logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: Mirela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-06 10:40

Cześć!Czy ktoś wie dlaczego w FZŚ prawie wcale nie ma młodych ludzi? Każde pokolenie ma swój jakiś "wspólny język", wspólne zainteresowania, mentalność itd., choćby nawet konkretne preferencje co do śpiewanych pieśni kościelnych itp. Nie mam nic przeciwko osobom starszym, ale po prostu ciekawi mnie dlaczego do FZS wstępują przeważnie osoby w starszym wieku, a niemalże zupełnie nie widać tam młodych czy w średnim. Widziałam parę dni temu plakat informacyjny o FZŚ. Była na nim duża tauka a w nią wkomponowane zdjęcia, na którch byli sami ludzie młodzi - młodzież wręcz, co mogłoby "wprowadzać w błąd" jakoby FZŚ było jakąś grupą młodzieżową, a jest przecież odwrotnie. Czemu tak jest, że FZŚ "nie pociąga" ludzi młodych?

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: jufka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-06 14:25

yyy a co to jest FZŚ?? :P

------------

Franciszkanski Zakon Świeckich
moderator

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-05-06 14:59

Nie chciałabym czegoś namieszać (bo z franciszkanami jestem dość luźno związana: msza raz na czas i ostatnio rekolekcje wielkopostne), ale wiem, że istnieje coś takiego jak Franciszkański Ruch Apostolski. To formacja nastawiona na młodych ludzi i może własnie tam są ci wszyscy młodzi, którzy chcą żyć duchowością franciszkańską.
http://franciszkanie.net/fra.php

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: slawek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-06 15:42

hej,
dla młodzieży jest utworzona specjalna wspólnota Franciszkański Ruch Apostolski
zapraszam, tam masz możliwość wejścia do rodziny franciszkańskiej.

a jeśli chodzi o FZŚ to i przyciąganie młodych, to jest to podobne, raczej powinno mieć się do niego powołanie. Dlatego Św. Franciszek stworzył 3 zakony.:)

pozdrawiam i zapraszam na FRA
www.franciszkanie.net
www.fratorun.prv.pl

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: Maciek (---.autocom.pl)
Data:   2006-05-06 16:20

Młodzież jest głównie we FRA (Franciszkański Ruch Apostolski) lub MF Tau (Młodzież Franciszkańska). Z tego, co się orientuję, to w statucie FRA jest zapis, że dalsza formacja powinna być kontynuowana właśnie w FZŚ,ale z tym już bywa różnie.
Do takich stowarzyszeń młodzieżowych dochodzą też różnego rodzaju Duszpasterstwa Akademickie prowadzone przez Franciszkanów.
Innym powodem, dla którego FZŚ nie pociąga młodych ludzi jest fakt, że jest on postrzegany jako półśrodek. Młody człowiek, chcąc się poświęcić dla Chrystusa zazwyczaj decyduje się na wstąpienie do I (mężczyźni) lub II (kobiety) zakonu św. Franciszka.

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: Świecka Franciszkanka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-07 20:56

Dokladnie takie samo pytanie postawiłam kiedy pomyślałam ze to może moje miejsce? Myślę że FRA lub MF to dobre miejsce dla młodych, ale Świecki Zakon to troszkę inne powołanie. Wstapiłam , zdeklarowałam się i spotkałam same siwiutkie wdowy, ale myslę sobie że skoro ja mam 29 lat i Pan mnie tam posyła to chyba muszę w duchu pokory i umartwienia przyjąć to miejsce i te siostry, może mam tam coś do zrobienia?czasem tylko się martwię czy aby czas nie pozostawi mnie samej w miejscowym Zakonie...
Pokój i Dobro!

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-07 21:26

Mirelo i Świecka Franciszkanko, modlcie sie zatem o powołania do FZŚ.
"Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo'
Mt 9,38

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: Bożena (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-08 00:38

Ja jestem w FZŚ i nie narzekam a mam 26 lat- powołanie ;o)
Pokój i Dobro ,Bogna

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: agu (---.devs.futuro.pl)
Data:   2006-05-08 09:57

1. FZŚ jest dla osób dorosłych; dla dzieci i młodzieży jest wiele różnych wspólnot.
2. Trudno młodym osobom dołączać do wspólnoty, gdzie wszyscy są po 60, gdy jest wiele młodszych wspólnot..

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: nikt (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-08 11:24

Od wczesnej mlodosci chcialam wstapic do III zakonu dla świeckich. Gdy przyjechalam na studia do stolicy, udalam sie do kosciola, przy ktorym cos takiego istnialo. I co? Ksiadz mi powiedzial, ze mnie nie przyjmie, bo jestem za mloda, mam sie udzielac w Duszpasterstwie Akademickim (ktore mnie w ogole nie pociagalo), a do III zakonu to mogę wstąpić jak będę na emeryturze:( Później musiałam isc do pracy, na wspolnoty absolutnie nie mialam czasu, bo musialam zarabiac na zycie. Teraz, po 5 latach, chcialam sie dokleic do Odnowy (grupa Akademicka), ale dano mi do zrozumienia, ze za kilka miesiecy (w lipcu sie bronie) mam odejsc, bo jestem za stara. To moze mi ktos powie, gdzie mam pojsc? Czemu nie ma wspolnot dla osob mlodszych niz emeryci i starszych niz studenci? I w dodatku jeszcze przed slubem (bo dla malzenstw sa...).

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-08 15:26

Droga Nikt, na pewno tak jest z III Zakonami? Cos mi sie nie chce wierzyc, bo zrozumiec nie moge. Moze III Zakon Karmelitanski lub Dominikanski ma inaczej.
Przy Duszpasterstwach Akademickich bywaja wspolnoty absolwentow, np. w Krakowie przy Kolegiacie Sw. Anny.

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: Świecka Franciszkanka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-08 18:13

Droga Nikt,
Czasem trzeba rozróżnić marketing który prowadzi dany ksiądz od rzeczywistych faktów, to nie ksiądz decyduje o przyjęciu kandydata ale siostra przełożona i zgromadzenie. Zakon Świeckich zrzesza ludzi w wieku od lat 18 do.....nieskończoności, nie uważam żeby to było miejsce dla emerytów. W podążaniu za Jezusem trzeba wiele cierpliwości i wytrwałości, czasem trzeba poszukiwać na pustyni oschłych serc, módl sie o to by Pan postawił ci na drodzie ludzi którzy pomogą i wprowadzą , a nader wszystko trwaj.
Pokój i Dobro.
Tymczasem polecma lekturę w necie:
http://www.bensheimofm.de/3-zakon.htm
http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=2572
http://trinitas.mkw.pl/grupy/fzs.html
http://fzs.tox.pl/news.php

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-05-08 19:48

Droga Nikt..... z tymi wspolnotami to troszkę Cię rozumiem. Ciężko znaleźć w Kościele coś dla osób w wieku post-akademickim, a przedemerytalnym ;-) jeśli do tego nie ma się małżonka i nie tworzy rodziny. W zasadzie pozostaje Neokatechumenat i Odnowa w Duchu Świętym, ale nie każdemu te wspólnoty odpowiadają.

Co prawda nie jesteem z Warszawy, ale jeśli chodzi o Odnowę w Duchu Świętym, to mogę Ci polecić wspólnotę "Woda Życia". Teoretycznie to wspólnota akademicka, ale do wspóklnoty nalezy też wiele osób dawno nie będących studentami (znam osoby, które dołączyły do niej będąc już dawno po 30-tce i nie należąc wcześniej do żadnej innej wspólnoty).
Tutaj masz stronkę "Wody Życia":
http://www.wodazycia.warszawa.opoka.org.pl/

38 na karku..... do III Zakonu Dominikańskiego mogą wstępować młodzi ludzie, ale... wstąpienie do III Zakonu to kwestia powołania i jeśli ktoś czuje że jego miejsce jest w zakonie o duchowości franciszkańskiej to raczej nie ma sensu polecanie mu zakonu dominikańskiego, czy karmelitańskiego.

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-05-09 01:16

Moniko75, zgadzam sie z Toba w całej rozciagłosci... :-)

 Re: Dlaczego FZŚ nie pociąga ludzi młodych?
Autor:  (193.24.220.---)
Data:   2006-05-09 17:23

Ja jestem we wspólnocie dla ludzi młodych, która była kiedyś duszpasterstwem przy parafii franciszkańskiej. Obecnie, po 11 latach istnienia tworzą ją osoby pracujące, samotne, zaręczone, małżeństwa. Mamy własną formację, wspólne rekolekcje, wypady turystyczne, posługujemy w parafii. Zapraszam "Nikt" jeśli jesteś z Trójmiasta ( u nas jest trochę takich wspólnot dla osób w tym wieku, naprawdę jest w czym wybierać) lub wejdź na nasz adres www.fraternia.franciszkanie.pl/
Co do tematu FZŚ myślę, że warto też wspomnieć o tzw. znakach czasu. To co kiedys w Kościele było pewnym wezwaniem, niekoniecznie musi byc tym samym współcześnie. DUCH ŚWIĘTY udziela też nowych charyzmatów, podobnie przecież ma się rzecz z zakonami.
Z BOGIEM

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: