logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy we Mszy św. można brać udział z własnej woli?
Autor: Marek (---.cnet2.gawex.pl)
Data:   2023-01-29 17:52

Czy można /według prawa kościelnego/ uczestniczyć we mszach świętych w przeddzień niedziel i świąt nakazanych, po prostu z własnej woli, bez żadnych innych uwarunkowań?

 Re: Czy we Mszy św. można brać udział z własnej woli?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-29 18:51

Można, podobnie jak z własnej woli można uczestniczyć we mszach świętych w każdy inny dzień tygodnia.
Ale pewnie nie o to pytasz.
Pewnie chciałeś zapytać, czy można w sobotę (ale nie przed południem) uczestniczyć we mszy zamiast mszy w niedzielę.
Można. Prawo kościelne na to pozwala. Bez względu na formularz mszy.
Generalnie bez żadnych innych uwarunkowań co do samej mszy św.

Pozostaje pytanie, co wtedy ze świętowaniem niedzieli? Czy ono w ogóle zaistnieje?

 Re: Czy we Mszy św. można brać udział z własnej woli?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-01-30 10:32

Tak, można. Z tym, ze musi to być Msza wieczorna.

 Re: Czy we Mszy św. można brać udział z własnej woli?
Autor: PippiLu (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2023-01-30 18:57

Pytanie: dlaczego chcesz tak uczestniczyć? Czy oby nie dlatego, żeby wcześniej "odhaczyć" obowiązek udziału we Mszy, a niedzielę mieć "wolną" tylko dla siebie?

 Re: Czy we Mszy św. można brać udział z własnej woli?
Autor: Tomasz (85.11.69.---)
Data:   2023-01-31 09:52

Ks. Sobczak pisze, że formalnie rzecz biorąc mszę w sobotni wieczór można wybrać nawet "z lenistwa" i nie będzie to złe (klik). Autor był adiunktem w Zakładzie Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UAM.

 Re: Czy we Mszy św. można brać udział z własnej woli?
Autor: Ola (---.204.37.67.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2023-01-31 14:32

/.../

Jedno pytanie w jednym wątku, dlatego Pani pytanie przeniosłem tutaj: (klik).
moderator

 Re: Czy we Mszy św. można brać udział z własnej woli?
Autor: bdk (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2023-02-06 22:40

@Marek Piotrowski: każda Msza św od godz. 16:00 w sobotę jest już uznawana za niedzielną, nawet gdyby czytania i formularz były z soboty.
Natomiast o co chodziło autorowi wątku - trudno orzec. Może nie podoba mu się fakt, iż udział we Mszy św. niedzielnej jest obłożony sankcją grzechu ciężkiego stąd katolik jest niejako zmuszony by iść na Mszę, by nie mieć owego grzechu.

 Re: Czy we Mszy św. można brać udział z własnej woli?
Autor: tylko ja (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2023-02-18 16:29

Witaj. Dla mnie niedzielna czy świąteczna Msza Św jest jak śniadanie i obiad. Po prostu JEST i nie umiem sobie wyobrazić, żeby było inaczej. Od najmłodszych lat rodzice zabierali mnie do kościoła. W ten sposób też wychowałam swoje dzieci. Każdy idzie na Mszę z własnej woli, nikogo, męża też, nie zmuszam :) Mamy kościół blisko, więc tylko czasem zapytam go na którą godzinę idzie? Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: