logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Życie duchowe dziecka po I Komunii Świętej.
Autor: annan (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-07-12 18:12

Tak niedawno była I Komunia Święta wnuczka. Jak mi się wydaje, tylko do Uroczystości Bożego Ciała i procesji, rodzice i dziecko uczestniczyli w Eucharystii.
W takim razie, dziecko już nie może przyjmować Jezusa do serca, gdyby było na kolejnej Mszy Świętej. Tak samo jego rodzice. Głównie w tej chwili myślę o dziecku. Samo przecież nie pójdzie, do kościoła mają ok. 2 km. Wnuczek powinien pójść do spowiedzi. Tylko czy pójdzie na kolejne Msze Święte niedzielne? I czy to jest jego wina? Lubi długo spać i chętnie przystaje na to, że nie musi zbyt wcześnie wstać. Próbowałam mówić na ten temat. Na razie delikatnie, by nikogo nie obrazić.
Zastanawiam się, czy ja mogłabym coś jeszcze zrobić w tym zakresie?

 Re: Życie duchowe dziecka po I Komunii Świętej.
Autor: a (---.17-1.cable.virginm.ne)
Data:   2017-07-13 10:52

Tu winę ponoszą rodzice, a nie dziecko. Trudno, aby 8-latek spowiadał się, że nie uczestniczył w niedzielnej Mszy Świętej, skoro winę tu ponoszą rodzice, którzy zaniedbują religijne wychowanie dziecka. Rodzice są pierwszym wzorem dla dzieci do naśladowania. Czy to dziecko jest zdolne samo, bezpiecznie przejść 2 km? Nie. Tak więc jak tu grzech ciężki popełnia? Poza tym grzech ciężki musi spełniać 3 warunki. Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony, grzechu ciężkiego nie ma.
Moje dzieci chodzą do kościoła, bo ja chodzę, gdybym nie chodził, to by i one nie chodziły. Od rodziców naprawdę wiele zależy.
Im bardziej będziesz nachalna tym bardziej zniechęcisz do Kościoła i Mszy. Czasem nie pozostaje nic innego jak modlitwa, modlitwa i jeszcze raz modlitwa.

 Re: Życie duchowe dziecka po I Komunii Świętej.
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2017-07-13 14:30

Jeśli mieszka Pani niedaleko może Pani zrobić bardzo dużo - np. iść na Mszę po południu i zabrać wnuczka ze sobą (oczywiście jeśli rodzice się zgodzą). Może Pani również opowiadać wnuczkowi o tym, co daje Pani udział we Mszy św. i dlaczego warto na nią chodzić. Należy jednak pamiętać, że jeśli chodzi o wychowanie dziecka, to odpowiedzialni są za to przede wszystkim rodzice i nic nie należy robić bez uzgodnienia z nimi. Może warto porozmawiać poważnie, tylko bez oskarżeń typu "nie dbacie o życie duchowe dziecka", raczej wyrazić swoje zainteresowanie i gotowość do pomocy. Przede wszystkim należy pamiętać o modlitwie za tę rodzinę. Szczególnie polecam różaniec.

 Re: Życie duchowe dziecka po I Komunii Świętej.
Autor: && (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-07-13 20:23

Ale niewiele daje, kiedy się tylko tak wpada, żeby zabrać dziecko do kościoła na Mszę świętą. Ważna jest postawa rodziców - i ona raczej decyduje. Takie mam doświadczenie.
Najlepiej spokojnie, będąc przygotowanym przez dłuższą modlitwę, z miłością i wyrozumiałością porozmawiać ze swoim dzieckiem - rodzicem tego wnuczka.
Warto, trzeba, żeby rodzice dziecka zadbali o swoją wiarę.

 Re: Życie duchowe dziecka po I Komunii Świętej.
Autor: Franciszka (---.146.101.126.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-07-18 23:00

To ciekawe, że, jak napisałaś, "głównie myślisz o dziecku", czyli o swoim wnuczku. A co z twoim rodzonym dzieckiem? Przecież to od niego zależy to życie duchowe wnuczka, jako od jego matki lub ojca. Ich życie duchowe jest w niebezpieczeństwie, jeśli nie chodzą do kościoła.

 Re: Życie duchowe dziecka po I Komunii Świętej.
Autor: ja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-07-31 16:50

Niestety, w wielu przypadkach życie duchowe dziecka po I Komunii Świętej ulega "hibernacji" i "budzi się", gdy zaczynają się przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
Smutne, ale prawdziwe: w niedzielę trzeba się wyspać, zrobić zakupy, pojechać na wycieczkę, spotkać się ze znajomymi, zrobić pranie. Trudno znaleźć wolną godzinę na Mszę Świętą. Takie opinie słyszę od wielu osób. W kościele rzadko widuje się dzieci w przedziale wiekowym 8 - 12 lat. Same nie przyjdą, a rodzice "nie mają czasu".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: