logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy używa się poszczególnych tomów brewiarza?
Autor: Paweł (91.224.47.---)
Data:   2015-10-01 17:58

Czytałem dużo o modlitwie brewiarzowej, od jakiegoś czasu modlę się Liturgią Godzin. Najpierw przez internet, niedawno zakupiłem Małą Liturgię Godzin Pallotinum, ale chciałbym kupić brewiarz 4-tomowy (nie odpowiada mi skrócona wersja MLG, brak godziny czytań).

Przeczytałem wiele wątków (również na tym forum), ale nie znalazłem porad dla osób, które chcą kupić LG "na raty", czyli po jednym tomie wtedy, kiedy jest potrzebny. Czy ktoś z Was mógłby jasno napisać (na przykładzie 2015 roku), kiedy używa się poszczególnych tomów brewiarza? Bardzo rposzę o pomoc, to dla mnie ważne.

 Re: Kiedy używa się poszczególnych tomów brewiarza?
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2015-10-01 18:50

Tom I - Okres Adwentu i Narodzenia Pańskiego
Tom II - Wielki Post i Okres Wielkanocny
Tom III - Okres Zwykły tygodnie I - XVII
Tom IV - Okres Zwykły tygodnie XVIII - XXXIV
[tom dodatkowy, wakacyjny - Okres Zwykły tygodnie IX - XXVII]

 Re: Kiedy używa się poszczególnych tomów brewiarza?
Autor: Paweł (91.224.47.---)
Data:   2015-10-01 19:20

Dziękuję za odpowiedź, ale tak bardziej łopatologicznie:

od dziś do 28 listopada 2015 - tom IV
od 29 listopada 2015 do 26 grudnia 2015 - tom I
od 27 grudnia 2015 do 9 lutego 2016 - tom III
od 10 lutego 2016 do 28 kwietnia 2016 (Poniedziałek Wielkanocny) - tom II

... I tu już się gubię, a co do podanych dat też żadnej pewności nie mam. Jest to dla mnie istotne o tyle, że chcę odkładać pieniądze na kolejne tomy i nie wiem ile mam na to czasu, od kiedy przesiąść się na brewiarz 4-tomowy, by kolejne części kupować płynnie i nie wracać do skróconej LG z powodu braku pieniędzy.

-------

Od dziś do modlitwy w ciągu dnia 28 listopada 2015 - tom IV.
Od nieszporów 28 listopada 2015 do modlitwy w ciągu dnia 9 stycznia 2016 - tom I.
Od nieszporów 8 stycznia 2016 do 9 lutego 2016 - tom III.
Od 10 lutego 2016 do 15 maja 2016 (od środy popielcowej do uroczystości Zesłania Ducha Świętego włącznie) - tom II
Od 6 maja 2016 ponownie tom III.

moderator

 Re: Kiedy używa się poszczególnych tomów brewiarza?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2015-10-01 19:56

Teraz potrzebujesz tomu IV.
Od pierwszej niedzieli adwentu, czyli od 29 listopada 2015 r. będzie potrzebny tom I.
Od niedzieli Chrztu Pańskiego, czyli od chyba 10 stycznia 2016 (jeśli dobrze liczę) tom III.
Od Popielca, czyli chyba od 10 lutego 2016, tom II.

 Re: Kiedy używa się poszczególnych tomów brewiarza?
Autor: Paweł (91.224.47.---)
Data:   2015-10-01 22:03

Bardzo dziękuję za dokładne wyjaśnienie. Czy mogę jeszcze prosić o informację, kiedy zaczynam tom IV? Chodzi mi o okres po tomie III, którego używamy od 6 maja 2016 r.

---------

Korzystając z Liturgii Godzin (brewiarza) pytań o kalendarz będziesz miał więcej. Samodzielnie możesz sprawdzić, kiedy w roku 2016 przypada XVII niedziela zwykła w 2016, np. na stronie:
http://liturgia.niedziela.pl/spis_liturgia.php?p=201505
moderator

 Re: Kiedy używa się poszczególnych tomów brewiarza?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-10-01 23:08

Na brewiarz.pl codziennie na bieżąco możesz sprawdzić stronice poszczególnych tomów oraz przeczytać wszystkie teksty. Możesz też wpisywac daty w wyszukiwarkę.
Nawet jesli nie bedziesz miał danego tomu, a tylko dostęp do internetu, to na brewiarz stronie masz co dnia komplet pełnych tekstów.
Niektórzy korzystają z aplikacji mobilnych. Co kto lubi.

 Re: Kiedy używa się poszczególnych tomów brewiarza?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2015-10-02 17:11

IV tom od nieszporów 30 lipca 2016.

Jest jeszcze coś takiego jak 'dodatkowy tom Liturgii Godzin', obejmujący Okres Zwykły od tygodnia IX do XXVII. W roku 2016 obejmie on okres od nieszporów 28 maja 2016 do 2 października 2016. Tom dodatkowy można zabrać na wakacje np. na przełomie lipca i sierpnia, żeby nie dźwigać dwóch opasłych tomisk III i IV.

 Re: Kiedy używa się poszczególnych tomów brewiarza?
Autor: Ola (---.rev.ndi.net.pl)
Data:   2015-10-03 16:20

Mam aplikację 'Pismo Święte' na telefon. Wiem, wiem to nie to samo co wydanie papierowe, ale z racji pracy nie mam gdzie tego zabierać ze sobą. A telefon mam zawsze przy sobie. W aplikacji mam całe Pismo Święte, Czytania mszalne, modlitewnik i brewiarz. Aplikacja przygotowana przez Pallottinum i to bezpłatnie do pobrania.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: