logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: kasia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-02 09:50

Często zadajemy pytania, na które nie znajdujemy odpowiedzi, a zapewne Bóg zawsze nam ich udziela. Gdzie w takim razie szukać ich? W jaki sposób Bóg nam odpowiada?

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-02 11:59

Droga Kasiu,
W ub. niedziele byl Dzien Dobrego Pasterza, Fr Sagay prowokowal i pytal kilka bardzo mlodych dzieci, szczegolnie chlopcow, czy nie maja zamiaru zostac ksiedzem/ zakonnnica. Powiedzial, ze P. Bog nie pojawi ci sie i powie, trzeba Go sluchac w Slowie Bozym w tym co mowia rodzice, bliscy i takze przypadkowi ludzie, sytuacje w zyciu. Dosc czesto pisze tutaj n.t. jak mi sie wydaje P. Bog do nas mowi. Jednak najbardziej odpowiada mi powiedzenie Sw Jana od krzyza, On jest wtedy kiedy Go nie chcemy i nie ma Go gdy Go szukamy. Bog jest Bogiem i nie mozemy Go wlaczac i wylaczac, nie bylby wtedy Nim.
Jesli zechcesz poszukaj np tak szybko szukalem:
http://www.katolik.pl/forum/search.php?f=1&search=+rozeznanie+jur&match=1&date=0&fldauthor=1&fldsubject=1&fldbody=1
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Noemi (---.zamosc.mm.pl)
Data:   2007-05-02 12:14

Kasiu na takie pytanie trudno odpowiedzieć krótko i jednoznacznie. Bo i pytania mogą być bardzo rózne. Jeżeli szczerze pytasz, Bóg da Ci odpowiedź, albo przez natchnienia, albo przez wydarzenia. Jedne i drugie trzeba umieć odczytać. Czasem odpowiedź przychodzi o wiele póżniej niż tego oczekujemy. Czasem daje nam zrozumienie czegoś po kilku latach, kiedy jesteśmy gotowi to zrozumieć. Wtedy, nagle, nie wiesz skąd zaczynasz coś rozumieć bardzo jasno. Bóg zna nas i doskonale wie kiedy dać nam odpowiedź. Kiedy ją zrozumiemy, kiedy dostrzeżemy. Nie można oczywiście wystawiać Pana Boga na próbę, albo pytać o błahostki. Wtedy raczej będzie milczał.

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-02 13:08

Bog mowi do nas nieustannie i na rozne sposoby. Mysle, ze wiele mozna sie nauczyc uczestniczac w rozmaitych dniach skupienia, na ktorych jest dluzsze milczenie poprzedzone oczywiscie wprowadzenim rekolekcjonisty, a najlepiej na rekolekcjach ignacjanskich lub jakichs innych do nich podobnych. Milczenie uczy sluchac.

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-03 03:14

Droga Kasiu,
Fr. dr. Thomas Green za sw. Ignacym, Teresa Janem od Krzyza mowi, ze nigdy nie mozna byc pewien czy rzeczywiscie cos jest od Boga. Twierdzi wrecz, ze jesli ktos uparcie twierdzi, ze jest od Boga ty mozesz sadziec, ze nie jest. Oczywiscie sa/byly rewelacje jak nawrocenie Szawla (Dz. Ap 9 1 –9), Powolanie Mateusza (Mt 9), nawet Andrzeja, Szymona, Jana i Jakuba, czy objawienia prywatne

Osoba rozeznajaca natchnienia/Wole Boza powinna spelniac trzy warunki:
1. Chciec pelnic Wole Boza,
2. Byc otwarta na Wole Boza,
3. Znac glos Boga, jak Bog mowi.
Trudnosci sprawiaja 2 i 3.
Ad 2 Otoz czesto chcemy spelniac Wole Boza ale nie jestesmy na Nia wystarczajaco otwarci. Tj. zla klejnosc, wybor robimy sami a potem odpowiednio staramy sie dopasowac Wole Boza. Biada Ci Boze jesli Twoja Wola nie jest zgodna z maja wola. I tutaj klania sie pokora, zaufanie, wiara, cierpliwosc, posluszenstwo itp.
Ad 3 To jest szkola zycia. Aby poznac glos Boga nalezy byc czlowiekiem glebokiej modlitwy. On mowi w modlitiwie przez uczucia/poruszenia duszy, przez Pismo sw, przez bliskich i w sytuacjach naszego zycia. Wszystko nalezy krytycznie badac, czy sa od Niego. Bo ojciec klamstwa moze sie podszyc jak za aniola swiatlosci. NAJLATWIEJ JEST TO ZAUWAZYC/UCZYC SIE PATRZAC WSTECZ. Poznajac po owocach. Owocem Ducha Swietego jest przede wszystkim spokoj. Otoz Edyta Stein powiedziala, ze patrzac wstecz w najblizszym szczegole zycia widzi palec Bozy."

Osoba ta powinna miec trzy atrybuty serca:
1. pokore, 2
2. umilowanie i
3. odwage.
Wszystko co wydaje sie nam, ze jest od Boga powinnismy przyjac z pokora, z miloscia dla drugich, ale tez odwaznie dzialac. Wazne jest aby te poruszenia duszy jak to nazywa Sw. Ignacy potwierdzic najpier na modlitwie proscic Boga o to, o potem w czynie, bedac w pelni otwarty na Jego, a nie nasza wole. Dla mnie przykladem jest wizyta NMP. u Sw. Elzbiety po zwiastowaniu. Tutaj On moze nasz zaskoczyc, bo my mamy swoje oczekiwania i czesto nasze drogi nie sa Jego Drogami.

“Wczoraj na Neokatechumenacie, pomimo, ze wprowadzalem Ew. Sw. dopiero uslyszalem, co wczesniej m. in. chcialem powiedziec. Po 15-tej wszedlem do St Finbar’s, Fr Leo gral na organach i powiedzial, przyszedles porozmwaiac z Panem, co? On dzis jest gluchy, jest bardzo zajety. Odpowiedzialem szczegolnie w St Finbar’s. Gdy juz mialem isc usiadl jednak obok w fotelu i modlil sie z brewiarza, wiec zostalem, myslac: Mt 18, ‘20 "Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich." Gdy wychodzil mialem mu powiedziec: 21 ABY WSZYSCY STANOWILI JEDNO, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie,…”
pisalem wczoraj w watku: “Czy zycie ma sens?”
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=163971&t=163692

Dzis u nas i chyba wszedzie poza Polska, jest sw. Jana i Jakuba meczennika, Ew. sw. byla J14, ‘4 Znacie drogę, dokąd Ja idę». 5 Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» 6 Odpowiedział mu Jezus: «JA JESTEM DROGĄ I PRAWDĄ, I ŻYCIEM*. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. 7 Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście». 8 Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy». 9 Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: "Pokaż nam Ojca?" 10 CZY NIE WIERZYSZ, ŻE JA JESTEM W OJCU, A OJCIEC WE MNIE? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych* dzieł. 11 Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła! 12 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca*. 13 A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. 14 O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.’
Na przygotowaniu Neokatechumenlnym w poniedzialek czytalismy ja i zastanawialismy sie, ktora wybrac, ale wybralismy J 17, 17.
Wieczorem zajrzalem do St. Finbar's, drzwi pierwsze, ktore dotknalem tym razem pod wieza znow sie otworzyly.
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-03 04:09

Droga Kasiu,
Przed chwila pisalem: “Dzis u nas i chyba wszedzie poza Polska, jest sw. Jana i Jakuba meczennika, Ew. sw. byla J14, ‘4 Znacie drogę, dokąd Ja idę». 5 Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» 6 Odpowiedział mu Jezus: «JA JESTEM DROGĄ I PRAWDĄ, I ŻYCIEM*. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. 7 Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca..”

Moze to nie przypadek. Na Spirit Daily wlasnie czytam:
“Jednak 6 lat temu przyjaciel zauwazyl, ze Woolcock mial problemy duchowe i zaczal czytac mu Ew. sw. Jana. Kiedy doszedl on do wersetu “JA JESTEM DROGĄ I PRAWDĄ, I ŻYCIEM “, wszystko jakby znalazlo swoje miejsce. Otworzylem swoje serce do P. Jezusa I ta Milosc spowrotem wrocila. Czulem jak Zeslanie Ducha Swietego…’

Wiecej w “The man who came back from the dead By John McNeil of Challenge Weekly, New Zealand
On 30 April 2007
http://www.spcm.org/Journal/spip.php?article10212
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Weronika 1 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-03 20:21

Bog nam odpowiada na rozne sposoby,dla kazdego z nas najbardziej przystepnie.
Moga to byc doswiadczenia,po ktorych dochodzimy do odpowiednich wnioskow,moga byc natchnienia albo przez ludzi i przerozne sytuacje. Trzeba tylko chciec wylowic odpowiedz Boga. Do tego potrzebna jest silna wiara i ufnosc.
Pozdrawiam.

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-04 04:00

Droga Kasiu,
Pisalem: “…Jednak 6 lat temu przyjaciel zauwazyl, ze Woolcock mial problemy duchowe i zaczal czytac mu Ew. sw. Jana. Kiedy doszedl on do wersetu “JA JESTEM DROGĄ I PRAWDĄ, I ŻYCIEM “, wszystko jakby znalazlo swoje miejsce. Otworzylem swoje serce do P. Jezusa I ta Milosc spowrotem wrocila. Czulem jak Zeslanie Ducha Swietego…’
Dalej mowil:
“W jedna rzecz absolutnie wierze, ze KAZDE KOLANO POWINNO SIE ZGIAC I KAZDY JEZYK WYZNAC, ZE JEZUS JEST PANEM. Aby to odrzucic czlowiek staje sie dobrowolnym idiota...
Biblia byla calkiem zamknieta ksiazka, dzielem fikcyjnym, jesli o mnie chodzi. Jednak nie jest fikcja – kazde jej slowo jest inspirujace, KAZDE SLOWO MA ZNACZENIE I CEL. Co za arogant ze mnie byl – teraz tak zaluje. Nie moglem byc juz w wiekszym bledzie.
W bibliotece spytalem Sonie czy pamieta “Ratzinger”, powiedziala, ze tak opowiedzailem jej co tu wczoraj napisalem;
· wszystko ma swoj cel - odpowiedziala,
· wlasnie w tym celu ci to mowie.

W watku “Dzięki Ci Boże za wybranego Papieża.” Szkoda, ze juz nie ma m. in. w moje imieniny 2 lata temu wlasnie pisalem”
‘Autor: Jurek (---.214.68.59.dyn.iinet.net.au) Data: 2005-04-23 03:54
Przed wyborem odmawialismy Nowenne do Ducha Swietego, czytalem teksty z "Prayers and devotionof JPII" Wczoraj wracajac z pracy przypomnialem sobie o tym, ze tu wspomnialem, ze dostalem ta ksiazke od Fr Lou, za to ze zabralem mu Pius XII Hiltler's Pope.
W niedziele w biblitece szukalem "Commentary to Bible", nie mogac znalezc poprosilem Sonie, powiedzialem jej, ze nikt inny chyba by jej nie pozyczyl. On odparla masz racje. Powiedzialem jej, ze papiezem bedzie kard. Ratzinger, zdziwila sie pytajac kto to jest. Powiedzialem, konserwatywny niemiecki kardynal. Ona na to obojetnie, byle nie Pell, ktory jest idiota. Powiedzialem, ze kard. Pell jest z tego samego obozu. Powiedziala, ze przez niego stracila prace jako nauczycielka. Powiedzialem, ze to tylko osobiste porachunki, ale ja cenie kard. Pella. Wspomnialem tez p. Stasi, mowiac, ze jest 77 latkiem, zdziwial sie mowiac, ze jest mlodszy, na drugi dzien dowiedzialem sie, ze bedzie mial 78 lat. Dlatego zdziwilem sie wypowiedzia Greorga Ratzingera, ze wybor jego barta byl niespodzianka. W poniedzialek rozmawialem podobnie z Ortodoksyjnym Grekiem sprzataczem. Z nim tez rozmawialem w czwartek, o Benedykcie, Vassuli, i powiedzialem, ze nie bylem zachwycony gdy JPII pocalowal Koran, jako, ze islam jest falszywa religia. On przytoczyl slowa P. Jezusa: "Nikt nie przychodzi do Ojca tylko przeze mnie" i powiedzial, ze jestem bardzo religijny. Ewangelia w piatek byla "Jestem Droga Prawdza i Zyciem. Nikt nie przychodzi do Ojca tylko przez mnie" J16?…’

Miesiac temu “"Dzis wlasnie po Mszy powiedzialem Toto, glownemu katechecie na Australie“.
W wyznaniu wiary kiedy przychodzi do 'swietych obcowanie' wszyscy jak dotychczas przez 4 dni lacznie z Fr Sagaj mowia o ludziach ze wspolnoty, ewentualnie o ostatnio zmarlym Steve, mowic, ze jest w niebie, a nawet, ze zmartwychwstal. Chyba nikt jeszcze nie wspomnial uznanych przez Kosciol swietych. Dla mnie jest to bardzo protestanckie podejscie.

Odpowiedzial, ze sprostuje ‘ciala zmartwychwstanie’ do sadu ostatecznego, ale nie ‘swietych obcowanie’, bo Sw. Pawel swoja wspolnote i braci nazywal swietymi i to, ze niektorzy wierza, ze Steve jest w niebie jest Ok...
Ludzie sie niestety myla., ale to nie znaczy, ze Bog nie dziala, tam na prawde widac charyzmat.
Nie wiem jak to jest w Polsce, ale tutaj, po Mszy w kosciele ludzie wychodza jak z przedstawienia, jest jarmark, w Neokatechumenacie jeszcze gorszy, szczegolnie wsrod dzieci, chyba tez dlatego, ze zazwyczaj Msza sw. jest niestety w holu,...
W poniedzialek napisalem:
‘niestety wchodzac do swiatyni nikt z 19-tki, policzylem, nie ukleknal. Dopiero Toto i Fr John gdy przyszli ostatni. Jestem w II- giej wspolnocie, to wlasnie I-sza po 15 latach Drogi N. ma 'Redditio' wyznanie wiary.
Gdy im mowie, ze w kosciele jest Pan Jezus, odpowiadaja Bog jest wszedzie. Zastanawialem, czy nie wstac i wszystkim to znow powiedziec, ze wlasnie ostatnio publicznie wyznaja wiare w Pana Jezusa a On fizycznie jest tutaj obecny, ale nie mialem odwagi, wiem ze Fr Sagaj i niektorzy chyba powiedzieliby mi, nie sadz innych.

Flp 2, '9 Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył* i darował Mu imię ponad wszelkie imię*,10 aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano*istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. 11 I aby wszelki język wyznał*, że Jezus Chrystus jest PANEM* - ku chwale Boga Ojca*.

Ludzie sie niestety myla., ale to nie znaczy, ze Bog nie dziala, tam na prawde widac charyzmat.’

Wczoraj i dzis na Mszy sw. wlasnie uslyszalem:
Flp 2, ‘6 On, istniejąc w postaci* Bożej, nie skorzystał ze sposobności*, aby na równi* być z Bogiem, 7 lecz ogołocił* samego siebie, przyjąwszy postać sługi*,
stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,
8 uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej*. 9 Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył* i darował Mu imię
ponad wszelkie imię*, 10 ABY NA IMIĘ JEZUSA ZGIĘŁO SIĘ KAŻDE KOLANO* ISTOT NIEBIESKICH I ZIEMSKICH I PODZIEMNYCH. I aby wszelki język wyznał*, że Jezus Chrystus jest PANEM* - ku chwale Boga Ojca*.’
2,10 Iz 45,23.

Dzis w kosciele Niepokalanego Serca Maryji byla uroczysta Niedziela Palmowa z uroczystym wyznaniem wiary na sumie z cala parafia przez I Wspolnote Neokatechumenalna. Po Mszy gdy Toto przechodzil pokazalem mu wersety 9 i 10 pytajac czy to przypadek, akurat dzis to czytanie, ty je wprowadzales, sam to powtorzyles wlasnie te slowa, a potem swoim zwyczajem wiekszosc z malymi wyjatkami nie kleczala. Powiedzial mi za mam duchowa obsesje, ze bodajze Izajasz mowil o staniu. Gdy odjezdzalem, Toto kiwnal na mnie i przedstawil mnie biskupowi Dekon. Biskupa spytalem jak to on rozumie te dwa wersety, odpowiedzial jako ‘genuflect’ - uklekniecie i wstanie i dodal, ze Izajasz mowi o staniu. Dalej, ze w pierwotnym kosciele takze nie kleczeli i ze w Polsce i na wschod sa koscioly gdzie nie klecza.

Sprawdzilem, werset 10 jest zapozyczony wlasnie z
Iz 45, ‘23 Przysięgam na Siebie samego, z moich ust wychodzi sprawiedliwość,
słowo nieodwołalne. TAK, PRZEDE MNĄ SIĘ ZEGNIE WSZELKIE KOLANO,
wszelki język na Mnie przysięgać będzie,’

Spytal, to jestes w Neokatechumanacie 5 lat, tak powiedzialem i pewnych rzeczy nie moge wciaz zrozumiec. Zartem (ale nie zrozumieli) powiedzialem, najpierw nalezala zona, ale jak ja zaczalem chodzic to ona przestala. Toto wtracil, wlasnie staramy sie, aby oboje chodzili. Bp. No, wlasnie czy to nie jest wazniejsze niz kleczenie.’

M. in. psalem w watku: "Idę do małżeństwa, ale nie chcę dzieci."
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=156330&t=155428

W poludnie w domu otworzylem na Sofoniasza 3,
Obietnice mesjańskie

potem na Zachariasza 8,
‘Za 8, ‘Obrazy czasów mesjańskich
4 Tak mówi Pan Zastępów:
«I znowu staruszkowie i staruszki zasiądą
na placach Jeruzalem,
wszyscy z laskami w ręku
z powodu podeszłego wieku.
5 I zaroją się place miasta
od bawiących się tam chłopców i dziewcząt».
6 Tak mówi Pan Zastępów:
«Jeżeli uchodzić to będzie za coś niezwykłego
w oczach Reszty tego ludu
w owych dniach,
czy Ja również mam to uważać za coś niezwykłego?» -
wyrocznia Pana Zastępów.
7 Tak mówi Pan Zastępów:
«Oto Ja wybawię lud mój
z krainy wschodu
i z krainy zachodu słońca.
8 Sprowadzę ich
i mieszkać będą w Jeruzalem.
I będą moim ludem,
a Ja będę ich Bogiem,
wiernym i sprawiedliwym»…
16 A takie przykazania powinniście zachować:
Bądźcie prawdomówni wobec bliźnich,
w bramach waszych ogłaszajcie wyroki sprawiedliwe, zapewniające zgodę!…
20 Tak mówi Pan Zastępów: «W przyszłości przyjdą ludy i mieszkańcy wielu miast. 21 Mieszkańcy jednego miasta, idąc do drugiego, będą mówili: Pójdźmy zjednać przychylność Pana i szukać Pana Zastępów! - i ja idę także». 22 I tak liczne ludy i mnogie narody przychodzić będą, aby szukać Pana Zastępów w Jeruzalem i zjednać sobie przychylność Pana.
23 Tak mówi Pan Zastępów: «W owych dniach dziesięciu mężów ze wszystkich narodów i języków uchwyci się skraju płaszcza* człowieka z Judy, mówiąc: Chcemy iść z wami, albowiem zrozumieliśmy, że z wami jest Bóg*». ‘

Postanowilem wiec odwiedzic 83 – letnia p. Lusie, maja sasiadke, ostatnio pisalem, ze spotkalem ja na przeciwko kosciola w Okatawie Wielkiej Nocy. Kilka lat temu zanioslem jej Dzienniczek Sw. Faustyny. Po kilku dniach powiedziala. P. Jurku, przeciez ja jestem zydowka, dalem jej wiec ksiazke Edyt Stein, ta przeczytala i powiedzaila, ze jej zaimponowala.
Najpierw jednak pojechalem do St Finbar’s sie pomodlic i sprawdzic czytania z tygodnia. Tam przyszedl Fr Leo, opowiedzialem mu to, sprostowal mnie, ze nie jest Jana, ale Filipa.
Opowiedzialem o klekaniu w kosciolem w neokatechumenacie

Pojechalem, mowiac, ze mam cos madrego do powiedzenia jej, odpowiedziala, ze moze innym razem bo bo jest syn, wiec jest zajeta.

Czesc z tego opowiedzialem Bash’owi
Piatek 4 05 07 Dzis Fr Lou wyjechal do Fiji.
Dz 13, ‘26Bracia, synowie rodu Abrahama, i ci spośród was, którzy się boją Boga! Nam została przekazana nauka o tym zbawieniu, 27bo mieszkańcy Jerozolimy i ich zwierzchnicy nie uznali Go, i potępiając Go wypełnili głosy Proroków, odczytywane co szabat. 28Chociaż nie znaleźli w Nim żadnej winy zasługującej na śmierć, zażądali od Piłata, aby Go stracił. 29A gdy wykonali wszystko, co było o Nim napisane, zdjęli Go z krzyża i złożyli w grobie. 30Ale Bóg wskrzesił Go z martwych, 31a On ukazywał się przez wiele dni tym, którzy z Nim razem poszli z Galilei do Jerozolimy, a teraz dają świadectwo o Nim przed ludem. 32My właśnie głosimy wam Dobrą Nowinę o obietnicy danej ojcom: 33że Bóg spełnił ją wobec nas jako ich dzieci, wskrzesiwszy Jezusa. Tak też jest napisane w psalmie drugim: Ty jesteś moim Synem, Jam Ciebie dziś zrodził.’

Psalm responsoryjny J 14, 6

J 14, ‘1Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! 2W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. 3A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. 4Znacie drogę, dokąd Ja idę". 5Odezwał się do Niego Tomasz: "Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?" 6Odpowiedział mu Jezus: "JA JESTEM DROGĄ I PRAWDĄ, I ŻYCIEM. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.’

Jutro Sobota 5 05 07
Dz 13, ‘44W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. 45Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. 46Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: "Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. 47Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi". 48Poganie słysząc to
radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. 49Słowo Pańskie rozszerzało się po całym kraju. 50ALE ŻYDZI PODBURZYLI POBOŻNE A WPŁYWOWE NIEWIASTY I ZNACZNIEJSZYCH OBYWATELI, WZNIECILI PRZEŚLADOWANIE PAWŁA I BARNABY I WYRZUCILI ICH ZE SWOICH GRANIC. 51A ONI OTRZĄSNĄWSZY NA NICH PYŁ Z NÓG, PRZYSZLI DO IKONIUM, 52A UCZNIÓW NAPEŁNIAŁO WESELE I DUCH ŚWIĘTY.’
Pamietem to czytanie, wlasnie bylo w ub. niedziele.

Ew. Sw. znow J 14, ‘7 –14 prawie jak w czwartek.
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-04 09:47

Modlilem sie przed Najswietszym Sakramentem i wychodzac poprosilem Noel, ktora zwykle przychodzi o 15 - tej, aby sie tez za mnie tez modlila, bo ide nawracac zydowke. Znow pojechalem do p. Lusi. Otworzyla mowiac, ze wlasnie sie polozyla;
· to kiedy mam przyjsc bo mam bardzo wazna sprawe, aby pani powiedziec;
· moze pod koniec tygodnia tzn w srode. A co chce mi pan takiego powiedziec, jesli o Bogu to mnie nie interesuje zadna religia;
· to moze dwa slowa i po krotce jej opowiedzialem o tym co pisalem;
· nie, mnie zadna religia nie interesuje;
· tzn nie mam juz przychodzic?
· nie;
· ja tylko chce pani pomoc;
· wiem, ze pan chce mi pomoc, dziekuje;
· bede sie za pania modlil.

Sw Tereska mowi jesli Bog daje jakies pragnienie, to nie na prozno.

We wtorek przypomnialo mi sie, ze nie zaplacilem na czas rocznej $200 oplaty rzadowej za firme, za co jest $65 kary do miesiaca i $270 powyzej (uwazam to za zlodziejstwo, tymbardziej, ze fakture przysylaja 3 miesiace wczesniej). Postanowilem wiec wyslac czek, aby ewentualnie sie jeszcze udalo. Mialem godzine czasu, aby wyslac, wzialem wiec ksiazeczke czekowa do reki, poszukalem koperte, znaczki usiadlem na fotelu aby zaadresowac, wypisac czek, szukam ksiazeczki nie ma. Przewrocilem “wszystko do gory nogami”, chodzilem do kuchni do drugiego pokoju, na schody, modlilem sie wierzac, ze znajde i nie znalazlem. Nie moglem sobie tego darowac.
Na drugi dzien balem sie juz znow zaczac szukac, wiec godzine juz wczesniej zaczalem rzeczy ukladac, podnioslem poduszke fotelowa, gdzie sie wcisnela, choc tam tez reka sprawdzalem.

Pomyslalem tak jak dzis, moze: “On jest wtedy kiedy Go nie chcemy i nie ma Go gdy Go szukamy. Bog jest Bogiem i nie mozemy Go wlaczac i wylaczac, nie bylby wtedy Nim.”

Wczoraj Fr Leo, powiedzial mi ze Olenka jest bardzo madra, ladnie czyta i spytal kim chce zostac;
· nie wiem, ale modle sie aby byla swieta, wlasnie mi odpisala, ze wolalaby abym rozmawial z jej mama zamiast sie za nia modlic - odpowiedzialem;
· no widzisz, ze jest madra;
· ma rozum po matce, bo ja swoj jeszcze mam, jak mowi moj sasiad Holender.
Wieczorem Olenka chwali sie, ze znow dostala A+ ale z przyrody niestety tylko D+, nie wiem czemu, ale to jest potrzebne i sie uczylam- dodaje - bo chce byc lekarzem. Poraz pierwszy raz uslyszalem kim chce byc;
· moze Bog chce ci cos powiedziec, ze nie zawsze mozna polegac na sobie i pozwala czasem upasc - odparlem.

Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: poszukujaca (---.tvteletronik.pl)
Data:   2007-05-04 23:54

Moze nie mam duzej wiedzy teoretycznej na ten temat ale moge powiedziec jak jest ze mna.
Gdy mam problem, niewazne z jakiej dziedziny czy teologii czy zycia, wiary. Zastanawiam sie i naprawde to zadziwiajace ale w najmniej oczekiwanym momecie otrzymuje odpowiedz. Np: na mszy sw podczas czytan, Ewangelii, kazania, gazecie, wypowiedzi w radiu czy TV a nawet gdzies w autobusie zaslyszanej.
Nie ukrywam ze ten fakt mnie zadziwia ale tez sprawia ze zawsze wiem gdzie sie najpierw zwrocic i umacnia moja wiare
Dlatego moja rada oczy, uszy a przede wszystkim serce szeroko otwarte...
Pozdrawiam

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-05 02:32

"Dlatego moja rada oczy, uszy a przede wszystkim serce szeroko otwarte..." Poszukujaca
Wlasnie znow otrzymalem:
'THIS IS A MERCIFUL TIME WHILE I AM WITH YOU - jest to czas Milosierdzia, kiedy jestem z wami'
'Drogie dzieci! Takze dzisiaj znow was wzywam do nawrocenia. Otworzcie swoje serca... Mowcie: jest to czas dla mojej duszy"...
Message of April 25, 2007 http://www.medjugorje.org

Dzis po rozancu Noel spytala i jak bylo, odpowiedzialem tak jak bylo mozna przewidziec, (znalem dzisiejsze czytanie pisalem: "Najpierw jednak pojechalem do St Finbar’s sie pomodlic i sprawdzic czytania z tygodnia.") przeczytaj I -sze czytanie i opowiedzialem im ta historie.

Dz 13, ‘46Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: "Należało głosić słowo Boże najpierw wam (zydom). Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. 47Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi".
Dziwili sie w wieku 83 lat odrzucac Boga, mowiac nie poddawaj sie.
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-05 03:07

W Serwisie Informacyjnym Zakonów zauwazylem odnosnik do ‘Wiosenne Dni Skupienia pod hasłem „...odnówcie się duchem w waszym myśleniu i przyobleczcie człowieka nowego...” (Ef 4,23-24)’ http://www.zakon.pl/?d=start,zapowiedzi,1073,17
Przypominialo mi to o czym wczoraj jadac do p. Lusi, myslalem: Ef 6, ‘10 W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. 11 Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła.’

Fr Lou przyszedl dopiero o 20 –tej schowac P. Jezusa.
W marcu w watku: Dlaczego wierzyć jest tak trudno?
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=158074&t=156215
pisalem:
‘Wczesniej wieczorem bylem zly, ze Fr Leo juz przed 18-ta schowal P. Jezusa i gral sobie na organach “Jezu, wspomnij mnie kiedy bedziesz w raju”, wychodzac spytal sie, jak sie czuje, chyba pokazalem kciukiem w dol,
ˇ a ty? - spytalem;
ˇ dobrze;
ˇ no, ty na to zaslugujesz;
ˇ no, zaden Polak nie jest pesymistyczny;
ˇ tak jak ja dodalem.’

Wczoraj pomyslalem, ze zly musi sie na mnie chyba mscic. Modlac sie przed Najswietszym Sakramentem zasnalem i scierpla mi reka od lokcia i pol dloni, dzis dalej jest zdretwiala.
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-06 06:38

Msze sw. mielismy (II-ga wspolnota neokat.) wyjatkowo tym razem w kosciele (w czwartek Fr Leo spytal sie a dlaczego nie macie Mszy sw. w kosciele) i to NIEPOKALANEGO SERCA MARYJI. (o tym nizej).
W czasie Mszy uslyszalem:
Ap 21, ‘1 I UJRZAŁEM NIEBO NOWE I ZIEMIĘ NOWĄ, BO PIERWSZE NIEBO I PIERWSZA ZIEMIA PRZEMINĘŁY, I MORZA JUŻ NIE MA. 2 I MIASTO ŚWIĘTE - JERUZALEM Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. 3 I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: "Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i BĘDĄ ONI JEGO LUDEM, A ON BĘDZIE "BOGIEM Z NIMI". 4 I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już [odtąd] nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły". 5 I rzekł Zasiadający na tronie: "OTO CZYNIĘ WSZYSTKO NOWE" (New creation – tak mowi prezbiter wyjmujac OCHRZCZONEGO z wody). I mówi: "NAPISZ: SŁOWA TE WIARYGODNE SĄ I PRAWDZIWE".

J 13, ‘34Przykazanie nowe daję wam, ABYŚCIE SIĘ WZAJEMNIE MIŁOWALI TAK, JAK JA WAS UMIŁOWAŁEM; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. 35Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali".

W piatek pisalem, “w poludnie w domu otworzylem na Sofoniasza 3,
Obietnice mesjańskie
Sof 3, ‘14 Wyśpiewuj, Córo Syjońska!
Podnieś radosny okrzyk, Izraelu*!
Ciesz się i wesel z całego serca,
Córo Jeruzalem!
15 Oddalił Pan wyroki na ciebie,
usunął twego nieprzyjaciela*:
król Izraela, Pan, jest pośród ciebie,
nie będziesz już bała się złego.
16 OWEGO DNIA POWIEDZĄ JEROZOLIMIE:
«NIE BÓJ SIĘ, SYJONIE!
NIECH NIE SŁABNĄ TWE RĘCE!»
17 PAN, TWÓJ BÓG JEST POŚRÓD CIEBIE,
Mocarz - On zbawi,
uniesie się weselem nad tobą,
odnowi swą miłość*,
wzniesie okrzyk radości,
18 <jak w dniu uroczystego święta>.
Zabiorę od ciebie niedolę,
abyś już nie nosiła brzemienia zniewagi*.
19 Oto Ja sprawię [zagładę] wszystkim,
którzy cię uciskali w owym czasie,
a zachowam chromych i wygnanych zgromadzę;
i zgotuję z nich chwałę i sławę na całej ziemi,
gdzie doznawali zawstydzenia*.
20 W owym czasie was przywiodę,
w czasie, gdy was zgromadzę;
albowiem dam wam imię i chwałę
u wszystkich narodów ziemi,
gdy odmienię wasz los
na waszych oczach - mówi Pan.

potem na:
Za 8, ‘… 8 SPROWADZĘ ICH
I MIESZKAĆ BĘDĄ W JERUZALEM.
I BĘDĄ MOIM LUDEM,
A JA BĘDĘ ICH BOGIEM,
wiernym i sprawiedliwym»…

W refleksjach powiedzialem nawiazujac do slow ‘idz i nie grzesz wiecej, choc jest to niemozliwe’, sw Tereska mowi, jesli Bog daje jakies pragnienie/przykazanie, to nie na prozno i czesc z tego co tutaj pisalem. Dlugo szukala powolania, kiedys zastanawiajac sie nad slowami z dziejszej Ew. Sw. otworzyla na 1 Kor 12 (rozne czlonki Kosciola)
‘Kościół jednym nadprzyrodzonym Ciałem Chrystusa*
… 12 Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem… 13 WSZYSCYŚMY BOWIEM W JEDNYM DUCHU ZOSTALI OCHRZCZENI, [ABY STANOWIĆ] JEDNO CIAŁO: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem… 28 I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami. 29 Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów? 30 Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? 31 Lecz wy starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą.’
1 Kor 13, ‘Hymn o miłości
1 Gdybym mówił językami ludzi i aniołów*,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący…
13 Tak* więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość.
i tak odkryla, ze jej powolaniem jest Milosc.’

Gdy wrocilem w nocy wzialem Dzienniczek sw. Faustyny i otworzylem na:
O Komuni sw. Niech siostry nie mowia o tym, ktora rzadziej, a ktora czesciej przystepuje do Komunii sw. (558) czesc z 'Na Czesc Trojcy Swietej'. (530)
Dalej czytam: “DZIEN NIEPOKALANEGO Poczecia Matki Bozej. W czasie Mszy sw. uslyszaleam szelest szat i ujrzalam Matke Najswietsza w dziwnej pieknej jasnosci. Szata Jej z szarfa niebieska – ktora mi powiedziala: Wielka mi radosc sprawiasz, kiedy wielbisz TROJCE SWIETA a udzielone mi laski i przywileje – i znikla zaraz.”
Przypomnialo mi sie, ze w czasie spowiedzi Fr Ivano powiedzial za pokute odmow, CHWALA OJCU I SYNOWI I DUCHOWI SWIETEMU… idz i nie grzesz wiecej, choc to jest niemozliwe, obydwie rzeczy mnie zdziwily.
Dalej jest o pokutach i umartwieniu (565)
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-06 08:26

Dzis w St. Finbar’s z Fr Lou modlilismy sie za nowych biskupow za Fr Castello z sasiedniej dzielincy i Mgr Peter Elliott (is Parish Priest of St Mary the Immaculate Conception, East Malvern) - proboszcz wlasnie NIEPOKALANEGO POCZECIA MARYJI w East Malvern, gdzie od lat jest Nowenna do Milosierdzia Bozego.
W ub roku gdy na zakonczenie powiedzialem mu, ze moj proboszcz Fr Lou nie wierzy w to Milosierdzie, odpowiedzial mi, powiedz mu co widziales w moim kosciele. Powiedzialem, ale na razie nie pomoglo. Takze kiedys zwrocilem uwage, Fr Lou, ze jest niesymetryczna ilosc swiec na oltarzu, Mgr Elliot uwaza to za niezgodne z przepisami liturgicznymi. Odpowiedzial, tacy wlasnie zabijaja liturgie.
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-07 04:12

Wlasnie wczoraj/dzis w nocy wzialem do reki i czytalem zupelnie podobna broszure do artykulu na Spirit Daily.
“God Still Urging Us to Catholic Devotions (Sacred Heart, Immaculate Heart, Divine Mercy) – Bog dalej nagli nas do katolickich kultow (Najswietszego Serca, Niepokalanego Serca, Milosierdzia Bozego)”
by Matthew Tsakanikas (May 6, 2007)
http://www.nikaview.com/Commentary.html
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-09 03:32

Wczoraj w skasowanym, a szkoda, watku n/t chrztu pisalem :
1. “Niedawno w blokach poznalem Davida, Chinczyka, gdy go zaprosilem do kosciola powiedzial, ze jest buddysta. Bradzo mnie polubil.
"David, Chinczyk czytajac ze mna urywek Is. 55.1-5 “PRZYJDZCIE DO WODY, CI KTORZY JESTESCIE SPRAGNIENI”, zwrocil uwage na:
“Wolaj do mnie Ojcze i wiedz, ze jestem blisko!
Bede Ojcem dla ciebie!”
pisalem w watku: Od kiedy KK wierzy w Jezusa eucharystycznego?
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=162869&t=158786

2. “Wczoraj wieczorem gdy otworzyly sie boczne drzwi kosciola, zdziwiony nagle uslyszalem Marcina, odpowiedzialnego naszej wspolnoty. Mowil, ze byl u mnie, chcial ze mna porozmawiac. Wejdz, porozmawiamy – powiedzialem, chyba nie ma lepszego miejsca niz w kosciele. Troche sie zdziwil, ale rozmawialismy dlugo, bo w domu bylem blisko polnocy. Przyszedl sie mnie poradzic co do Neokatechumenatu, o tym, ze moze oddala go od kosciola. M. in. mowilem mu, ze najpierw jest Kosciol, a potem Neokatechumenat, kazdy z nas ma swoja role do spelnienia, trzeba byc soba i chyba najlepiej modlic sie przed tabernakulum, aby brac sily, uczac sie od samego Boga.” Dalej mowilem mu, ze tak jak wszedzie ludzie sie myla, czesto mowia za duzo i bzdury, kiedys n.p. jednej nocy zwrocilem uwage:
· Lenie, gdy w wprowdzeniu do czytania o powolaniu Samuela, gdy Bog wolal SAMUEL! SAMUEL! powiedziala, ze Heli byl ojcem Samuela, ze wlasnie przypadkowo wtedy wczesniej czytalem n/t, wystarczy sie troche przygotowac;
· Matthew, ze HELI byl swietym;
· Ruth, ze Jezusa zmienil imie Piotrowi na Szymona itp.
3. “Wierze, ze Bog do Ciebie mowi, przez corke”

Jak wymowne byly wczoraj czytania na Liturgi Neokatechumenalnej n/t Prorocy:
1. Ap 22, ’16 Ja, Jezus, posłałem mojego anioła, by wam zaświadczyć o tym, co dotyczy Kościołów.
Jam jest Odrośl i Potomstwo Dawida, Gwiazda świecąca, poranna»*.
17 A Duch* i Oblubienica* mówią:
«Przyjdź!»*
A kto słyszy, niech powie:
«PRZYJDŹ!»
I KTO ODCZUWA PRAGNIENIE, NIECH PRZYJDZIE,
KTO CHCE, NIECH WODY ŻYCIA DARMO ZACZERPNIE.
18 Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi:
jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze.
19 A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze.
20 Mówi Ten, który o tym świadczy:
«Zaiste, przyjdę niebawem».
Amen. Przyjdź, Panie Jezu!
21 Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi!* ‘

2. Rodz 41, ‘1 W dwa lata później faraon miał sen. [Śniło mu się, że] stał nad Nilem. 2 I oto z Nilu wyszło siedem krów pięknych i tłustych, które zaczęły się paść wśród sitowia. 3 Ale oto siedem innych krów wyszło z Nilu, brzydkich i chudych, które stanęły obok tamtych nad brzegiem Nilu. 4 Te brzydkie i chude krowy pożarły siedem owych krów pięknych i tłustych. Faraon przebudził się… 9 Wtedy przełożony podczaszych rzekł do faraona: «DZISIAJ WYZNAM MOJE GRZECHY. 10 Faraon, rozgniewawszy się na swego sługę oddał mnie, a ze mną i przełożonego piekarzy pod straż do domu przełożonego dworzan. 11 I wtedy mieliśmy obaj jednej nocy sen, on inny a ja inny. 12 A był tam z nami pewien młody Hebrajczyk, sługa przełożonego dworzan. Opowiedzieliśmy mu, a on wytłumaczył nam nasze sny, tłumacząc sen każdego z nas. 13 I stało się tak, jak nam je wytłumaczył: mnie przywrócił [faraon] na mój urząd, a jego powiesił».
14 Wtedy faraon kazał wezwać Józefa. Wyprowadzono go więc pospiesznie z lochu, a on, ogoliwszy się oraz zmieniwszy szaty, przyszedł do faraona. 15 Faraon rzekł do Józefa: «Miałem sen, którego nikt nie umie wytłumaczyć. Ja zaś SŁYSZAŁEM, JAK MÓWIONO O TOBIE, ŻE SKORO USŁYSZYSZ SEN, ZARAZ GO WYTŁUMACZYSZ». 16 JÓZEF TAK ODPOWIEDZIAŁ FARAONOWI: «NIE JA, LECZ BÓG DA POMYŚLNĄ ODPOWIEDŹ TOBIE, o faraonie». 17 Faraon zaczął więc opowiadać Józefowi:… A gdy to opowiedziałem wróżbitom, żaden nie potrafił mi wytłumaczyć».
25 Józef rzekł do faraona: «Sen twój, o faraonie, jest jeden. To, co Bóg zamierza uczynić, zapowiedział tobie, faraonie. 26 Siedem krów pięknych - to siedem lat, i siedem kłosów pięknych - to też siedem lat; jest to bowiem sen jeden. 27 Siedem zaś krów chudych i brzydkich, które wyszły za tamtymi, i siedem kłosów pustych i zniszczonych wiatrem wschodnim - to też siedem lat - głodu. 28 To, o czym mówię faraonowi, Bóg uczyni tak, jak pokazał faraonowi. 29 Bo nadejdzie siedem lat obfitości wielkiej w całym Egipcie. 30 A po nich nastanie siedem lat głodu; i pójdzie w niepamięć cała ta obfitość w Egipcie, gdy głód będzie niszczył kraj. 31 Nie będą już wiedzieli o obfitości w tym kraju wskutek głodu, który potem nadejdzie, bo będzie to głód bardzo ciężki. 32 Ponieważ ten sen powtórzył się dwukrotnie, faraonie, Bóg to już postanowił i Bóg niebawem to uczyni… 37 Słowa te podobały się faraonowi i wszystkim jego dworzanom. 38 Rzekł więc faraon do swych dworzan: «Czyż będziemy mogli znaleźć podobnego mu człowieka, który miałby tak jak on ducha Bożego?» 39 A potem faraon rzekł do Józefa: «Skoro Bóg dał ci poznać to wszystko, nie ma nikogo, kto by ci dorównał rozsądkiem i mądrością! 40 Ty zatem będziesz nad moim dworem i twoim rozkazom będzie posłuszny cały mój naród. Jedynie godnością królewską* będę cię przewyższał».
Faraon ustanawiając Józefa rządcą całego Egiptu, 44 rzekł do niego: «Ja jestem faraonem, ale bez twej zgody nikt nie ośmieli się czegokolwiek przedsięwziąć* w całym kraju egipskim», 45 i nadał Józefowi imię Safnat Paneach*. Dał mu też za żonę Asenat, córkę kapłana z On, imieniem Poti Fera. I tak stał się Józef rządcą Egiptu. 46 Józef miał lat trzydzieści, gdy stanął przed faraonem, królem egipskim… 57 Ze wszystkich krajów ludzie przybywali do Egiptu, by kupować zboże od Józefa, gdyż głód po całej ziemi się wzmagał.’
3. 1Sm 3, ‘WIDZENIE SAMUELA
1 Młody Samuel usługiwał Panu pod okiem Helego. W owym czasie rzadko odzywał się Pan, a widzenia nie były częste*. 2 Pewnego dnia Heli spał w zwykłym miejscu. Oczy jego zaczęły już słabnąć i nie mógł widzieć. 3 A światło Boże jeszcze nie zagasło. Samuel zaś spał w przybytku Pańskim, gdzie znajdowała się Arka Przymierza. 4 Wtedy Pan zawołał Samuela, a ten odpowiedział: «Oto jestem». 5 Potem pobiegł do Helego mówiąc mu: «Oto jestem: przecież mię wołałeś». Heli odrzekł: «Nie wołałem cię, wróć i połóż się spać»....
HELI spostrzegł się, że to Pan woła chłopca. 9 Rzekł więc Heli do Samuela: «Idź spać! Gdyby jednak kto cię wołał, odpowiedz: Mów, Panie, bo sługa Twój słucha». Odszedł Samuel, położył się spać na swoim miejscu.
10 Przybył Pan i stanąwszy zawołał jak poprzednim razem: «SAMUELU, SAMUELU!» Samuel odpowiedział: «Mów, bo sługa Twój słucha». 11 Powiedział Pan do Samuela: «Oto Ja uczynię taką rzecz Izraelowi, że wszystkim, którzy o niej usłyszą, zadzwoni w obydwu uszach. 12 W dniu tym dokonam na Helim wszystkiego, co mówiłem o jego domu, od początku do końca. 13 DAŁEM MU POZNAĆ, ŻE UKARZĘ DOM JEGO NA WIEKI ZA GRZECH, O KTÓRYM WIEDZIAŁ: SYNOWIE JEGO BOWIEM ŚCIĄGAJĄ NA SIEBIE PRZEKLEŃSTWO*, a on ich nie skarcił. 14 Dlatego przysiągłem domowi Helego: Wina domu Helego nie będzie nigdy odpuszczona ani przez ofiarę krwawą, ani przez pokarmową».
15 Samuel leżał do rana, potem otworzył bramę przybytku Pańskiego. Obawiał się jednak Samuel oznajmić Helemu o widzeniu. 16 Lecz Heli zawołał Samuela i rzekł: «Samuelu, synu mój!» On odpowiedział i rzekł: «Oto jestem». 17 [Heli] zagadnął: «Co to za słowa, które [Bóg] wyrzekł do ciebie? Niczego przede mną nie ukrywaj! Niechaj ci Bóg to uczyni i tamto dorzuci*, gdybyś ukrył coś przede mną ze słów, które do ciebie powiedział». 18 Samuel opowiedział więc wszystkie te słowa i nic przed nim nie zamilczał. A [Heli] rzekł: «On jest Panem! Niech czyni, co uznaje za dobre»… 21… Heli był bardzo stary, tymczasem jego synowie trwali w złym postępowaniu wobec Pana*.
4. Dn 6, ‘Daniel wrzucony do jaskini lwów. Ostatnio obszernie pisalem w watku: Od kiedy KK wierzy w Jezusa eucharystycznego? http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=163108&t=158786
5. Cala ks. Jonasza ‘…3, Powtórna misja i nawrócenie Niniwy

1 Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: 2 «WSTAŃ, IDŹ DO NINIWY, WIELKIEGO MIASTA, I GŁOŚ JEJ UPOMNIENIE, KTÓRE JA CI ZLECAM». 3 Jonasz wstał i poszedł do Niniwy, jak powiedział Pan. Niniwa była miastem bardzo rozległym* - na trzy dni drogi. 4 Począł więc Jonasz iść przez miasto jeden dzień drogi i wołał, i głosił: «Jeszcze czterdzieści dni, a Niniwa zostanie zburzona»*. 5 I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu, ogłosili post* i oblekli się w wory od największego do najmniejszego. 6 Doszła ta sprawa do króla Niniwy. Wstał więc z tronu, zdjął z siebie płaszcz, oblókł się w wór i siadł na popiele*. 7 Z rozkazu króla i jego dostojników zarządzono i ogłoszono w Niniwie co następuje: «Ludzie i zwierzęta, bydło i trzoda niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i wody nie piją. 8 Niech obloką się w wory - <ludzie i zwierzęta> - niech żarliwie wołają do Boga! Niech każdy odwróci się od swojego złego postępowania i od nieprawości, którą [popełnia] swoimi rękami. 9 Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy?» 10 ZOBACZYŁ BÓG CZYNY ICH, ŻE ODWRÓCILI SIĘ OD SWOJEGO ZŁEGO POSTĘPOWANIA*. I ULITOWAŁ SIĘ BÓG NAD NIEDOLĄ, KTÓRĄ POSTANOWIŁ NA NICH SPROWADZIĆ, I NIE ZESŁAŁ JEJ.

6. Mt 3, ‘1 W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: 2 «NAWRÓĆCIE SIĘ, BO BLISKIE JEST KRÓLESTWO NIEBIESKIE». 3 Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi:
Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki!*
4 Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. 5 Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. 6 Przyjmowano od niego CHRZEST W RZECE JORDAN, wyznając przy tym swe grzechy.
7 * A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: «Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? 8 Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, 9 a nie myślcie, że możecie sobie mówić: "Abrahama mamy za ojca", bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. 10 Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 11 Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. ON WAS CHRZCIĆ BĘDZIE DUCHEM ŚWIĘTYM I OGNIEM. 12 Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».

CHRZEST JEZUSA*
13 Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. 14 Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» 15 Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe*». Wtedy Mu ustąpił. 16 A GDY JEZUS ZOSTAŁ OCHRZCZONY, NATYCHMIAST* WYSZEDŁ Z WODY. A OTO OTWORZYŁY MU SIĘ NIEBIOSA I UJRZAŁ DUCHA BOŻEGO ZSTĘPUJĄCEGO JAK GOŁĘBICĘ I PRZYCHODZĄCEGO NA NIEGO. 17 A GŁOS Z NIEBA MÓWIŁ: «TEN JEST MÓJ SYN UMIŁOWANY, W KTÓRYM MAM UPODOBANIE».

7. Lk 4, ‘16 Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. 17 Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane:
18 * DUCH PAŃSKI SPOCZYWA NA MNIE, PONIEWAŻ MNIE NAMAŚCIŁ I POSŁAŁ MNIE, ABYM UBOGIM NIÓSŁ DOBRĄ NOWINĘ, WIĘŹNIOM GŁOSIŁ WOLNOŚĆ, A NIEWIDOMYM PRZEJRZENIE; ABYM UCIŚNIONYCH ODSYŁAŁ WOLNYMI, 19 ABYM OBWOŁYWAŁ ROK ŁASKI OD PANA.
20 Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. 21 Począł więc mówić do nich: «DZIŚ SPEŁNIŁY SIĘ TE SŁOWA PISMA, KTÓREŚCIE SŁYSZELI». 22 A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?»’
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-09 11:54

Pisalem o prorokach, moze nie przypadek, ze wlasnie dzis dostalem (chyba dopiero druga w ogole odpowiedz od Fr Lou) linki do kilku artkulow:
Papiez do kobiet religinjych (zakonnic): Aby byc prorokiem w dzisiejszym swiecie, kobiety religijne musza kultywowac intymna przyjazn z Bogiem, mowi Benedykt XVI… “’Prorok’ najpierw sucha i kontempluje, potem mowi, pozwalajac samemu byc kompletnie polaczony z ta miloscia dla Boga, ze nie obawia sie niczego i jest silniejszy niz smierc,” papiez powiedzial do 794 rodzin religijnych.
Papiez kontynulowal: “Autentyczny prorok, dlatego nie martwi sie aby wykonywac robote, ktora bezwatpienia jest wazna, ale nie niezbedna. Prorok stara sie, przede wszystkim byc swiadkiem Bozej Milosci, starajac sie zyc w dzisiejszym swiecie, nawet jesli jego obecnosc jest uwazana ‘za niewygodna’ dla niektorych, poniewaz oferuje i wciela alternatywne wartosci.“

Teraz dopiero wiem dlaczego, oto lista:
VATICAN DOSSIER
Pope to Women Religious: Be God's Friends
Cardinal Bertone Expects "Results" From Brazil Trip
Muslim Nations' Diplomats Studying the Church
American Named to Culture Commission
Science-Faith Group Offers First 4 Works
WORLD FEATURES
Site Links Catholic Programs to Producers
Interreligious Dialogue, With a Woman's Touch
NEWS BRIEFS
Northern Ireland Church Leaders Urge Prayer
Brazil Hopes to Host '11 World Youth Day
LITURGY
Blessings at First Masses
CORRECTIONS
Blessed George Preca
Follow-up: Divine Mercy Sunday

Ostatni artykul/pytanie dotyczy Milosierdzia Bozego odpowiedz Fr. Edward McNamara, professor liturgii Regina Apostolorum universytetu.

Po Dniu Milosierdzia Bozego 17 kwietnia czytelnik pyta: “Nie jestem pewien czy mozemy dostac odpust zupelny kazdego dnia jesli spelnimy warunki. Jesli tak to, nie widze nic specjalnego w Niedzieli Swieta Milosierdzia Bozego.”
Odp.: Wlasciwie nie ma roznicy miedzy odpustem zupelnym w Niedziele Milosierdzia Bozego i innym aktem, do ktorego odpust zupelny jest dolaczony. Kosciol po prostu dodal do listy jako nastepny srodek otrzymania laski odpustu.

Inny pyta: Czy obraz Bozego Milosierdzia moze byc zawieszony za glownym oltarzem, w nowoczesnych koscolach to jest zarezerwowane dla patrona kosciola….?
Odp.: Podczas gdy nie jest zabronione wystawiac obraz Chrystusa, Maryji, lub swietych za glownym oltarzem, w nowoczesnych kosciolach jednak jest to zarezerwowane dla patronoa kosciola.
Dlatego powiedzilbym, ze obraz Milosierdzia Bozego normalnie nie bylby za glownym oltarzem, chyba, ze kosciol jest poswiecony temu. Moze byc wystawion czasowo na Niedziele Milosewrdzai Bozego, lub przy takiej okazji.’
Jurek

 Re: W jaki sposob Bóg nam odpowiada?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-05-11 09:46

Wczoraj w odpowiedzi na jego post z linkami wyslalem do Fr Lou znow dosc ostry list o Milosierdziu Bozym, cytujac:
· Najpierw J3, ‘NIKODEM
1 Był wśród faryzeuszów pewien człowiek, imieniem Nikodem, dostojnik żydowski. 2 Ten przyszedł do Niego nocą i powiedział Mu: «Rabbi, wiemy, że od Boga przyszedłeś jako nauczyciel. Nikt bowiem nie mógłby czynić takich znaków, jakie Ty czynisz, gdyby Bóg nie był z Nim». 3 W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie*, nie może ujrzeć królestwa Bożego». 4 Nikodem powiedział do Niego: «Jakżeż może się człowiek narodzić będąc starcem? Czyż może powtórnie wejść do łona swej matki i narodzić się?» 5 Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego*. 6 To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem. 7 Nie dziw się, że powiedziałem ci: Trzeba wam się powtórnie* narodzić. 8 Wiatr* wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha». 9 W odpowiedzi rzekł do Niego Nikodem: «Jakżeż to się może stać?» 10 Odpowiadając na to rzekł mu Jezus: «TY JESTEŚ NAUCZYCIELEM IZRAELA, A TEGO NIE WIESZ?’
· (pozniej zauwazylem, ze juz przedtem ) po swiecie Milosierdzia Bozego 2006 pisalem: ‘…Po uroczystosci bylismy zaproszeni do domu przez Lonie z Fr Danielem. Mialem zamiar opowiedziec swoje doswiadczenia z Milosierdziem Bozym, ale wszyscy otoczyli Fr Daniela i moze balem sie tak jak NIKODEM w dzisiejszej dodatkowej Ew. sw. czytanej o 15 –tej.

Wczoraj wieczorem zupelnie przypadkowo obliczylem i napisalem mu, ze swiecenia mial w 8888 dniu, a Benedykt XVI w 8840 zycia, urodzil sie 25 dni przed Benedyktem, a swiecenia mial 23 po nim.
Dzis czytam w buletynie koscielnym zaskoczylo mnie, cale ‘mysli na tydzien 13 –do maja’ poswiecil Bendyktowi. Ma bardzo luzny stosunek do hierarchi, np gdy konserwatywnego arcybiskupa Pell’a przeniesli do Sydney, powiedzial, cos w tym rodzaju, nie wiele moge o nim, dobrego powiedziec, ale byl dobrym pilkarzem, wiec zaprotestowalem, ktos inny powiedzial wtedy, dobrze, ze go zabrali, inny zas, ze nie moze zrozumiec, sluchajac kilka razy tasmy, dlaczego Pell powiedzial, jesli jestes aktywnym homoseksualista to nie trudz sie nawet przychodzic do spowiedzi. Gdy protestacyjnie podchodzili z zolta szarfa odmawial im komuni. Fr Lou powiedzial, musiales,, zle zrozumiec, homoseksualizm nie jest grzechem, Wtedy oburzylem sie i przytoczylem urywki z pisma swietego n/t Sodomy i Gomory i listu sw. Pawla. Powiedzial, ze to kwestia tlumaczen. Po wyborze papieza np wyglupil sie w St Finbar’s rozsylajac wspolnote mowiac: ‘May God bless you in the name of Fuhrer and the Son and the Holy Spirit’. Komus sie nie podobalo, dowiedzialem sie i znalazlem nawet artykul w Age, gdzie sie tlumaczyl, ze bylo to powiedziane prywatnie. Mysle, ze mnie nawet podejrzewal.

Pozniej mowil, ze Benedykt bedzie budowal mosty i tu musze przyznac, ze mial racje, choc wtedy myslalem, ze sie grubo myli. Ostatnio jednak coraz czesto i tymrazem walsnie chwali go za inteligencje, wiedze, troske o swiat dzisiejszy, ze papiez mowi i pisze o prawdzie.
Musialo to byc juz ponad 10 lat temu, bo na Msze chodzilem wtedy na chor. Powiedzial mi, gdy ty tam jestes, czuje specjalna lacznosc z toba gdy odprawiam Msze Sw. W srode wieczorem otwierajac dla mnie kosciol, powiedzial: ‘good on you my friend’ – moj przyjacielu. Zastanawiam sie co mi dzisiaj powie po przeczytaniu, gdy pzryjdzie schowac P. Jezusa., wiem jednak, ze wyjatkowo nie lekcewazy tego co do niego mowie i wierze, ze moze kiedys Bog odpowie na moje modlitwy.
Jurek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: