logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można stać się prostaczkiem?
Autor: ag (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-04 22:12

czy "prostaczkiem" się jest po prostu i z powołania tj. nie można się nim stać?
(pytanie dotyczy oczywiście fragmentu z Ewangelii: "W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed madrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie" Łk 10,21. (por. Mt 11,25-26)

 Re: Czy można stać się prostaczkiem?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-05 04:31

Trzeba się nim stać. Jak dziecko - przed Bogiem

 Re: Czy można stać się prostaczkiem?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-05 09:38

Można. Co nie oznacza automatycznego stania się głupim i nieroztropnym. Stać się prostaczkiem, to porzucić mądrość tego świata i zdać się na mądrość płynącą z Boga.

Zdanie się na mądrość z Boga płynącą wymaga pokory:
"Wszyscy zaś wobec siebie wzajemnie przyobleczcie się w pokorę, Bóg bowiem pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje" 1P 5,5

Stać się prostaczkiem, to innymi slowy stać się człowiekiem pokornym.

 Re: Czy można stać się prostaczkiem?
Autor: andy pandy (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-06 22:58

Prostaczkami czyni nas Bóg w zależności od naszej odpowiedzi na Jego łaskę. Droga do bycia prostaczkiem jest przeciwna do historii bogatego młodzieńca (Mk10,17-27)
Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: "Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?"
Jezus mu rzekł: "Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę".On Mu rzekł: "Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości".Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: "Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!" Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: "Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego". Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: "Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego [tym, którzy w dostatkach pokładają ufność]. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego".
A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: "Któż więc może się zbawić?"
Jezus spojrzał na nich i rzekł: "U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe".

 Re: Czy można stać się prostaczkiem?
Autor: ja (217.42.110.---)
Data:   2008-07-12 01:03

Pozdrawiam :)
Myślę, ze można i trzeba. Prostaczek zachwyca się Bogiem, popatrzy na Niego z punktu swojej małości i wielkiej Bożej łaskawości, której doświadcza. Być jak dziecko, ufać. Wydaje mi się, ze to łaska o którą można prosić.
Z Panem Bogiem :)

 Re: Czy można stać się prostaczkiem?
Autor: Calina (68.74.75.---)
Data:   2008-07-12 16:05

Najnowszy przekład z języków orginalnych:
"W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i powiedział: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że ukryłeś to przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś tym, którzy są jak małe dzieci. Tak, Ojcze, bo tak się Tobie spodobało" Łk 10, 21.

Komentarz do Łk 10, 21-24
Objawienie się Boga
Hymn ten ukazuje stosunek Jezusa do Boga, którego nazywa swoim Ojcem, a także stosunek Boga do ludzi, którym się objawia. W słowach Jezusa zawiera się także myśl polemiczna wobec nauczycieli Pisma i faryzeuszy. Uważali się oni za znawców tajemnic mądrości Boga, ponieważ cały czas studiowali święte Księgi. Mimo to nie potrafili rozpoznać czasu nadejścia królestwa Bożego, gdyż nie byli przed Bogiem jak dzieci. Określenie 'dziecko' oznacza tutaj najpierw kogoś, kto chce się uczyć. Użyte jest także dla zobrazowania wewnętrznej prostoty, pokory, otwartości, które umożliwiają człowiekowi zaufanie Bogu i poznanie tajemnic Bożych. Krytyka nauczycieli Pisma i faryzeuszy nie oznacza tego, że Jezus odrzuca intelektualny wysiłek w poznawaniu Boga i wynikającą z niego pracę nad sobą. Chodzi tu o krytykę ludzkiej pychy. Każdy, kto naprawdę szuka Boga i Jego mądrości, przyjdzie jak dziecko do szkoły Jezusa i będzie Go prosił, żeby przekazał mu prawdę o Bogu. Zgodnie z tradycją biblijną, poznać Boga oznacza nawiązać z Nim osobową relację. Żeby to nastąpiło, konieczna jest interwencja Jezusa, gdyż tylko On jest w pełni Synem Ojca. Celem życia każdego wierzącego jest więc to, aby z "dziecka", które uczy się o Ojcu, stać się "synem", który zna Ojca. Synowska relacja między Jezusem a Bogiem wyraża się przede wszystkim w posłusznym wypełnianiu woli Ojca. Jezus w całym swym życiu, a szczególnie w godzinie Męki, pokazuje uczniom, w jaki sposób wypełnia się wolę Ojca. Ich szczęście polega na tym, że mogą to zobaczyć, a nastepnie naśladować Jezusa w Jego Męce i mieć udział w Jego Zmartwychwstaniu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: