logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chciałbym poznać interpretację księży.
Autor: Michał (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-20 23:16

Witam. Chciałbym poznać interpretację księży: klasa uczestniczyła w wycieczce. Program przewidywał w niedzielę długą wycieczkę górską: grupa wyjechała rano, wróciła późno - uczestnicy nie byli w niedzielę na Mszy Św. Podczas wycieczki odbyła się rozmowa, w której uczestniczyli wychowawcy i przewodnik - góral. Podczas tej rozmowy padły słowa: słuchajcie, nie będziemy dzisiaj w kościele, ale boga można chwalić na różne sposoby, dzisiaj podziwiamy jego majestat poprzez wielkie dzieło stworzenia"
Czy uczestnicy wycieczki, tudzież organizatorzy popełnili grzech zaniechania, nie będąc tego dnia na Mszy Św?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
M.

 Re: Chciałbym poznać interpretację księży.
Autor: Berta (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-10-20 23:56

Interpretacja księdza? Toż to każdy zwykły katolik powinien wiedzieć. Wycieczka nie jest powodem, żeby opuścić Mszę Świętą. W ostateczności trzeba był iść na Mszę w sobotę wieczorem.

Co do grzechu to trudno powiedzieć, bo nie napisałeś ile dzieci mają lat. Czy miały jakiś wpływ na decyzję rodziców i nauczycieli, albo czy mogły same pójść na Mszę w sobotę wieczorem. Jeśli nie miały na to wpływu to nie mają grzechu, jeśli mogły postąpić inaczej, to grzech mają.

 Re: Chciałbym poznać interpretację księży.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-20 23:56

A czy uczestnikom tudzież organizatorom przyszło do głowy, żeby iść na mszę świętą w sobotę wieczór? Taka msza święta liczy się jako niedzielna. Jeśli na to też nie znaleźli czasu, to jest to grzech zaniechania. Boga (Tego, o którym piszemy z dużej litery) rzeczywiście chwalimy na różne sposoby, ale w niedzielę chwalimy Go uczestnictwem we mszy świętej, a obowiązek ten jest spełniony także przez wieczorną mszę sobotnią, co jest darem Kościoła dla wiernych, którzy na przykład "nie mogli w niedzielę, bo byli na wycieczce". Podziwiać Jego majestat przez dzieło stworzenia można w inny dzień, albo można to podziwianie skrócić o godzinę. Taka wymówka jest dla małych dzieci.

Jakiego rodzaju jest to grzech, to już zależy od rodzaju odpowiedzialności jaką się ma w grupie. Czy uczestnicy wcześniej (w sobotę) wiedzieli, że nie będą na mszy świętej, czy dowiedzieli się o tym w niedzielę na szczycie góry? Czy w sobotę wieczór organizatorzy także zaplanowali podziwianie Boga w dziele stworzenia, na przykład ogniska albo piwa? Czy żaden z uczestników nie słyszał o tej sobotniej możliwości? Ważne też ile lat mieli uczestnicy wycieczki, bo że organizatorzy byli dorośli, to nie wątpię. I czy żaden uczestnik w sobotę nie zainteresował się i nie zadał pytania o niedzielną mszę świętą?
To są pytania do przemyślenia, żeby ocenić SWOJE WŁASNE sumienie, swoją własną odpowiedzialność za nieobecność na mszy niedzielnej, bo każdy sam uklęknie w konfesjonale i będzie musiał powiedzieć, czy w ogóle był tą mszą świętą zainteresowany, czy raczej było mu to wszystko jedno, albo nawet na rękę, że organizatorzy tak rozporządzili czasem.

Żeby było jasne: nie jestem księdzem. Ale księża tutaj rzadko odpisują.

 Re: Chciałbym poznać interpretację księży.
Autor: ks. Adam (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-22 08:47

Msza to msza, a niedziela to niedziela. Rzeczywiście mają racje przedmówczynie, że można to było jakoś zorganizować. Oczywiście w grupie jest nieco trudniej. Ale z drugiej strony, mogło się okazać, że w klasie jest kilka osób ukierunkowanych na Boga. Piękno przyrody, choć odzwierciedla piękno Boga, nie jest uwzględnione w III przykazaniu jako niezbędne; a udział w Eucharystii tak.
Pozdrawiam.
P.S. I to nieprawda, że księża rzadko tu zaglądają :)

 Re: Chciałbym poznać interpretację księży.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-22 12:00

"I to nieprawda, że księża rzadko tu zaglądają :)"

A ja wcale tego nie napisałam, bo nie wiem. Napisałam: "Ale księża tutaj rzadko odpisują." :))

 Re: Chciałbym poznać interpretację księży.
Autor: ks. Adam (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-10-22 14:44

Bo stosunkowo rzadko pytanie jest adresowane do księży :) Oczywiście nie o utarczki słowne mi chodzi - dużo dobra życzę

 Re: Chciałbym poznać interpretację księży.
Autor: trąbka (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-10-25 19:31

Bo stosunkowo rzadko pytanie jest adresowane do księży :)

A księża to nie są katolikami? Czy są pytania skierowane do świeckich? Nie? To czemu świeccy odpowiadają?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: