logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: Jarek (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2016-01-20 18:26

Czemu niektórzy noszą krzyzyk zawieszony na lancuszku w poprzek? Czy to cos nowego?

 Re: Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-01-26 14:38

Chociaż można znaleźć w internecie wytłumaczenia symboliki takiego krzyża, nawiązujące do myśli chrześcijańskiej, moim zdaniem są one naciągane i mają na celu na siłę uzasadnić przejaw jubilerskiej mody, która znalazła posłuch wśród klientów. Widziałam też taki krzyż w kombinacji w talizmanem „wszystkowidzącym okiem” - oba na jednym łańcuszku (!?). Chyba takie ujęcie mówi to samo za siebie o intencji producenta, jego ignorancji, lub zaplanowanej akcji ośmieszania symboliki chrześcijańskiej. Osobiście wystrzegałabym się noszenia krzyżyka przedstawionego w ten sposób (ang. sideways cross). Przytaczam przy okazji kanon 1171 Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Kan. 1171 - Rzeczy święte przeznaczone aktem poświęcenia lub błogosławieństwa do kultu Bożego, należy otaczać czcią i nie wolno nimi posługiwać się do użytku świeckiego lub niewłaściwego, chociaż są własnością osób świeckich.

 Re: Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-01-27 11:31

Pisano o "sprawie" krzyża (rozumianego jako dekoracja) tutaj wielokrotnie, szczegóły w archiwum.
W dużym skrócie:
- nie każde skrzyżowane poprzecznie belki są krzyżem w rozumieniu wiary chrześcijańskiej, symbolem męki i śmierci Jezusa Pana. I tak, specyficznie krzyżem, mimo, że zawierają w swojej figurze połączone poprzecznie, prostopadle dwa odcinki, ani swastyka (pradawny symbol słoneczny), ani ankh (egipski symbol). Krzyżem nie jest "pacyfa" (wbrew pozorom nie jest też symbolem satanistycznym, po szczegóły odsyłam znów do archiwum).
Co oznacza ten konkretny symbol, najlepiej zapytać tego, który go nosi. Być może nic nie oznacza, jest tylko decorum, używanym "dla miła".
- krzyż w wierze chrześcijańskiej pojawił się relatywnie późno, bo gdzieś w III wieku. Wcześniej chrześcijanie "markowali" się raczej znakiem ryb. Początkowo krzyż był używany przez pogan jako symbol drwiny wobec chrześcijan, pogardy i nienawiści. W końcu był to symbol hańby i śmierci najpodlejszej, niegodnej Rzymianina (tym ścinano głowy) lub wolnego człowieka.
- krzyż (przedmiot) pełni funkcję sakramentalium. Co to jest sakramentalium i czemu służy, też można przeczytać w archiwum.
- symbolika krzyża ulegała (i pewnie będzie ulegać) nieustannej ewolucji. Mamy różne rodzaje krzyży: łaciński, grecki, celtycki, lotaryński, prawosławny, maltański i tak dalej. I wszystkie mają swój sens, swoje korzenie, swoją rację bytu. Ale pozostają w kontekście wiary, mają wymiar teologiczny a nie tylko dekoracyjny.

 Re: Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: Vivendi (212.33.80.---)
Data:   2017-01-29 11:44

Takie noszenie krzyżyka oznacza negację Odkupienia i pogrzebanie Zbawienia - bo co może oznaczać Krzyż przewrócony na bok? Upadek.

 Re: Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: Nyiar (---.toya.net.pl)
Data:   2017-03-21 21:22

Oznacza to że ktoś ma ochotę go tak nosić. I nic więcej.

 Re: Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: Magdalena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-03-24 09:29

Symbol ma określone znaczenie, które nie zmienia się w zależności od ochoty noszącej go osoby. Swastyka pozostanie swastyką, krzyż krzyżem, różaniec różańcem. Jak wspomniano krzyż ma wymiar teologiczny i choć obdarzeni wolną wolą ludzie będą nosić go w poprzek czy do góry nogami, to w oczach chrześcijan będzie to profanacja, a dla niewierzących - kaprys.

 Re: Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: nemo (---.host.prv.2118.nsnet.eu)
Data:   2017-06-23 00:26

Witam.
Ostatnio zapytałem koleżankę z pracy, która nosiła jubilerski modny przewrócony krzyż:
- Czy jesteś chrześcijanką?
- Tak.
- Czy jesteś katoliczką?
- Tak.
- To dlaczego nosisz przewrócony KRZYŻ?
I zobaczyłem grymas na twarzy i zakłopotanie. Po kilku minutach zdjęła łańcuszek. Zapytałem, bo pewnych rzeczy jestem ciekaw, dlaczego ludzie noszą coś, co nie należy do symboliki ich wiary lub kultury (łańcuszki, wisiorki i tatuaże).
Ale ja czuje się jakbym otworzył piekło, bo odczuwałem z jej strony pogardę i nienawiść (obym się mylił). Po kilku dniach powiedziała mi, że ksiądz jej powiedział, że to nie ma znaczenia. A ja byłem przygotowany na rozmowę o symbolice KRZYŻA. I tylko mogłem powiedzieć, aby uważała na siebie, bo nic innego mi nie przyszło do głowy. Teraz jestem wrogiem, a przy najmniej tak się czuję. Modlę się za nią i za całą sytuacje, by nie miała mnie za wroga, dziwaka itp. Ja jednak uważam, że krzyż, na którym umarł Chrystus był w pionie, bo On musiał być wywyższony jak wąż na pustyni za Mojżesza. Proszę o modlitwę o naprawienie relacji między nami, bo się bardzo popsuły.

 Re: Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: Leon (---.dab.02.net)
Data:   2018-08-23 18:08

Jesli ktos wierzy,ze Jezus Chrystus umarl za jego grzechy i ze to wlasnie w Nim jest cala nadzieja na zbawienie, po coz by mial nosic krzyz w poprzek? Dla osob majacych relacje z Jezusem w swoim sercu takie dylematy nie istnieja, natomiast fakt noszenia swietego symbolu krzyza w poprzek oznacza co najmniej ignorancje i brak szacunku, ale takze brak wiary. Moim zdaniem to zdecydowana proba osmieszenia Jezusa Chrystusa, a wszelkie polemiki nie maja tu sensu. Mozna jedynie napominac osoby noszace krzyz w ten sposob by tego nie robily, a kto madry ten zrozumie, kto nie - jego wola.
Czy nie wydaje Wam sie, ze to pewna proba pokazania iz krzyz w poprzek oznacza swego rodzaju upadek krzyza? To nonsens dywagowac o nowej modzie w sytuacji jawnego ataku na krzyz.

 Re: Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: Franciszek (---.star.net.pl)
Data:   2020-06-22 00:09

W kanonie 1171 krzyż ma określoną symbolikę, która wynika i opiera się o pamięć i historię krzyża - ma wyrażać szacunek, powagę godność i wdzięczność, dla Zbawcy, czyli Pana Jezusa. Tak więc tylko pionowe noszenie krzyżyka zawiera te wszystkie wyżej wymienione wartości, zaś wieszanie krzyżyka bokiem, czy poziomo, jest wyrazem "lekceważenia", tego krzyża i złożonej na nim ofiary. Co więcej dowodzi, że osoba taka jest na bakier z wiarą katolicką i nie ma dla niej szacunku czy powagi. Wyraża też luźne podchodzenie do tradycyjnej "wiary" przodków a uleganiu postępowemu modernizmowi.

 Re: Krzyżyk na łańcuszku w poprzek.
Autor: Piotr (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2020-09-14 22:43

Przecież krzyż przedstawia relację pionową, relację nieba z ziemią, tę, która zaistniała dzięki Chrystusowi i Jego śmierci na krzyżu. Belka pozioma, czyli nasze ludzkie aktywności same w sobie niezdolne są do oderwania się od tego co ziemskie. W krzyżu to co ludzkie spotyka się z tym co boskie i zostaje wywyższone, skierowane ku niebu. Po co więc krzyż przewracać? Krzyż wywyższony to krzyż stojący, a nie leżący, noszenie krzyżyka poziomo to co najmniej brak elementarnych skojarzeń. To brak wyczucia, estetyki albo dowód zlej woli.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: