logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy zamiast pacierza może być rozmowa z Bogiem?
Autor: Paweł (20 l.) (---.tel.tkb.net.pl)
Data:   2024-03-16 20:46

Czy zawsze po modlitwie musi być rozmowa z Bogiem? Moja modlitwa zazwyczaj wygląda że modlę pacierz - "Ojcze nasz" "Zdrowaś Maryjo" "Wierzę w Boga Ojca" "Chwała Ojcu i Synowi", modlitwy nauczone z dzieciństwa "Do ciebie Boże rączki podnoszę" "Chroń mnie dobry Boże" "Aniele Boży" i rozmowa z Panem Bogiem. Ale jakoś ostatnio czuję że modlę się źle, bo rozmowa z Panem Bogiem zazwyczaj jest jakby tak "pamięciówką" że zawsze po modlitwie, modlę się za osoby mi bliskie, przepraszam za grzechy oraz dziękuje za dobro i proszę o dobry jutrzejszy dzień. I tak pomyślałem czy to dobrze robię. Również czasem przymuszam siebie do tej modlitwy bo "powinienem się pomodlić, bo jak się nie pomodlę, to coś się stanie" - to jest jedynie moja myśl. Co uważacie na ten temat, czy mogę opuszczać mówienie pacierza i tylko rozmowa z Bogiem albo jak to wygląda u mnie modlitwa za osoby bliskie, przeproszenie, dziękowanie i proszenie?

 Re: Czy zamiast pacierza może być rozmowa z Bogiem?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-18 16:23

Pacierz to modlitwa, a modlitwa to rozmowa z Bogiem

 Re: Czy zamiast pacierza może być rozmowa z Bogiem?
Autor: Julia (---.centertel.pl)
Data:   2024-03-18 20:34

Czasami następuje zaciemnienie, którego doświadczali np św siostra Faustyna i św o. Pio. Oni też w takich sytuacjach czuli że modlą się źle lub ich modlitwa jest niewysłuchana. To właśnie wtedy Bóg jest najbliżej nas. Moim zdaniem to mogą być podszepty złego który nie chce żebyś się modlił. Nie przestawaj, módl się dalej, z doświadczenia powiem Ci że różaniec i koronka do miłosierdzia Bożego są bardzo silnymi modlitwami, Pod Twoją Obronę też. Nie opuszczaj modlitwy ponieważ jest nam dana żeby ją uzywac, bo jest skuteczną bronią w walce z szatanem

 Re: Czy zamiast pacierza może być rozmowa z Bogiem?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2024-03-18 23:52

Rozmowa z definicji jest obustronna. Jeśli mówi tylko jedna strona, to jest monolog.
Bóg też musi mieć przestrzeń do mówienia. Czy dajesz mu ją?
Pacierz jest dobry, niemniej nie może być powtarzany bezmyślnie. Ta, jak nazywasz, rozmowa, wymaga włączenia mózgu.
Może też warto się zastanowić nad sensem mówienia o rączkach w wykonaniu 20-letniego mężczyzny.

 Re: Czy zamiast pacierza może być rozmowa z Bogiem?
Autor: Paweł (20 l.) (---.majdankrolewski.pl)
Data:   2024-03-19 10:07

Właśnie zgadzam się z tym, że jednak to wygląda jak monolog a nie rozmowa. Ale jak usłyszeć Boga, jak znać Jego odpowiedź? Jak dać Mu tą przestrzeń?
Troszkę głupio się czuję, że napisałem o tych modlitwach z dzieciństwa, rzeczywiście nie mam rączek tylko ręce 😅. Myślę, że już raczej tych modlitw nie będę odmawiał, a może nauczę kiedyś moje przyszłe dzieci :)

 Re: Czy zamiast pacierza może być rozmowa z Bogiem?
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2024-03-20 03:17

"Ale jak usłyszeć Boga, jak znać Jego odpowiedź? Jak dać Mu tą przestrzeń?"

Poszukaj wskazówek w tych wątkach:
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=368003&t=368003
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=283010&t=283010

 Re: Czy zamiast pacierza może być rozmowa z Bogiem?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-03-22 21:43

Ja od początku uczyłam dzieci tej modlitwy: "Do Ciebie Boże, ręce podnoszę...." Żadnych "bozi", 'rączek" ciuciu ciuciu itd....
Myślę, że pacierz jest dobry, zwłaszcza, jak za każdym razem mocno się zastanowisz nad sensem każdego słowa, które wymawiasz, ale polecam też adorację, czy po prostu zwracanie się do Boga jak do Ojca, "rozmawianie" z Jezusem i Duchem Świętym podczas wielu momentów w ciągu dnia, życie w świadomości obecności Boga. No i przede wszystkim czytanie Słowa Bożego - przez nie przemawia Bóg i jeżeli w ciszy nie słyszysz Jego głosu, to właśnie przez Słowo zawarte w Piśmie Świętym możesz odkryć to, co dla Ciebie ma Bóg.

 Re: Czy zamiast pacierza może być rozmowa z Bogiem?
Autor: Piotr (---.21.36.179.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2024-03-24 18:25

Myślę, że każdy modli się tak jak mu serce podpowiada. Jeden odmawia wszystkie mu znane, inny tylko Modlitwę Pańską (Mt 6, 9-13) a jeszcze inny tylko rozmawia z Bogiem. Jeden modli się godzinę a inny 5 minut. To, że mówisz "rączki podnoszę" uważam że jest piękne, w końcu jesteś dzieckiem Bożym a poza tym sam Pan nasz powiedział żebyśmy byli jak dzieci bo nie wejdziemy do Królestwa Niebieskiego. W razie czego w Biblii są porady jak się modlić. Z Panem Bogiem

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: