logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka jest różnica pomiędzy duszą ludzką a duchem ludzkim?
Autor: Artur (---.pwradio.pl)
Data:   2003-10-20 22:16

Moje pytanie dotyczy różnicy pomiędzy duszą a duchem. Jaka jest różnica pomiędzy duszą ludzką a duchem ludzkim? Przecież słowo duchowy pochodzi od słowa duch, natomiast słowo dusza nie posiada utworzonego od siebie przymiotnika (np. "duszebny"?). Jest to ważne pytanie z punktu widzenia jakby hierarchii budowy człowieka. Nie bez przyczyny mówi się, że dusza jest naczyniem ducha. Człowiek duchowy to człowiek, którego dusza i ciało poddane są duchowi (chociaż w tym znaczeniu satanista to też człowiek duchowy - poddany złemu duchowi). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 Re: Jaka jest różnica pomiędzy duszą ludzką a duchem ludzkim?
Autor: paskalina (---.chello.pl)
Data:   2003-10-24 21:36

Za: http://www.teologia.pl/

Duch - dusza

KKK 367 Niekiedy odróżnia się duszę od ducha. W ten sposób św. Paweł modli się, aby "nienaruszony duch wasz, dusza i ciało... zachowały się na przyjście Pana" (1 Tes 5, 23). Kościół naucza, że rozróżnienie to nie wprowadza jakiegoś dualizmu w duszy (Sobór Konstantynopolitański IV (870): DS 657). "Duch" oznacza, że człowiek, począwszy od chwili swego stworzenia, jest skierowany ku swojemu celowi nadprzyrodzonemu (Sobór Watykański I: DS 3005; por. Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes, 22), a jego dusza jest uzdolniona do tego, by była w darmowy sposób podniesiona do komunii z Bogiem (Por. Pius XII, enc. Humani generis: DS 3891).

Pzdr :)

 Re: Jaka jest różnica pomiędzy duszą ludzką a duchem ludzkim?
Autor: Artur (---.pwradio.pl)
Data:   2003-10-24 23:06

Dzięki Paskalinko, ale nie zrozumiałaś do końca mojego pytania. Jakie władze należą do duszy, a jakie do ducha. W moim przekonaniu duch jest jakby najwyżej w hierarhii budowy człowieka, dzięki niemu mamy kontakt ze światem duchowym i przez niego otrzymujemy dary dla duszy, która jest jakby naczyniem (samoświadomość, wola, osobowość). Na końcu jest oczywiście ciało i jego zmysły umożliwiające komunikację ze światem.

 Re: Jaka jest różnica pomiędzy duszą ludzką a duchem ludzkim?
Autor: paskalina (---.chello.pl)
Data:   2003-10-24 23:24

Artur, nie jestem teologiem, więc nie umiem inaczej Ci pomóc. Ale spróbuj wejść na stronę, którą podałam; tam jest więcej i o duchu i o duszy... Nawiasem mówiąc szkoda, że nikt z forowiczów nie poczuł się kompetentny odpowiedzieć na to pytanie... sama liczyłam na informacje. Pozdrawiam.

 Re: Jaka jest różnica pomiędzy duszą ludzką a duchem ludzkim?
Autor: Wacław Oszajca SJ (---.ny5030.east.verizon.net)
Data:   2003-10-28 04:31

Człowieka, w sensie biblijnym, starotestamentalnym zwłaszcza, nie można podzielić na dwie części. Dusza i ciało. Jak rzeczywistości nie można dzielić na sacrum i profanum, zwłaszcza w świetle Nowego Testamentu. Te terminy, ciało i dusza, i duch, mówią tylko o sposobach istnienia człowieka. Na przykład Jezus do Dobrego Łotra na krzyżu mówi, ty, a nie twoja dusza, dzisiaj będziesz ze mną w raju (Lk 23, 43). Człowiek jest całością psychofizyczną. Nie ma więc ciała bez duszy, ani też samej duszy nie można nazwać człowiekiem. Można więc powiedzieć, że dusza bez ciała też nie istnieje. Nasz kłopot z ciałem i duszą został spowodowany przez tych teologów, którzy Biblię zinterpretowali w świetle filozofii platońskiej. Wygląda na to, że obecnie wracamy do biblijnego rozumienia człowieka. Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: