logo
Poniedziałek, 24 lipca 2017 r.
imieniny:
Kingi, Krystyny, Michaliny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 

Zaprenumeruj medytację


Medytacja tygodniaXVI Niedziela Zwykła, rok A 

23 lipca 2017 r.

I  Lectio: 
Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.


Bracia: Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, wie, że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą. 

(Rz 8,26-27)

 

II  Meditatio: 
Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?"

Jak ważna i cenna jest wszelka pomoc począwszy od pierwszej pomocy, poprzez pomoc sąsiedzką do pomocy międzynarodowej. Paweł Apostoł przypomina Koryntianom i nam o szczególnej pomocy, na którą możemy liczyć, o pomocy Ducha Świętego. Apostoł akcentuje tę pomoc w przestrzeni naszej modlitwy, ale my wiemy, że pomoc Ducha Świętego do modlitwy się nie ogranicza i obejmuje całe życie chrześcijanina. 

Czy ja jestem człowiekiem na pomoc, którego mogą liczyć inni? Czy pomagam ochotnym sercem? A może pomagam do tego przymuszonym np. przez sytuację, drugą osobę? Czy potrafię prosić o pomoc w sytuacjach, w których sobie nie radzę? A może powodowany chorą ambicją, wolę czegoś nie zrobić, zrobić to źle a o pomoc jednak nie poprosić? Czy o pomoc proszę Ducha Świętego, szczególnie kiedy nie radzę sobie z modlitwą, kiedy wydaje mi się, że modlić się nie umiem? Czy o pomoc Ducha Świętego proszę także w innych dziedzinach mojego życia? Czy w swojej mocy i słabości jestem otwarty na Jego działanie? Czy prosząc a następnie przyjmując pomoc Ducha Świętego jestem Mu posłuszny, podejmuję z Nim zażyłą współpracę? 

Pomodlę o Boże błogosławieństwo dla wypoczywających, dla organizatorów letnich wypoczynków, dla rozpoczynających żniwa i innych, którzy w tym czasie ciężko pracują. W szczególny sposób pomodlę się o wsparcie i pomoc Ducha Świętego.

 

III  Oratio: 
Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Ale Tyś, Panie, Bogiem łaski i miłosierdzia,
do gniewu nieskory, łagodny i bardzo miłosierny.
Wejrzyj na mnie i zmiłuj się nade mną... 
(Ps 86,15-16)

IV  Contemplatio:
Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Panie, Ty jesteś dobry i łaskawy


***
 

Udającym się na wakacje i urlopy, życzę miłego, udanego wypoczynku. Odpoczywając nie zapomnijcie o Bożym słowie. Od jego lektury i modlitwy nim, nie róbcie sobie nawet krótkich wakacji.

ks. Ryszard

   

 
opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej,
autor książek:
    
   
   

Poznaj lepiej praktykę kontemplacji ewangelicznej według Lectio Divina
Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym
Zaprenumeruj medytację
 

Copyright (C) www.Katolik.pl 2000-2017Patron Dniaśw. Kinga
 
dziewica

Św. Kinga urodziła się w 1234 roku jako córka króla węgierskiego Beli IV. Była siostrą św. Małgorzaty Węgierskiej i bł. Jolanty. Została żoną Bolesława Wstydliwego, z którym wspólnie złożyła w małżeństwie ślub dozgonnej czystości. Z mężem dzieliła dole i niedole długiego i trudnego panowania, będąc prawdziwą matką biednych i wszystkich strapionych. Po śmierci męża wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru klarysek w Starym Sączu, łącząc z duchem surowej pokuty wewnętrznej, franciszkańską radość doskonałą z cierpień i trudności życiowych. Umarła w Starym Sączu 24 lipca 1292 roku. Kult jej rozpoczął się zaraz po śmierci.

jutro: św. Jakuba

wczoraj
dziś
jutro