logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak mam sobie załatwić pozwolenie na ślub?
Autor: Ula (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-11 10:24

Mam pewien problem - pomóżcie
Jak mam załatwić sobie pozwolenie na ślub skoro ślub biorę w innej parafi niz moja i narzeczonego. W mojej parafi, w której nie mieszkam już jakieś 8 lat ksiądz powiedział, że mam iść tam gdzie obecnie mieszkam czyli w Warszawie ale nie mam tam zameldowania. W Warszawie chodzę do różnych kościołów. I co ja teraz mam zrobić.
Pomóżcie.

 Re: Jak mam załatwić sobie pozwolenie na ślub?
Autor: kaśka (---.ipartners.pl)
Data:   2005-05-11 12:52

Nie musisz mieszkać w parafii, której chcesz wziąć ślub. Po prostu idzisz do danego kościoła, zgłaszasz chęć zawarcia tem związku małżeńskiego i wtedy ksiądz Ci powie jakich formalności musisz dopełnić. Po prostu argumentujesz, dlaczego chciecie się pobrać właśnie w tym kościele. Najlepiej jest zawrzeć związek małżeński w kościele, z którym jesteś jakoś emocjonalnie związana, np. często tam chodzisz na msze czy się modlisz. Ja niedługo będę brała ślub w kościele, który nie jest parafią ani moją, ani mojego narzeczonego i nikt nie robił nam problemów a tym bardziej nie pytał o zameldowanie.
Pozdrawiam i życzę trwania w miłości.
Kaśka

 Re: Jak mam załatwić sobie pozwolenie na ślub?
Autor: DZIEWCZYNA (---.u.mcnet.pl)
Data:   2005-05-11 13:12

Znam ten problem - też go miałam. Tylko, że z zapowiedziami. Ślub braliśmy w parafii do której od lat chodzimy z narzeczonym i jesteśmy tam we wspólnocie. Ale nie mieszkamy na terenie tej parafii. W takim wypadku rzeczywiście potrzebna jest licencja, czyli zgoda z parafii jednego z narzeczonych. Oboje jesteśmy z Warszawy ale ja przez ostatnie 5 lat bardzo często zmieniałam miejsca zamieszkania. Więc miałam problem z tym gdzie dać zapowiedzi - w końcu dałam tam gdze mieszkam obecnie. Licencję zdobyliśmy z parafii mojego męża bo on mieszkał na jej terenie od wielu lat, choć nie uczestniczył w życiu tej parafii.
Oto czego się dowiedziałam przy okazji moich "przejść":
wg przepisów, jeżeli mieszkasz gdzieś ponad trzy miesiące (lub przeprowadzasz się z zamiarem osiedlenia się na dluższy czas) to to miejsce staje sie twoją parafią. POwinnaś zgłosić się do kancelarii i zadeklarować jako parafianka. Ja tak zrobiłam w obecnym miejscu zamieszkania i tam dałam zapowiedzi - choć ksiądz przyznał, że to troche bez sensu bo nikt mnie tam nie zna.
W twoim przypadku albo bym poszła do parafii, na terenie której mieszkasz obecnie, albo próbowała zdobyc licencję z parafii rodzinnej.
pozdrawiam

 Re: Jak mam załatwić sobie pozwolenie na ślub?
Autor: duszpasterz (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2005-05-11 13:34

Rzezcywiscie nie musisz mieszkac na terenie parafii, gdzei zamierzac wziac slub, ale tez nie jest tak, ze panuje tu "wolna amerykanka". Sa reguly prawa kanonicznego, ktore trzeba respektowac. Otoz chodzi o caly proces przygotowania do zawarcia sakramentalnego zwiazku malzenskiego. Przygotowanie (z roznymi jego aspektam) mowiac najprosciej powinno sie odbyc albo w Twojej parafii, albo w parafii gdzie mieszka Twoj narzeczony. Nie odgrywa tu roli kwestia formalnego zameldowania, ale fakt rzeczywistego zamieszkania (przynajmniej 3 miesiace). I do jednej z tych dwoch parfaii (chyba, ze mieszkacie na terenie tej samej parafii) prosze sie zglosci w sprawei slubu i od razu zaznaczyc, iz slub pragniecie zawrzec w innej parafii. Wtedy kaplan odpowiedztialny za Wasze przygotowanie udzieli specjalnej tzw. "licencji" i slub bedzie sie mogl odbyc w wymarzonym przez Was kosciele. Zreszta wszelkie szczegoly mozecze wyjasnic w biurze parafialnym... Pozdrawiam.

 Re: Jak mam załatwić sobie pozwolenie na ślub?
Autor: Andrzej (---.robbo.pl)
Data:   2005-05-11 14:36

Mam to samo, teraz załatwiam sprawy związane ze ślubem. Jedno z was powinno zgłosić się do swojej parafii i poprosić o pisemne zezwolenie na udzielenie ślubu w innej parafii. Zezwolenie takie jest ważne 3 miesiące.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: