiedyś o diakonach. Jest to funkcja (służebna) duchownego (I stopień święceń), ale nie jest to ksiądz. Ma te same uprawnienia, co kleryk po święceniach diakonatu (tyle, że kleryk-diakon przystępuje do święceń prezbiteratu, czyli np. po roku zostaje księdzem, a stały diakon już nie). Stały diakon nie ma zapewnionego mieszkania i utrzymania tak jak ksiądz. Musi więc normalnie pracować w zawodzie, a poza tym służy w parafii tam gdzie go wyśle biskup (biorąc pod uwagę obowiązki zawodowe). Jeżeli kandydat nie ma żony, musi mieć 25 lat i zobowiązuje się do życia w celibacie. Jeżeli jest żonaty, to za pisemną zgodą żony może pełnić tę funkcję, a jeżeli żona umrze, nie może ożenić się po raz kolejny, chyba że jest wyjątkowa sytuacja np. trudności z opieką nad dziećmi, wtedy może dostać zgodę. Jednakże stali diakoni są generalnie powoływani tam, gdzie brakuje kapłanów. W Polsce kapłanów jest dużo, więc stałych diakonów nie ma wielu.

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Jerzy (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-08-11 08:18

Witam,
Cóż jeszcze dodać do tego katalogu? Chyba jedną ważną rzecz: kandydat żonaty musi mieć zgodę żony, a kandydat bezżenny po przyjęciu diakonatu już nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Dodam, że w Polsce mamy w obrządku łacińskim 5 diakonów, obrządku wschodnim (grekokatolików) chyba 4. Konferencja Episkopatu Polski uzyskała zgodę Stolicy Apostolskiej na wprowadzenie diakonatu, w 2004 roku, istnieją "Wytyczne dotyczące formacji, życia i posługi diakonów stałych w Polsce". Teraz od biskupa diecezjalnego zależy, czy będą w jego diecezji diakoni stali. Oczywiście jeśli ks. Proboszcz będzie chciał diakona do pomocy.

Jak dotychczas ma to miejsce w: diecezji toruńskiej, pelplińskiej, warszawskiej i w ełckiej. Trwają przygotowania w diecezji szczecińskiej, opolskiej i warmińskiej.

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: cytuję (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-11 09:11

Żeby zostać diakonem stałym trzeba mieć co najmniej 35 lat i pięcioletni staż małżeński. Jeżeli ktoś jest kawalerem, musi mieć skończone 25 lat i zobowiązać się, że przez całe życie pozostanie w celibacie. Kandydaci w momencie przyjęcia święceń muszą mieć też ukończone studia teologiczne na poziomie akademickim.

W ciągu trzyletniego okresu przygotowawczego kandydaci na diakonów stałych pogłębiają swoją duchowość, uczą się sprawowania liturgii, głoszenia kazań i śpiewu kościelnego. Podczas święceń diakonatu, których udzieli im biskup przez nałożenie rąk na ich głowy, ślubować będą posłuszeństwo ordynariuszowi swojej diecezji i jego następcom. Zobowiązani będą również, tak jak inne osoby duchowne, do codziennego odmawiania modlitwy brewiarzowej.

A znasz tę stronę?
http://diakonat.pl/index.php?Page=Mainpage

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-11 11:25

Darku. Czytać ze zrozumieniem to najważniejsze. Jest dokładnie wyjaśnione jak diakonem zostać. Zgłoś się więc do Proboszcza i przedstaw swoją propozycję. Nie licz jednak że będzie odpowiedź pozytywna. Kościół w Polsce ma diakonów niewielu.

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Bogna/p.o. moderatora (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-08-11 11:34

"W ciągu trzyletniego okresu przygotowawczego kandydaci na diakonów stałych pogłębiają swoją duchowość, uczą się sprawowania liturgii..." - nie wiem skąd ten cytat - nie podano źródła.
Ponieważ zaś wielu z nas określenie "sprawowanie liturgii" jakoś tak niemal automatycznie kojarzy się ze sprawowaniem Eucharystii, chciałabym zwrócić uwagę, że w przypadku diakona (nieistotne, czy stałego, czy tego przed II stopniem święceń [prezbiteratu]), diakon nie może sprawować Najświętszej Ofiary - Eucharystii. Kopiuję ze źródła podanego w poscie "cytuję", co obejmuje posługa diakona, na czym polega u niego owo "sprawowanie liturgii":

"Diakon realizuje są posługę poprzez służbę słowu (tzw. posługa ewangelizacji), dzieła miłosierdzia chrześcijańskiego określane również mianem posługi miłości. Posługiwanie to, jaki i całe dzieło Kościoła, wypływ ze źródła i zmierza do szczytu jakim jest liturgia. Dlatego też trzecim, równie istotnym elementem posługiwania diakona jest posługiwanie wobec ołtarza, tj. posługa liturgiczna. W niej wyraża się w wieloraki sposób służba spełniana na co dzień przez diakonów wśród braci i wobec świata. Z celebrowania obecności Pana diakoni czerpią siłę i wzór do służby bliźnim tak, jak to czyni Jezus Sługa (Christos Diakonos).

Posługa liturgiczna diakonów jest różnorodna. Z jednej strony powołani do wspierania pasterzowania biskupów i prezbiterów asystują i posługują im w czynnościach świętej liturgii. Z drugiej strony, gdy zachodzi taka potrzeba sami prowadzą część obrzędów lub przewodniczą całej liturgii. Posługują więc przepowiadając Słowo Boże, proklamując Ewangelię i wyjaśniając święte teksty wiernym. Mogą przewodniczyć oficjum (Liturgii Godzin), prowadzić obrzędy żałobne lub pogrzebowe, udzielać niektórych błogosławieństw i sprawować sakramentale, tj. inne obrzędy. Jako zwyczajni szafarze Eucharystii udzielają Najświętszych Postaci wiernym w czasie Eucharystii, nabożeństw lub zanoszą im je np. jako Wiatyk. Jako święci szafarze mogą asystować przy zawieraniu sakramentu małżeństwa i błogosławić nowożeńców. Mogą również udzielać chrztu."

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: cytuję (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-08-11 12:02

W takim razie cytat z ważniejszej strony (Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski) patrz:
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/44/17.htm

"10. Diakonat stały w Polsce
Dziesięciu żonatych mężczyzn rozpoczęło w Przysieku koło Torunia trzyletni okres formacyjny, mający ich przygotować do przyjęcia pierwszych w Polsce święceń diakonatu stałego. W ciągu tego okresu przygotowawczego kandydaci na diakonów stałych będą pogłębiać swoją duchowość, UCZYĆ SIĘ SPRAWOWANIA LITURGII, głoszenia kazań i śpiewu kościelnego. Wśród dziesięciu kandydatów na diakonów stałych większość pochodzi z diecezji toruńskiej, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła na początku tego roku możliwość wyświęcenia żonatych mężczyzn na diakonów. Po jednym kandydacie pochodzi z archidiecezji warszawskiej i diecezji pelplińskiej."

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Jerzy (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-08-11 12:05

Stereotyp o dużej ilości prezbiterów hamujący rzekomo potrzebę diakonów stałych, obalają sami biskupi, którzy wysyłając do zatwierdzenia w Stolicy Apostolskiej "Wytyczne dotyczące formacji, życia i posługi diakonów stałych w Polsce" napisali:
cytuję pkt 5. w/w Wytycznych:

"Za wprowadzeniem w Polsce diakonatu stałego w obecnej chwili przemawia przede wszystkim potrzeba ukazania diakonatu jako właściwego Polsce i trwałego stopnia hierarchicznego (por. KK 29) i ożywienia w ten sposób wspólnot chrześcijańskich (por. WRD 3). Chodzi też o to, by określone posługi spełniane dotąd w sposób stały przez świeckich, świadomie uczestniczących w misji ewangelicznej Kościoła, otrzymały trwałe wsparcie w postaci sakramentalnej łaski święceń diakonatu, aby ich wypełnianie mogło być skuteczniejsze (por. DM 16; KKK 1571)".

Nie ma tam nic o wielkiej ilości prezbiterów, którzy są potrzebni i żaden diakon ich nie zastąpi i nie jest jakimkolwiek "zagrożeniem", jedynie pomocą, często niezastąpioną, ponieważ może dotrzeć tam, gdzie prezbiter będzie miał trudności (środowisko pracy, zamieszkania itp). Poza tym diakon żyjący w tzw. "świecie", sam będąc duchownym, będzie świadectwem obecności hierarchii Kościoła oraz znakiem i pomostem miedzy hierarchią i wiernymi.

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Bogna/p.o. moderatora (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-08-11 12:13

Dziękuję za źródło cytatu. :) Niemniej, uważam, że i moje wyjaśnienie w kwestii "sprawowania liturgii" w odniesieniu do diakona, ma swoją rację bytu. Chodzi o to, żeby nie powielać, nie utrzymywać błędnych przekonań, które niestety wciąż jeszcze w różnych aspektach życia Kościoła zdarzają się i królują w społeczeństwie.

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Jerzy (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-08-11 12:44

Niewątpliwie oba posty uzupełniają się. Niestety stereotyp o dużej ilości prezbiterów, a przez to, że diakoni są niepotrzebni, świadczy o pomieszaniu pojęć. Jakkolwiek i diakon i prezbiter służą przy ołtarzu, ale każdy z nich ma swoje zadania, wzajemnie spójne, dla dobra wiernych. Niestety stereotypy trudno zwalczać.

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: custos (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-08-22 12:36

Co do Liturgii godzin trzeba sprecyzować: nie całą LG tylko to co postanowi biskup. Najczęściej jest to Jutrznia i Nieszpory.

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Prawkan (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-05-30 15:17

Procedury związane ze stałym diakonatem w polskich diecezjach polskich - od strony prawa kanonicznego - można przeczytać na stronie http://jakubiaktomasz.pl
W Publikacjach jest artykuł na ten temat. Są też inne komentarze do prawa sakramentalnego.

 Re: Jak zostać stałym diakonem?
Autor: Dariusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2020-05-30 18:26

Polecam swoją publikację "Posługa liturgiczna diakona". To moja praca magisterska wydana w formie książki: https://ridero.eu/pl/books/posluga_liturgiczna_diakona/

Znajdziecie tam wszelkie informacje na temat diakonatu, od posługi liturgicznej i pozaliturgicznej, po formację do diakonatu i rys historyczny tej posługi. Polecam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: