logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
80-lecie urodzin Benedykta XVI
materiał własny
 


16 kwietnia 2007 roku przypadają osiemdziesiąte urodziny Ojca Świętego Benedykta XVI. W przeddzień papieskiego jubileuszu, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 10.00 ojciec św. Benedykt XVI odprawi okolicznościową Mszę Świętą w Watykanie. Urodzinowe obchody zbiegną się także z  2 rocznicą Jego wyboru na następcę św. Piotra - przypadającą 19 kwietnia. Z okazji swoich urodzin i rocznicy pontyfikatu, papież podejmie obiadem wszystkich kardynałów obecnych w tym czasie w Rzymie i wysłucha dedykowanego mu koncertu w watykańskiej Auli Pawła VI.
 
Jubileusze, zwłaszcza tak dostojne jak Osiemdziesięciolecie i przede wszystkim dotyczące Kogoś tak ważnego w Kościele i świecie zachęcają do podsumowań i refleksji. Pozwolę sobie z pokorą i ja zwrócić uwagę na niektóre charakterystyczne cechy samego Jubilata i Jego pontyfikatu.
Po wyborze ks. kard. Josepha Ratzingera na papieża wielu komentatorów twierdziło: „kardynałowie elektorzy wybrali kandydata przejściowego, który długo nie porządzi, a zagwarantuje tylko stabilność podczas niespokojnych lat, po długim pontyfikacie papieża Polaka”. Warto dzisiaj przypomnieć, że podobnie mówiono po wyborze wielkiego papieża Jana XXIII, który też był starszy wiekiem w chwili wyboru na Stolicę Piotrową, a zwołał przełomowy Sobór Watykański II.  Zwracając uwagę na logikę życia chrześcijańskiego, można śmiało stwierdzić, że każdy papież w Kościele jest „papieżem przejściowym”. Eksponowanie w niektórych mediach tzw. „tymczasowości” wprowadza tylko niepotrzebny zamęt w zrozumieniu i wartości obecnego pontyfikatu wytwarzając fałszywą postawę wyczekiwania na „inny wielki pontyfikat”. Nic bardziej mylnego!
 
W historii Kościoła byli papieże wielcy politycy, wielcy reformatorzy, wielcy duszpasterze jak Jan Paweł II i wielcy teolodzy jak obecny papież.
Benedykt XVI jak mało kto zna aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed całym współczesnym Kościołem. Z jego problemami konfrontowany był już jako najbliższy współpracownik Jana Pawła II i jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, najważniejszej watykańskiej dykasterii.
Dwa lata po objęciu urzędu papieskiego, Benedykt XVI powoli, ale z benedyktyńską  sumiennością i stanowczością przystąpił do porządkowania nie tylko w watykańskich dykasteriach, ale i w całym Kościele. W jego „decyzjach administracyjnych” można wyraźne zauważyć akcenty teologiczne i eklezjalne.
 
Kościół żyje! - wołał dwa lata temu w homilii inaugurującej swój pontyfikat Benedykt XVI. Obecny papież jest człowiekiem dialogu, wielkiej wiary, otwartości, prostoty i pokory. Będąc jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów - jeszcze jako kardynał, często mawiał: „jestem najzwyklejszym chrześcijaninem i chcę bronić pokornej wiary zwykłych ludzi przed wyniosłością teologów”.  Zawsze raziła go „wiara przecedzana”, jaką często serwują nam dzisiaj tzw. „środowiska intelektualne”.
 
 
1 2  następna
Zobacz także
Józef Augustyn SJ
W naszej zlaicyzowanej cywilizacji, w której świat urządzany jest tak, jakby Boga nie było, pojęcie świętości oraz powołanie człowieka do niej zatraciły swoje znaczenie. Człowiek współczesny ocenia siebie nie poprzez pryzmat tego, co otrzymuje do Stwórcy, ale co sam osiąga i – jak mu się wydaje – sam sobie zawdzięcza.
 
Irena Świerdzewska

Parafrazując myśl św. Ignacego Loyoli: „Prowadzić ich ku «więcej» (magis)”. Zachęcam, żeby w rodzinie, w domu przeżywać wspólną modlitwę. Zadbać też o ciszę, sięgnąć po Biblię. Chrześcijanin, który nie czyta Pisma Świętego, jest w niebezpieczeństwie, jest zagrożony. Bo my zawsze czegoś słuchamy. Jeśli Słowo Boże nas nie wypełnia, to będą nas wypełniać inne treści.

 

Z ks. dr Krzysztofem Wonsem SDS, dyrektorem Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, rozmawia z Ireną Świerdzewską

 
ks. Waldemar Chrostowski

Początki wiary w Boga są łączone z patriarchami, czyli Abrahamem, Izaakiem i Jakubem, jako praojcami biblijnego Izraela. Podobnie jak w życiu, tak i w Biblii oraz w naszym spojrzeniu na historię zbawienia, na drugim planie pozostają żony patriarchów określane jako matriarchinie. Tymczasem Sara i Rebeka oraz Lea i Rachela odegrały ogromną rolę.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS