logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: Tomasz (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2012-07-07 21:29

Zauważyłem, że w wielu publikacjach, zwłaszcza tych, których autorami są karmelici bosi, cytowany jest następujący fragment Pisma Świętego: "Eliasz wszedł na szczyt Karmelu i pochyliwszy się ku ziemi, wtulił twarz między swoje kolana. Potem powiedział swemu słudze: Podejdź no, spójrz w stronę morza! On podszedł, spojrzał i wnet powiedział: Nie ma nic!". Na to mu odrzekł: Wracaj siedem razy! Za siódmym razem sługa powiedział: Oto obłok mały, jak dłoń człowieka, podnosi się z morza! Idź, powiedz Achabowi: Zaprzęgaj i odjeżdżaj, aby cię deszcz nie zaskoczył. Niebawem chmury oraz wiatr zaciemniły niebo i spadła ulewa" (1 Krl 18, 42-44).
Powołując się na ten fragment, wielu duchownych widzi w obłoku zapowiedź Maryi. Znam rozważania, które opisują symbolikę obłoku i symbolikę morza, czyli tego co czyste, powstającego z tego co grzeszne. Pytanie moje jest następujące, skąd tak daleko idąca interpretacja? Czy są inne teksty Pisma Świętego podzielające prawdziwość twierdzenia, iż w tym przypadku obłok symbolizuję Matkę Bożą? Bo z powyższego cytatu nijak nie mogę tego wywnioskować.

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-07-08 11:49

Eliasz nie widział Maryi w obłoku. Takie interpretacje są pobożnościowymi w świetle NT i czci Matki Bożej.

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: Michał (---.range109-151.btcentralplus.com)
Data:   2012-07-08 14:16

"Bo z powyższego cytatu nijak nie mogę tego wywnioskować." - I ja też.

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-07-08 15:55

Pismo Św. można interpretować w różnych kluczach (egzegetycznym, teologicznym, itp.). Jednym ze sposobów interpretacji tekstu biblijnego jest klucz duchowy.
W tym kluczu, obraz obłoku, który widział Eliasz, może być obrazem Maryi.
Niebo (z czasów Eliasza) było "zamknięte" przez ponad trzy lata - jak mówi Pismo Święte. Owo "zamknięcie" to po prostu wielka susza, która była karą dla Izraelitów, za odwrócenie się od Jedynego Boga i zwrócenie się do bożka pogańskiego, Baala.
Nawet nie tyle było to karą, co znakiem, nawoływaniem do nawrócenia. Odczuwanie pragnienia było bardzo dotkliwe, szczególnie w tamtym klimacie. Pojawienie się obłoku (na skutek modlitw Eliasza) zwiastowało deszcz: Boże przebaczenie, życie, ulgę, niemal "zbawienie", od dojmującego pragnienia.

Interpretacja duchowa tekstu biblijnego nasuwa skojarzenie z Bożym planem zbawienia ludzkości:
Lud izraelski modli się o Mesjasza, ponieważ pragnie wyzwolenia (nie jest tu miejsce na opisywanie, jak sobie Izraelici owego Mesjasza wyobrażali). W każdym razie tęsknili za szczęściem, wyzwoleniem, które Mesjasz miał przynieść pojawiając się na świecie, jakkolwiek Go sobie wyobrażali.
W odpowiedzi na te modlitwy, Bóg wybiera Maryję, której zaistnienie na świecie (choć jeszcze ukryte) jest "zapowiedzią" pojawienia się Mesjasza.
Zaistnienie Maryi, niejako poprzedza przyjście Mesjasza.
Mesjasz zaś ofiarowuje Boże przebaczenie, przynosi życie, zbawienie.

Wychodząc więc z założenia, że obrazy w Starym Testamencie są symboliczne, można (porównując te opisy) przyjąć, że modlitwa Eliasza o życiodajny deszcz jest analogią, obrazem modlitwy Izraela o Mesjasza, obłok, przynoszący zbawienny deszcz, jest obrazem Maryi rodzącej, dającego Życie Wieczne, Zbawiciela.
Podobne porównania (figury) były omawiane na lekcjach religii nawet w podstawówce. :)
Np. wąż wywyższony na palu jest figurą Mesjasza ukrzyżowanego, ofiara Abrahama, który chciał złożyć na ołtarzu jedynego syna, Izaaka, jest figurą ofiary Syna Jednorodzonego, Chrystusa, na Krzyżu itp.

Sam Jezus interpretuje (i uprawomocnia takie interpretacje) w podobny sposób śmiech Abrahama na wieść, że podeszła w latach Sara zostanie matką. W pierwszym momencie można odczytać to jako śmiech z powodu niedowierzania (Sara matką? - dobry żart!)
Tymczasem Jezus mówi, że śmiech Abrahama był radością proroczą z tego, że wśród Abrahamowych potomków pojawi się Mesjasz: "Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał [go] i ucieszył się" (J 8,56).

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: Michał (---.range109-158.btcentralplus.com)
Data:   2012-07-08 20:55

Osobiście też potrafię z kart Pisma Świętego wywnioskować dowolną rzecz. Tylko czy mi wolno? Nawet jeśli będzie bardzo pobożna? Takie podejście sprawia, że kilka dyscyplin naukowych można wyrzucić do kosza na śmieci. Pomijając, że nas to ośmiesza, to przyznajemy rację niejakiej Dodzie i jej sataniście. Przedmiotem pytania może być obraz - tak, figura - tak, symbol - tak, ale nie alegoria, nie metafora, jest to raczej figura retoryczna jako efekt pobożnej medytacji, niż rzeczywista egzegeza. Taka egzegeza prowadziłaby donikąd. Ap 22, 18-19 oczywiście nie zabrania takiej interpretacji, ale przed nią przestrzega. Na jej drugim końcu mamy świadków Jehowy.

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2012-07-09 09:44

Osobiście również uważam, że taka interpretacja może być tylko pobożnościową. Podawanie jej jako efekt zastosowanego klucza egzegetycznego jest, moim zdaniem, nadużyciem. Pozdrawiam.

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-07-09 11:00

Typy i antytypy (np. wąż na palu - Chrystus na krzyżu) są prawomocne tylko te, gdzie jest rzeczywiste podobieństwo, dotyczy osób, wydarzeń i jeśli jest o tym mowa w Biblii. Nie ma nic o Maryi i obłoku widzianym przez Eliasza; ani Eliasz nie głosił przyjścia Mesjasza. W żadnym wypadku nie jest to sens biblijny tego starotestamentalnego tekstu.
Sens duchowy też ma swoją definicję i sposób wydobywania, podany przez dokumenty Kościoła.

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: Tomasz (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2012-07-09 16:03

Czyli jak mam rozumieć ocenę tego fragmentu i jego interpretację przez Karmelitów Bosych? Może wypowiedziała by się jakaś osoba duchowna co uzasadnia taką interpretację (lub może jest nieuzasadniona?). Nadmieniam, że nie jest to jakiś wyjątek, rzadki fragment, lecz jeden z podstawowych motywów na jaki powołują się Karmelici w swoich naukach i publikacjach.

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-07-09 21:49

Może warto zapytać o to samych karmelitów? Są karmelitami i duchownymi. :) Adresy znajdziesz na: http://www.karmel.pl/

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: Michał (---.range109-145.btcentralplus.com)
Data:   2012-07-09 22:41

Może inaczej, taka interpretacja ma swoje historyczne uzasadnienie, natomiast nie ma egzegetycznego. Odeszliśmy od takiego interpretowania Biblii dosyć dawno temu i nigdy nie było ono obowiązujące. Po to bibliści i historycy mają stosowne narzędzia, by ich używać. Reszta jest przedmiotem pobożnej (wtedy używało się określenia dewocyjnej, dzisiaj niezrozumiałego) wrażliwości (powiedziałbym raczej wyobraźni wiary, która wirtualnie potrafi góry niewiedzy przenosić). Ma ta interpretacja swoje uzasadnienie historyczne, egzegetycznie - żadnego. I tak np. mówiąc Azja - rozumiało się - błoto, mówiąc Patmos - rozumiało się ucisk, mówiąc siedem, rozumiało się wszystkie, albo zawsze, mówiąc siedem świeczników siedmioramiennych rozumiało się 49, czyli zesłanie Ducha Świętego, ale, przepraszam to bez sensu, bo dojdziemy do żydowskiej kabały, albo interpretacji świadków Jehowy, a nie poprawnego rozumienia Pisma Świętego. Przyjmijmy, że Słowo Boże ma charakter uniwersalny, a nie związany ze ściśle określoną epoką i jej dewocją i to tu akurat odległą o około tysiąc lat od śmierci ostatniego redaktora Biblii. Dla mnie taka interpretacja szacownych skądinąd zakonników ma wyłącznie sentymentalne uzasadnienie w tradycji tego zakonu. I nic więcej, co by obowiązywało katolika. Jeśli było inaczej, dowiemy się na tamtym świecie. Na tym taka "wiedza" nie została nam dana. Jest to wiedza tego samego gatunku, jak ta, że Pan Jezus urodził się 24 grudnia na sianku w lichej stajence prawdopodobnie gdzieś na Podhalu. A zaspy były wtedy dwumetrowe. No jestem w stanie sobie wyobrazić taki apokryf bez problemu. I co z tego?

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-07-11 15:00

Przy okazji chciałabym zwrócić uwagę na sformułowanie pytania. Sugeruje ono, że widział, co nie miało miejsca. Nie da się więc na nie odpowiedzieć. To tak, jakby mnie ktoś zapytał" "Dlaczego zaczęłaś palić papierosy?". Nigdy nie paliłam, a pytanie sugeruje, że tak.

 Re: Dlaczego Eliasz widział Maryję w obłoku?
Autor: BuBu (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-08-25 01:38

Jestem od dawna związany z Karmelem i mogę bardzo krótko to uzasadnić:

Chodzi o wodę, która symbolizuje łaskę (patrz: chrzest).
Karmel oznacza ogród Boży, który potrzebuje wody.
Chmurka zapowiadająca ulewę oznacza początek łaski zapowiadający pełnię łaski.
A pierwszą pełną łaski była Maryja, która urodziła Jezusa Chrystusa.

---

Przy czym przede wszystkim jest to kwestia wiary, jeśli chodzi o symbolikę maryjną. Zauważ, że Maryja jest niezgłębioną tajemnicą i każdy widzi ją i doświadcza jej działania trochę inaczej i niejasno - ponieważ jest bardziej doskonała od nas.

Poza tym we fragmencie opisane jest starotestamentowe widzenie prorockie, które miało swoją specyfikę i należy je brać metaforycznie - obłok na niebie, który widział Eliasz był zjawiskiem nadprzyrodzonym, owocem jego modlitwy, nie można tego redukować do zjawiska atmosferycznego.

A jeśli pojedziesz na rekolekcje do Karmelu w całkowitej ciszy i oderwaniu od świata, to może też "zobaczysz", czy też raczej odkryjesz na niebie obłok Maryi.

Pozdrawiam i życzę łask Bożych :-)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: