logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chciałam połączyć mądrość Boga i mądrość świata.
Autor: dorota (94.239.122.---)
Data:   2017-12-21 14:01

Witam,
Chcialabym spytac co jest ze mna nie tak. Nie umiem chyba zyc, albo rozumiec Pisma w ogole. Napisane jest, ze mamy oddac drugi plaszcz, ze mamy pozyczac nie spodziewajac sie zwrotu. Ja sobie to wzielam do serca tak, ze bez zabezpieczenia pozyczylam tu i tam i wpadlam w dlug sama. I niestety wniosek z tego wyciagam taki, ze tak pozyczac (nie spodziewajac sie zwrotu nie moge, a to przeciez wbrew Pismu).

Druga rzecz, ze jest napisane by nie martwic sie zanadto o jutro i tak robilam, nie szalalam z mysleniem o zabezpieczeniu finansowym o przyszlosci takiej materialnej, i wszystko sie teraz nakrecilo tak, ze musze o tym myslec, bo inaczej wpadne w jeszcze wieksze dlugi. Wiec chyba nie o to chodzi.

Teraz pewnie mnie oceniacie pod wzgledem duchowym (musze byc na to gotowa, bo tak czesto na tym forum jest), wiec czekam tych ocen. Ale prosze tez o jakis kierunek, wskazowke co jest nie tak? Wiem jestem glupia i nawina i nie rozumiem Pisma. Tylko to ja tez umiem stwierdzic: po fakcie.
Jedyne co widze sama nie tak, to, ze w miejsce nie martwienia sie o przyszlosc wlaczylam nie tylko o madrosc Boga, ale tez o madrosc swiata, i to drugie moze spowodowalo problemy.
Pozdrawiam

 Re: Chciałam połączyć mądrość Boga i mądrość świata.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-12-21 14:43

Co do drugiego płaszcza, a raczej sukni, to Ewangelia mówi:
"On im odpowiadał: «Kto ma dwie suknie, niech [jedną] da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni»" - Łk 3,11,
(cyt. za: Biblia Tysiąclecia Online, Poznań 2003).

Czyli jedna suknia, pewne minimum, zostaje u Ciebie. Podobnie niezbędne minimum żywności czy innych środków.
Pożyczając, ryzykujemy nieodzyskanie. Czyli roztropnie byłoby zadbać o zachowanie pewnego minimum dla siebie czy swojej rodziny.

 Re: Chciałam połączyć mądrość Boga i mądrość świata.
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-12-21 18:45

Biblia istotnie zawiera wiele mądrych porad dotyczących tego, jak wieść dobre życie. Jest tylko jedno "ale"-nie zawsze da się je przypasować do warunków, w których żyjemy w proporcji 1:1. Tak też było w Twoim przypadku.

"Napisane jest, ze mamy oddac drugi plaszcz, ze mamy pozyczac nie spodziewajac sie zwrotu. Ja sobie to wzielam do serca tak, ze bez zabezpieczenia pozyczylam tu i tam i wpadlam w dlug sama. I niestety wniosek z tego wyciagam taki, ze tak pozyczac (nie spodziewajac sie zwrotu nie moge, a to przeciez wbrew Pismu)".

Pożyczać coś bez oczekiwania zwrotu można wówczas, gdy przekazujesz drugiej osobie coś, co zbywa Tobie samej i brak tej rzeczy nie będzie dla Ciebie stanowił problemu. W przeciwnym wypadku zawsze konieczne jest ustalenie przynajmniej przybliżonego terminu zwrotu. Jeśli przedmiotem pożyczki są pieniądze(szczególnie w tym przypadku) warto zaznaczyć, że osoba, której je przekazujemy ma nam je zwrócić niekoniecznie w pełnej kwocie, jednak całkowite umorzenie długu nie wchodzi w grę. Inaczej pożyczanie może prowadzić do przykrych konsekwencji, z którymi obecnie się borykasz.

"Druga rzecz, ze jest napisane by nie martwic sie zanadto o jutro i tak robilam, nie szalalam z mysleniem o zabezpieczeniu finansowym o przyszlosci takiej materialnej, i wszystko sie teraz nakrecilo tak, ze musze o tym myslec, bo inaczej wpadne w jeszcze wieksze dlugi. Wiec chyba nie o to chodzi".

Przeczytaj zatem jeszcze raz te słowa. Jest w nich mowa o tym, aby nie troszczyć się ZANADTO o dobra doczesne. Zanadto nie oznacza w ogóle. Masz korzystać z pieniędzy, które zarabiasz w taki sposób, abyś zapewniła sobie godne życie: dach nad głową, jedzenie, opłaciła niezbędne rachunki. Fragment do którego się odwołujesz jest raczej zachętą do rezygnacji z tego, co nie jest nam konieczne. Pierwszy przykład z brzegu: niektórzy ludzie posiadając czteropokojowe mieszkanie stawiają sobie za punkt honoru wyposażenie co najmniej trzech pokoi w telewizor. Być może nawet są w stanie to zrobić, ponieważ ich na to stać. Pytanie tylko-po co, skoro w ciągu dnia większość czasu spędzają tylko w jednym pomieszczeniu?

"Teraz pewnie mnie oceniacie pod wzgledem duchowym".
A kimże jesteśmy my tutaj na forum, aby oceniać Cię pod względem duchowym? Do wydawania takiego osądu uprawniony jest jedynie Bóg. Na FPK możesz jedynie dowiedzieć się, że dany czyn jest niewłaściwy. Dowiadujesz się tego, wdrażasz odpowiedni "program naprawczy" i wszystko jest w porządku. Bo chodzi o czyn, a nie osobę.

"Jedyne co widze sama nie tak, to, ze w miejsce nie martwienia sie o przyszlosc wlaczylam nie tylko o madrosc Boga, ale tez o madrosc swiata, i to drugie moze spowodowalo problemy".
Stało się tak, bo obrazem tego jak powinnaś żyć(mądrością Boga, jak to nazywasz) chciałaś zasłonić obraz życia, które jest dla Ciebie dostępne. A tak się nie da. Trzeba raczej zastanowić się, jak dbałość o Boże nakazy dopasować do świata, na który zostałaś posłana. Poza tym, wskazania wyzbycia się nadmiernej troski o dobra doczesne zdają się pochodzić od świętego Pawła, czyż nie? On też był tylko człowiekiem, a słowa, które wypowiedział na temat tego co posiadamy/możemy posiadać liczą już jakieś dwa tysiące lat. W związku z tym nie mógł dokładnie wyobrazić sobie współczesnych nam, teraźniejszym odbiorcom całości Nowego Testamentu realiów.

 Re: Chciałam połączyć mądrość Boga i mądrość świata.
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-12-21 23:11

Szczęść Boże,
Nie mam zamiaru się tu wymadrzac ale mądrości Bożej raczej nie da się połączyć z światem. Po pierwsze to nie jesteśmy w stanie myśleć po bożemu. Jesteśmy tylko ludźmi i nie będziemy nigdy myśleć tak jak On, stąd trudności w zrozumieniu logiki Bożej. A po drugie to świat, on nigdy nie pójdzie drogą do zrozumienia Boga, raczej wszystko stara się wytłumaczyć naukowo. Dlatego myślę, że tu zonk. Ale to moje przemyślenia to byłoby zbyt piękne i dlatego uważam niemożliwe.

4 Cudzołożnicy, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem? Jeżeli więc ktoś zamierzałby być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga.
5 A może utrzymujecie, że na próżno Pismo mówi: «Zazdrośnie pożąda On ducha, którego w nas utwierdził»?
6 Daje zaś tym większą łaskę: Dlatego mówi: Bóg sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę.
7 Bądźcie więc poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu6, a ucieknie od was.
8 Przystąpcie bliżej do Boga, to i On zbliży się do was. Oczyśćcie ręce, grzesznicy, uświęćcie serca, ludzie chwiejni!
9 Uznajcie waszą nędzę, smućcie się i płaczcie! Śmiech wasz niech się obróci w smutek, a radość w przygnębienie!
10 Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was.

Jk 4, 4-10

 Re: Chciałam połączyć mądrość Boga i mądrość świata.
Autor: p (---.cust.netmar.net.pl)
Data:   2017-12-28 10:08

Nie komplikuj sobie życia. Jeśli będziesz żył w prawdzie i uczciwości wobec siebie i innych to wszystko stanie się bardziej jasne.

 Re: Chciałam połączyć mądrość Boga i mądrość świata.
Autor: Gustek (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2018-01-03 15:10

Ewangelie są odpowiedzią na rzeczywistość w której żyją ludzie. Jednym z bardzo ważnym zdaż jakie powiedział Jezus jest "Nie lękajcie się" a najwieksza sprawa jest Zmartwychwstanie Jezusa i Jego obietnica, ze zmartwychwstaniemy razem z Nim. Ziemska rzeczywistosc ludzi to m.in. lęk. O życie, przed śmiercią, przed nędzą, zawiedzeniem otoczenia. Zdarzy Ci sie, ze ktoś zabierze Ci cos wartościowego, zrobi twe życie ciezszym, tak jak setkom milionów ludzi, to przecież nie zabrał Ci życia wiecznego, Twoj skarb jest w Niebie. WSZYSCY UMRZEMY dla tego świata. Za sto lat nikt z ludzi nie będzie wiedział, ze byliśmy. Jezus zaś wysluzyl nam życie wieczne. W przysłowiu "Strach ma wielkie oczy" chodzi o to, ze niesprawiedliwość może człowieka tak zahamować, ze zacznie zyć jak zombi.

 Re: Chciałam połączyć mądrość Boga i mądrość świata.
Autor: Agnieszka (---.icpnet.pl)
Data:   2018-01-03 18:14

Znam taką mądrość podobno żydowską, ponoć dają swoim córkom pierścień z wygrawerowanym napisem TO MINIE. Może Ci to pomoże. Ja na przykład żeby wyjść z długów podjęłam się dodatkowego zajęcia :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: