logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Ania (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-04-28 20:26

Mam takie pytanie: co proponujecie, jakie prezenty, upominki, które mogę dać dzieciom w Dniu I Komunii Św. na pamiątkę jako katechetka?

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Dorsi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-04-28 22:07

Czy do I komunii Świętej dzieci idą po prezenty?
Najlepsza pamiątka, ręcznie zrobiony koszyczek z kwiatkami, aniołek na szydełku, aniołek z piórek, jakieś rękodzieło lub coś droższego jeśli już koniecznie chcesz prezenty.
Możesz kupić książki, albumy.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-04-28 22:43

W pierwszym odruchu pomyślałam: rety, przecież żadne. Absolutnie żadne. Żadne, żeby nie kojarzyć I Komunii św. z prezentami, bo to przecież plaga, nad która wile osób ubolewa, i słusznie.
A jeśli już coś, to:
1) coś o minimalnej wartości materialnej, ale z walorem pamiątkowym - tylko ładna kartka z religijnymi życzeniami w kopercie,
2) wręczana nie w dniu I Komunii, bo znowu zwiąże Komunię z dostawaniem czegokolwiek, bo rozproszy albo nie zostanie doceniona.

Nie wiem, jak jest teraz w poszczególnych parafiach, ale swego czasu dzieci dostawały pamiątkowy obrazek na ścianę. Z datą I Komunii i odręcznym, ale czytelnym podpisem ks. proboszcza i katechety na odwrocie. To nie był osobny prezent od katechety/katechetki. Mam taki drewniany obrazek, wisi sobie prawie 40 lat - i przetrwał, jest trwałą pamiątką. Inne (zresztą drobne, to nie był czas wielkich prezentów, nawet zegarek dostałam pare lat później) rzeczy przepadły z czasem, z latami, z przeprowadzką itp.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Alina (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2016-04-29 04:22

Popros o Msze Sw w ich intencji.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: xc (---.146.3.43.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-04-29 05:28

ŻADNE!!!!!
Prezenty dajemy "pod choinkę", na św. Mikołaja i koniec.
Mój ojciec wspomina swoją pierwszą komunię przed wojną: po mszy wszystkie dzieci, z księżmi i rodzicami zasiedli do stołu przed kościołem. Podano smakołyki: kakao i ciasto pieczone przez matki.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-04-29 13:08

Nie wierzę, żeby katechetka pytała, jakie ma zrobić dzieciom prezenty na Komunię. Jeśli ma chociażby dwie klasy liczące po trzydzieścioro dzieci, nie może sobie pozwolić na inny prezent poza obrazkiem.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-04-29 13:30

W rewanżu za otrzymane prezenty można dać jakieś ładne kartki z wypisanym/wydrukowanym podziękowaniem, ale można też podziękować słownie.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-04-29 13:42

G_JP: "W rewanżu za prezenty"?
Czyżby katechetka miała dostawać jakieś prezenty z okazji I Komunii dzieci? Kolejny straszliwy zwyczaj? Nie wiem, czy dobrze rozumiem.
Jesli ktoś chce podziękować za przygotowanie dzieci do I Komuni(?), to w rachubę wchodza najwyżej kwiaty i kartka z podpisami. Ludzie, błagam, żadnych prezantów w takich okolicznosciach! Zasłaniają Najważniejsze.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-04-29 13:57

Wiem, że czasami rodzice dzieci przystępujących do I Komunii dają prezenty osobom przygotowującym, i myślałam, że Ania pyta, jak odpowiedzieć na taki gest. Aniu, jeśli się mylę, to przepraszam.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: 777 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-04-29 16:50

Pomysł z obrazkami - pamiątkami I Komunii świętej mi się podoba. Ale to nie jako prezent, tylko pamiątka I Komunii. Nam takie wręczył katecheta, kiedyśmy się spotkali po południu (Komunia święta była o 8 rano).

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-04-29 16:57

Z pierwszego wpisu wyraźnie widać, że chodzi o prezent od katechetki dla dzieci przystępujących do komunii. Nie rozumiem oburzenia, bo każdy z nas zapewne ma w domu pamiątkę tego dnia, zazwyczaj wskazany wyżej obrazek o tematyce komunijnej z podpisami i datą. Może niektórym trudno oddzielić te dwa pojęcia: prezent i pamiątka, bo jedno i drugie się otrzymuje, ale dla mnie to duża różnica. Tablet, rower, zegarek i inne prezenty otrzymywane w domu nie mają nic wspólnego z Pierwszą Komunią. Natomiast pamiątka ma przypominać ten dzień. Bardzo chciałabym, aby zwyczaj rozdawania pamiątek w parafii nie zaginął.

Aniu,
możesz skorzystać z tego dawnego zwyczaju ofiarowania obrazka. Albo typowo komunijnego, albo - ze względu na rok - Jezusa Miłosiernego z odpowiednim "miłosiernym" komentarzem, ale z datą Pierwszej Komunii. Z doświadczenia wiem, że oprawiony w ramkę obrazek przetrwa wiele lat, nawet jeśli nie na ścianie, to pośród innych pamiątek. Obrazek "luzem" w wielu domach szybko się zniszczy podczas przekładania i porządków, bo prawie nikt nie dokupi ramki. Ale i do niego niejednokrotnie się wróci. W obecnych czasach duże obrazki chyba nie zdają egzaminu (rzadko znajdą się na ścianach czy półce). Pamiątką mogą być także maleńkie Biblie: są pojedyncze Ewangelie do wyboru, można na nich napisać dedykację z datą i pieczątką parafii oraz podpisem proboszcza i katechetki. Pamiątką mógłby być także medalik albo krzyżyk - choć trudniej zamieścić tu datę. Nie wiem, co dzieci otrzymywały podczas przygotowania do przyjęcia sakramentu (książeczkę, modlitewnik, świecę, krzyżyk, medalik, różaniec, Biblię?). Bo maleńki modlitewnik, śpiewniczek z dedykacją mógłby być, jak Cię na to stać, ale nie można się powtarzać z tym, co dzieci dostały (musiały zakupić). Pamiątki te zazwyczaj nabierają wartości z biegiem lat.

Jako katechetka musisz się zorientować (a raczej na pewno już wiesz), czy w parafii jest stały zwyczaj obdarowania dzieci z tej okazji przez księży parafialnych, żeby nie mnożyć pamiątek. Chyba, że to Ty musisz sama coś wybrać (z polecenia proboszcza). Jeśli jednak dzieci ze wszystkich klas otrzymują tę samą pamiątkę, to zupełnie wystarczy i lepiej nic dodatkowo nie dawać. Będzie to niepotrzebne wyróżnianie pojedynczej klasy. Ale tu znów odwołuję się do zwyczaju: czy w parafii tak zawsze jest, że katecheta coś dodatkowo daje? Jeśli tak, to z kolei nie można dzieci tej pamiątki pozbawić. Ale wtedy może to być zwykły obrazeczek np. z cytatem biblijnym, datą i podpisem.

Natomiast zupełnie "nie czuję" sensu dawania proponowanego koszyczka z kwiatkami, aniołka z piórek itp., bo jako niezwiązane z charakterem dnia jest tylko prezentem i to raczej nietrafionym, pójdzie szybko zakurzone do kosza. Uważam też w przeciwieństwie do Hanny, że pamiątkę koniecznie trzeba dać w dniu I Komunii, bo tylko wtedy będzie to naprawdę pamiątką tego dnia.

xc wspomina o przedwojennym poczęstunku. U mojej siostry (dużo po wojnie) też tak było. Pięknie ustrojone stoły w ogrodzie (białe obrusy i zieleń) z drobnym poczęstunkiem (chyba herbata i ciasto), na który była zaproszona cała rodzina. Bardzo mile to wspominam. Ale wtedy post eucharystyczny trwał dłużej i pewnie także z tego powodu kawałeczek ciasta każdy zjadł z ogromną radością. Także to mogą niektórzy uznać za prezenty, ale spotkanie przy stole, AGAPA, jest spotkaniem bardzo chrześcijańskim. Czy w dzisiejszych czasach takie spotkanie "przejdzie"? - nie wiem. W domu pewnie czeka prawdziwy obiad. A może nawet nie w domu, tylko w sali przyjęć? Ale mi bardzo brakowało po mojej pierwszej komunii (już inna parafia) tamtego spotkania w zakonnych ogrodach. Miało ogromny urok i było wspólnototwórcze.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Ania (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-04-29 17:14

Oczywiście że się nie mylisz :) Dostanę na pewno kwiaty, chciałam dać dzieciom jakiś drobiazg, pamiątkę, jasne że nie po laptopie. Wydaje mi się ze jesteście za bardzo negatywnie nastawieni, takie pisanie zeby nie było zadnych prezentów od gosci czy rodziców nic nie da, bo wiadomo, ze beda. Przeciez nawet taki obrazek na scianę jest w sumie pamiątka i prezentem. Rodzice kupuja do Koscioła jakies prezenty, tego nie unikniemy. Intencja mszalna jest fajnym pomysłem, albo własnie jakies obrazki, aniołki, zakładki.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: 777 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-04-29 17:25

Obrazek nawiązujący do Eucharystii, a nie żadne aniołki czy zakładki. Pamiątka I Komunii świętej powinna być prosta i na swój sposób dostojna.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2016-04-29 17:32

Proporczyk z okazji I Komunii Świętej (wpisz w google "I Communion banner" i kliknij na zdjęcia). Możesz coś takiego sama zrobić.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-04-29 17:52

W mojej książeczce od I Komunii św. mam mały obrazek komunijny. To pamiątka po I Komunii św. mojej prababci - dla mnie prawdziwy skarb, który ma już 96 lat - mój najpiękniejszy prezent :)
Możesz podarować dzieciom takie z poleceniem, aby włożyły je do książeczek, w miejscu gdzie jest przygotowanie do Komunii św. Możesz na nich napisać, że mają im przypominać, że się za nich modlisz i żeby także pamiętały o tobie w swych modlitwach.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-04-29 18:00

Do Bogumiły: niekoniecznie owa pamiątka musi być wręczona - moim zdaniem - w dniu I Komunii św. I nie zawsze tak jest (myślę tu o obrazkach dla wszystkich dzieci, tych na ścianę lub podobnych, z podpisem ks. proboszcza itp.). Znam parafie, wielkomiejskie, w których się to oddziela czasowo. Dzieci przez caly tydzień, tzw. biały, po I Komunii, chodzą na parafialne (z ogólem wiernych) lub specjalne dla nich msze święte i ktoregoś dnia w tym tygodniu, chyba umówionego, otrzymują ową pamiątkę. Zmniejsza to dodatkowe manewry po mszy pierwszokomunijnej, a tym bardziej, ewentualnie, w czasie jej trwania. Udaje się.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: clara (---.205.240.175.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-04-30 18:54

Dzieci pierwszokomunijne zawsze dostawały święty obrazek na ścianę z imieniem i nazwiskiem dziecka, oraz datą I Komunii. I uważam, że to wystarczy, bo to jest pamiątka która zwykle zawisa potem nad łóżkiem dziecka. Katechetka może się podpisać na tym obrazku. Nie było zwyczaju dawania nigdy jakichś innych prezentów od strony kapłanów i katechetów. I uważam, że to w zupełności wystarczy. Dzieci i tak dostają od rodziny masę prezentów, także religijnych, jak Biblie, medaliki, różańce. Nie ma co mnożyć podarunków, bo odciąga się uwagę dziecka od najważniejszego Prezentu.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2016-05-02 00:51

Nie przyszło mi nigdy do głowy dawać coś jeszcze ekstra dzieciom pierwszokomunijnym. Przecież jako katechetka poświęcam im mnóstwo czasu - zarówno na katechezie jak i poza nią. Dzieci jak i rodzice to rozumieją. Zawsze moi uczniowie dostawali obrazki do powieszenia na ścianie wypisane przeze mnie i podpisane przeze mnie i przez proboszcza. Wręczane również przeze mnie i przez proboszcza razem w Białym Tygodniu. Z rozmów z dziećmi wiem, ze często właśnie te obrazki dzieci postrzegają jako prezent od pani katechetki i od proboszcza.
W dniu I Komunii Świętej zaraz po uroczystej Mszy Świętej dzieci siadają razem do stołu w ogródku przy plebanii (plebania jest za malutka, by zrobić to wewnątrz) na mały poczęstunek (ciasta, cukierki, słodkie napoje). Do stołu dzieciom usługuje proboszcz z moją pomocą, rzecz jasna. I zawsze przy tym proboszcz zaznacza, że ponieważ nie jesteśmy w stanie być u każdego z osobna w domu (bo wcześniej często ludzie nas zapraszali), to w ten sposób jesteśmy wszyscy razem na wspólnej gościnie. I choć goście musieli przez to trochę poczekać na dzieci (góra pół godziny), to wszyscy uznali to za dobry pomysł. Dla dzieci również było to ważne wydarzenie. A dla mnie i dla proboszcza skończyły się miłe, lecz kłopotliwe zaproszenia do domów. Kłopotliwe, bo... Oj, chyba rozumiecie.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Ania (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-05-02 08:28

Super pomysł z tym poczęstunkiem po Mszy św., wszyscy są razem itp. Tylko niestety o tym wiem od Was tu z forum, w realu się jeszcze nigdy z tym nie spotkałam, czyli chyba ten zwyczaj ostał się tylko gdzieniegdzie.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2016-05-02 18:22

Aniu, mój proboszcz ten zwyczaj po prostu reanimował. Wiem, że dużo zależy właśnie od proboszcza. Zawsze jednak można pogadać ze swoim proboszczuniem. Wiem też, że nie z każdym się da... W każdym razie polecam to rozwiązanie.

 Re: Jakie prezenty od katechetki dla dzieci I-komunijnych?
Autor: xc (---.w83-201.abo.wanadoo.fr)
Data:   2016-05-03 07:46

Gdy oglądam z rosnącym przerażeniem cały ten prezentowy cyrk, gdy słyszę w radio reklamy zachęcające do kupna tego czy tamtego gadżetu "na komunię", gdy słyszę "przepraszamy, nie ma moźemy przyjąć rezerwacji bo mamy komunie" w odpowiedzi na mój telefon do hotelu, bo mojej zachcialo się romantycznego weekendu w maju, gdy czytam ile kosztuje komunijna kreacja, to może lepiej, żeby rodzice po uroczystości w kościele wzięli dzieci i poszli z nimi na spacer, porozmawiali, pograli w piłkę, zjedli lody lub po prostu razem poleżeli na kocu nad rzeczką i pogapili się w niebo?
Moje dzieci dostały w prezencie od katechetki modlitewniki dziecięce. Problem w tym, że jak je dostawały to miały 10 lat, teraz mają ok. 30 i raczej nie zanosi się na to by znów miały 10. Prezent niby fajny, ale....
Nie dajmy się zwariować.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: