logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 spowiedz z grzechow lekkich
Autor: konvalia (---.minsk-mazowiecki.sdi.tpnet.pl)
Data:   2002-02-24 20:55

mam pytanie co do wypowiedzi MackOp trzy posty nizej: czy z grzechow lekkich nie trzeba sie spowiadac? ja zawsze spowiadalam sie ze wszystkich, nawet najmniejszych. czy to jest zbedne???

 Re: spowiedz z grzechow lekkich
Autor: Andrzej Wasko SDS (---.tele2.pl)
Data:   2002-02-24 22:16

Do istoty spowiedzi nalezy wyznanie wszystkich grzechow ciezkich co do liczby i rodzaju, ktore sobie przypominasz po dokladnym rachunku sumienia. Wyznawanie grzechow powszednich wymagane nie jest; natomiast jest zalecane (por. KPK 988)

Sa tez pozasakramentalne sposoby gladzenia grzechow lekkich.
Np. kazdy akt pokutny (np. wypowiadany na poczatku kazdej Mszy) jest otwarciem sie na pozasakramentalne odpuszczenie grzechow. Komunia sw. gladzi grzechy lekkie. Takie uczyniki jak post, jalmuzna, modlitwa... Wyznanie win drugiemu czlowiekowi (niekoniecznie kaplanowi), a najlepiej temu, wobec ktorego sie zawinilo. No a przede wszystkim milosc usuwa wiele grzechow.

 Re: spowiedz z grzechow lekkich
Autor: AsiA ()
Data:   2002-02-28 17:34

"Wyznawanie grzechow powszednich wymagane nie jest"
to znaczy, ze jesli ja nie mam grzechów ciezkich to NIE MUSZE SIE SPOWIADAC?
Wystarczy ZAL ZA GRZECHY?

 Re: spowiedz z grzechow lekkich
Autor: Andrzej Wasko SDS ()
Data:   2002-03-01 11:51

Tak, swiadomy akt zalu wystarczy. Jeśli ktoś chce przystąpić do Eucharystii i ma tylko grzechy lekkie, to nie musi iść do spowiedzi. Spowiedź jest konieczna w przypadku grzechów ciężkich. Wyznawanie grzechów lekkich nie jest konieczne, aczkolwiek jest zalecane jako pozyteczne dla wzrostu duchowego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: