logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zostać katechetką?
Autor: Beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-19 20:48

Jestem z Poznania. Mam 39 lat i chciałabym właśnie teraz zostać katechetką i uczyć w szkole małe dzieci religii. Zdałam maturę w 1985 roku i na tym zakończyłam edukację. Proszę o podpowiedz, czy jest jakas szkoła policealna po której mogłabym zostać katechetką? Czy w grę wchodzą tylko studia teologiczne?Jeżeli tak, to jak długo trwają i czy są w Poznaniu.?

 Re: Jak zostać katechetką?
Autor: była_katechetka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-19 21:27

nie wiem jak ze studiami teologicznymi w Poznaniu, ale aby zostać katechetką trzeba posiadać przynajmniej licencjat z teologii (3 lata) by móc uczyć z Szkole Podstawowej i Gimnazjum - mgr z teologii, gdybyś chciała uczyć w szkole sredniej.
Aby być katechetką - kończysz studia ale, żeby pracowac w szkole jako katechetka to - hm - musisz mieć znajomości wśród ksiezy, żeby cie w ogóle zatrudnili.
A jak Cie już zatrudnią to - najczesciej pracujesz w szkole, dodatkowo (za Bóg zapłać) w kościele (niedzielna msza z dziecmi, rekolekcje, spotakania, komunie itd)
Co tak poza tym? ano, najczesciej jesteś postrzegana jak niedorobiona zakonnica i wykorzystywana na maksa przez proboszcza - a jesli nie dasz soba manipulowac to - pojawiają sie problemy, przez co - albo zwolnisz sie sama, albo zwolnią Ciebie.
Tak wyglada w realu życie katechetki, zreszta poczytaj sobie na www.natan.pl na Formum tekst "Poszła Baśka na wesel" i - dobrze sie zastanów nim zdecydujesz sie na ten ciezki kawałek chleba.

 Re: Jak zostać katechetką?
Autor: Marta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-19 21:31

Zajrzyj na stronke KULu , tam powinny być szczegółowe informacje:))) no i oczywiście gratuluje wyboru , na studeia nigdy nie jest zapózno:)

 Re: Jak zostać katechetką?
Autor: Magdalena (agu) (---.devs.futuro.pl)
Data:   2005-09-19 22:58

W Poznaniu (póki co) znajduje się Wydział Teologiczny na Uniwersytecie. :-) http://www.umk.pl/rekrutacja/zasady_2005/wt/ Najprawdopodobniej najbliższy nabór w przyszłym roku.

 Re: Jak zostać katechetką?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-11-29 21:31

Moja ukochana ciocia jest katechetką. dzięki niej uwierzyłam w siebie. W pożytecznym zawodzie pracuje pomogła mi wyjść z depresji. Potem ja wyciągnęłam przyjaciela z nałogu palenia i udało się. Wierze że to ona modliła się cały czas za mnie. Jej wnukowie a moi kuzyni też przyczynili się do tego że przeszła mi depresja. Kocham ciocie;** Bóg jej tę pomoc wynagrodzi;** pozdrawiam wszystkich tych co mają takie samo szczęście ;))

 Re: Jak zostać katechetką?
Autor: Julia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-08-09 20:56

Najpierw się zastanów jaki masz cel w byciu katechetką. Bo chyba nie wszyscy wiedzą, że to osoba, która ma UCZYĆ DZIECI RELIGII. Bo pamiętam religię w mojej szkole, gdzie katecheci nie mieli nam nic szczególnego do powiedzenia, więc oglądaliśmy tv albo odrabialiśmy lekcje z innych przedmiotów. Dopiero będąc dorosłą miałam możliwość "dokształcenia" się z religii i dowiedziałam się czym jest wiara chrześcijańska i co znaczy być chrześcijaninem. I chciałabym opowiadać o tym innym, szczególnie dzieciom, żeby nie straciły tyle czasu co ja. I mam wielką ochotę pomagać w tym celu księdzu w kościele, i zachęcać wszystkich do niedzielnej Mszy św., rekolekcji, itd. Przecież katecheta to osoba, która żyje wiarą, żeby móc się nią dzielić z innymi. I przede wszystkim to osoba od której mamy się dowiedzieć czym jest wiara chrześcijańska bo jeśli rodzice nie powiedzą tego dziecku to kto ma to zrobić? A potem chodzą po świecie ludzie sfrustrowani, pogubieni, wpadają w towarzystwo takie czy inne, robią głupoty, mają mnóstwo problemów, wydaje im się, że już nic w życiu nie osiągną. A niestety nie wiedzą, jak wspaniałe może być życie, kiedy przeżyje się je w obecności Boga. Ale skąd mogą to wiedzieć, skoro kiedy był na to czas odpisywali lekcje z matmy. Życie nie tylko po to jest by brać. Coś jeszcze z siebie trzeba dać.

 Re: Jak zostać katechetką?
Autor: Artur (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-02 19:39

Mam ukończone studia magisterskie pedagogiczne - o spec. opiekuńczo-wychowawcze i co dalej?

 Re: Jak zostać katechetką?
Autor: Katarzyna (---.static.isp.enf.pl)
Data:   2018-03-19 18:17

Super decyzja i nie daj się zwieść z drogi :-)
To nieprawda, że aby zostać katechetką musisz mieć jakieś znajomości, większego kłamstwa nie słyszałam. Katecheta, to osoba, którą do pracy na misje wyznacza Biskup. Czyli-kończysz odpowiednią szkołę i ruszasz do wydziału katechetycznego z dyplomem i CV. Czekasz na pracę. Biskup wyznacza ci miejsce zgodnie z zapotrzebowaniem, a jest spore i z pewnością będziesz miała zadanie głoszenia Ewangelii w danej szkole. Jesli masz takie pragnienie to idź za głosem bo to Głos Jezusa ;-)
W Twoim przypadku, skieruj sie na studia Teologiczne w swoim mieście, najlepiej zadzwoń.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: