logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak skonstruować rozmyślanie?
Autor: Robert (217.153.182.---)
Data:   2015-05-28 14:48

Chciałbym rozpocząć praktykowanie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. Ale chce przygotować się najlepiej jak potrafię. W skład tego nabożeństwa wchodzi piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicą lub tajemnicami różańca, to rozmyślanie sprawia największą trudność ludziom. Mimo tego że staram się codziennie odmawiać różaniec obawiam się tego wyzwania. Nie wiem sam jak dokładnie skonstruować takie rozmyślanie? czy mógłbym czytać, odsłuchiwać (są gotowe pliki mp3 15 min. każda tajemnica) czy tylko własne rozmyślnie jest tu istotne? Może istnieją opracowania tekstowe, które mogą poprzedzić samodzielne rozmyślanie?

Proszę o pomoc i wsparcie.
Z góry dziękuje, Robert

 Re: Jak skonstruować rozmyślanie?
Autor: xc (---.30.227.52.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-05-28 15:33

Sęk w tym, ze to ma być Pańskie rozmyślanie i to Pan ma do niego dojść w swojej duchowości. Oczywiście, ze mozna skorzystac z "gotowca" ale po co?

 Re: Jak skonstruować rozmyślanie?
Autor: Franciszka (213.158.221.---)
Data:   2015-05-28 21:51

Można czytać lub słuchać rozważań różańcowych. Każde opracowane, gotowe rozważanie, a jest ich wiele w formie książek, jak i w internecie, można zakończyć rozmyślaniem.

 Re: Jak skonstruować rozmyślanie?
Autor: Matto (---.nette.pl)
Data:   2015-05-28 23:10

Wbrew temu, co uważasz, rozważanie tajemnic różańcowych nie musi być trudne. Proponuję byś zastosował model "wtedy - teraz". Zastanowił się, jakie było znaczenie wydarzeń, o których rozważasz w czasach, kiedy miały one miejsce, oraz jaki sens ma przywoływanie ich w dzisiejszych czasach. I odnalazł odniesienia do swojego życia, bo może ono być mniej lub bardziej wyraźne, ale istnieje zawsze. Bo przecież Chrystus przyszedł na świat, umarł i zmartwychwstał dla nas wszystkich - również za Ciebie.
Z Bogiem

 Re: Jak skonstruować rozmyślanie?
Autor: KKK (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2015-05-29 00:41

Katechizm Kościoła Katolickiego

Część Czwarta 'Modlitwa chrześcijańska'
Rozdział trzeci 'Życie modlitwy'

II. Rozmyślanie

2705 Rozmyślanie polega przede wszystkim na poszukiwaniu. Duch szuka zrozumienia pytań "dlaczego" i "jak" życia chrześcijańskiego, aby przylgnąć do tego, o co Bóg prosi, i udzielić na to odpowiedzi. Potrzebna jest do tego trudna do osiągnięcia uwaga. Zazwyczaj pomagają w tym księgi, które chrześcijanie mają do dyspozycji: Pismo święte, zwłaszcza Ewangelia, święte obrazy, teksty liturgiczne z dnia i danego okresu liturgicznego, pisma mistrzów duchowych, dzieła z zakresu duchowości, wielka księga stworzenia oraz księga historii, karta Bożego "dzisiaj".

2706 Rozmyślanie nad tym, co się czyta, prowadzi do przyswojenia sobie treści przez odniesienie jej do siebie samego. Tu otwiera się inna księga: księga życia. Przechodzi się od myślenia do rzeczywistości. W zależności od stopnia pokory i wiary odkrywamy dążenia, które działają w sercu, i możemy je rozeznawać. Chodzi o czynienie prawdy, by dojść do Światła: "Panie, co chcesz, abym czynił?"

2707 Metody rozmyślania są tak zróżnicowane jak mistrzowie życia duchowego. Chrześcijanin powinien dążyć do rozmyślania w sposób regularny; w przeciwnym razie będzie podobny do trzech pierwszych rodzajów gleby z przypowieści o siewcy . Jednak metoda jest tylko przewodnikiem; ważne jest, by iść naprzód z Duchem Świętym jedyną drogą modlitwy, którą jest Jezus Chrystus.

2708 Rozmyślanie pobudza myśl, wyobraźnię, uczucie, pragnienie. Takie uaktywnienie jest konieczne do pogłębienia pewności wiary, pobudzenia nawrócenia serca i umocnienia woli, by iść za Chrystusem. Modlitwa chrześcijańska chętnie podejmuje rozmyślanie o "misteriach Chrystusa", na przykład w lectio divina lub w różańcu. Ta forma refleksji modlitewnej ma ogromną wartość, jednak modlitwa chrześcijańska powinna zdążać jeszcze dalej: do poznania miłości Pana Jezusa, do zjednoczenia z Nim.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/kkkIV-1-3.htm

 Re: Jak skonstruować rozmyślanie?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2015-05-31 19:56

Jak byłam mała - zachwycałam się przygodami Pana Kleksa. Książkę tę czytałam na okrągło. Po latach, gdy moje dzieci chorowały na ospę - przeczytałam im całą tę książkę na glos.
I byłam niezmiernie zdumiona! Poniewaz okazało się, że w tej książce nie było nawet połowy tego, co sobie z niej zapamiętałam. Tą drugą połowę dopisała moja dziecinna wyobraźnia. To własnie obraz rozmyslania.
Można przeczytać tekst, bądź go odsłuchac, ale gdy nie czynimy tego machinalnie, bezmyslnie, lecz gdy się nad nim skupiamy - dostrzegamy w nim treści, za którymi nasz umysł sam podąża swoją własną drogą. To już jest forma rozmyślania.
Można też wziąć jedno jedyne słowo, np: miłosierdzie, ojciec itp i zastanowić się, co to słowo dla mnie znaczy w kontekście relacji Bóg - ja, moje życie. To także jest rozmyślanie.
W pierwszosobotnich rozważaniach mamy konkretną tematykę: tajemnic różancowych. Można sobie wyobrazić daną scenę i siebie, jako obserwatorabądź uczestnika, lub można utożsamić się z którymś z bohaterów. Następnie można zastanowić się nad swoimi uczuciami, pragnieniami, myslami dotyczącymi przebiegu sceny. Pomyśleć jakie zachowanie moje byłoby najodpowiedniejsze, moja odpowiedź - najlepsza.
Owoc rozważania - to wprowadzenie tych wniosków w życie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: