logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: Krycha (---.chello.pl)
Data:   2010-05-05 23:44

Jestem tego zdania,ze kazdy mial ta szynse albo sie ozenic albo isc za glosem powolania,czy nie?Ja jestem moze starej daty i jakos z tym mam problem,bo nie moge tego zniesc,jesli kaplan siedzi wygodnie a ktos robi jego "robote" przy oltarzu.W mojej parafi tez jest szafarz i doszlo juz do tego,ze ksiedza widzimy praktycznie tylko w niedziele na mszy sw.wszystko inne robi nasz Szafarz(Chrzest,Pogrzeby itp)Czy to jest wporzadku?

 Re: Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2010-05-10 02:20

To znaczy szafarz, to jeszcze ujdzie. Gorzej jak wszystko robi szafarka.

 Re: Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: e. (---.cdma.centertel.pl)
Data:   2010-05-10 07:02

Witam
Z tego, co mi wiadomo nadzwyczajni szafarze są, ale szafarzami Komunii. Może pomagać w udzielaniu Komunii. Jakim sposobem więc szafarz może udzielać sakramentu Chrztu, czy odprawić pogrzeb?
Pozdrawiam.

 Re: Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: happy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-10 08:43

Nadzwyczajny szafarz Komunii św. - tak brzmi pełna nazwa tej posługi liturgicznej.
Abyś mogła poznać odpowiedź na to pytanie, najpierw zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat liturgii i zakresu poszczególnych funkcji przy ołtarzu na http://oltarz.pl/slownik/index.php?show=pokaz&rk=13
Tam też znajdziesz bardziej obszerne wyjaśnienie pojęcia "szafarz".
Natomiast odnośnie udzielania chrztu i przewodniczenia obrzędowi pogrzebu, to są to funkcje, które może wykonywać diakon. Jego strój liturgiczny wyróżnia się spośród inny stułą noszoną na jednym ramieniu.
Odsyłam do słownika liturgicznego po więcej informacji o tej posłudze.
Oto posługi liturgiczne, które może spełniać diakon:
Podczas Mszy św.:
- czyta Ewangelię i może głosić homilię,
- posługuje przy ołtarzu (jego funkcję nazywa się niekiedy,
- udziela Komunii św., będąc jej zwyczajnym szafarzem;
Poza Mszą św.:
- prowadzi nabożeństwa – również nabożeństwa eucharystyczne, podczas których dokonuje wystawienia Najświętszego Sakramentu i udziela błogosławieństw Najświętszym Sakramentem,
- udziela sakramentu chrztu św. - jest jego zwyczajnym szafarzem,
- może asystować przy zawieraniu związku małżeńskiego jako urzędowy świadek,
- zanosi Komunię św. chorym,
- przewodniczy obrzędowi pogrzebu.
Współcześnie istnieje również instytucja tzw. stałego diakonatu www.diakonat.pl (w Polsce niezbyt rozpowszechniona). Posługę diakona stałego mogą pełnić mężczyźni żyjący w małżeństwie lub stanu wolnego, jednocześnie wspomagając kapłanów w pracy duszpasterskiej. (ks. Michał Lipiński CM)

 Re: Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: Lili (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-05-10 14:52

Potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych wszędzie tam, gdzie ksiądz nie daje rady. Nic nie usprawiedliwia zastępowania przez nich księdza tam, gdzie może i powinien się znaleźć. Jeśli masz wątpliwości, czy w Twojej parafii nie dochodzi do nadużyć w tej sprawie, wykorzystaj dobre rady z Ewangelii:
"Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! (Mt 18, 15-17)".
Krótko mówiąc: trzeba porozmawiać z proboszczem i spytać go o przyczyny tej sytuacji. Jeśli odpowiedź nie będzie zadowalająca, poruszyć problem na radzie parafialnej. A w razie konieczności udać się w końcu do biskupa. Nie z donosem tylko z prośbą o rozwiązanie sytuacji.
Wydaje mi się, że do takich sytuacji (nie tylko w tej sprawie) dochodzi często z winy parafian, którzy nie reagują na czas. A przecież także od nas zależy kształt posługi liturgicznej w naszych kościołach.

 Re: Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-10 15:10

Cytuję fragment listu kard. Dziwisza o szafarzach w arch. krakowskiej. Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie (słowa TYLKO WTEDY).

"Pierwszym zadaniem nadzwyczajnych szafarzy będzie zanoszenie Komunii świętej chorym i starszym w niedziele i święta. Są to dni, w których kapłani są potrzebni w kościołach i nie mogą iść do chorych. Pozostający w domach chorzy są pozbawieni Komunii świętej nie tylko w zwykłe niedziele, lecz także w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Niedzielę i inne uroczystości w ciągu roku. Kapłani odwiedzają ich raz w miesiącu w pierwszy piątek i przed świętami. Służą wtedy chorym także sakramentem pokuty. Nadzwyczajni szafarze mogą iść do nich częściej, przynosząc przygotowanym duchowo chorym Komunię świętą. Chorzy ci, pozostający samotnie w domu i obarczeni ciężarem choroby, potrzebują pomocy nie tylko dla ciała, lecz także wsparcia duchowego. Niech więc dzięki posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej jak najwięcej chorych przyjmuje w domach Zbawiciela świata obecnego pod postacią chleba.
Drugim ważnym zadaniem świeckich szafarzy będzie pomoc w udzielaniu Komunii świętej podczas celebracji w Waszych wspólnotach parafialnych. Będą to czynić tylko wtedy, gdy zaistnieje prawdziwa potrzeba, to znaczy, gdy będzie mało kapłanów lub diakonów, a wielka liczba wiernych będzie przystępować do Stołu Pańskiego."

 Re: Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-10 15:19

Ale oczywiście jest ważniejszy dokument Komisji d/s Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który mówi:

"147. Kiedy jednak domaga się tego potrzeba Kościoła, niektóre funkcje liturgiczne, w przypadku braku wyświęconych szafarzy, mogą zgodnie z przepisami prawa wypełniać wierni świeccy. Wierni ci, wsparci łaską Pana, są wezwani i posłani w celu wypełniania pewnych, bardziej lub mniej ważnych, funkcji. Bardzo wielu wiernych świeckich poświęciło się już gorliwie oraz wciąż poświęca tej posłudze, zwłaszcza na terenach misyjnych, gdzie Kościół jest jeszcze wciąż mało obecny lub doznaje prześladowania, a także w innych rejonach doświadczonych brakiem kapłanów i diakonów.

148. Szczególnie wysoko należy cenić instytucję katechistów, którzy wśród wielkich trudów świadczyli i wciąż świadczą szczególną i ze wszech miar niezbędną pomoc w szerzeniu wiary i Kościoła.

149. Do niektórych diecezji, dawno już ewangelizowanych, zostali ostatnio posłani wierni świeccy, znani jako "asystenci pastoralni", wśród których niewątpliwie bardzo wielu przyczyniło się do dobra Kościoła, wspierając działalność duszpasterską biskupa, prezbiterów i diakonów. Należy jednak czuwać, aby styl tej funkcji nie upodobnił się zbytnio do kształtu duszpasterskiej posługi duchownych. Trzeba oczywiście dołożyć starań, aby "asystenci pastoralni" nie brali na siebie tych zadań, które należą tylko do posługi wyświęconych szafarzy.
(...)
151. Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie w sytuacji prawdziwej konieczności. Pomoc ta bowiem nie jest przewidziana w celu zapewnienia pełniejszego uczestnictwa świeckich, lecz z natury swojej jest dodatkowa i tymczasowa. Gdzie jednak istnieje konieczność odwołania się do posługi szafarzy nadzwyczajnych, należy wytrwale i gorąco się modlić, aby Pan niezwłocznie posłał kapłana do posługi wspólnocie oraz wzbudził obficie powołania do kapłaństwa.

152. Funkcje te zaś, czysto uzupełniające, nie powinny się stać bynajmniej okazją do zafałszowania samej posługi kapłanów, aby w konsekwencji nie zaniedbywali oni sprawowania Mszy świętej dla powierzonego im ludu oraz osobistej troski o chorych czy też starania o chrzest dzieci, o asystowanie przy udzielaniu sakramentu małżeństwa lub odprawianie pogrzebów chrześcijańskich, co odnosi się przede wszystkim do kapłanów wspieranych przez diakonów. Niech więc w parafiach nigdy nie dochodzi do tego, aby kapłani lekkomyślnie zamieniali się własnymi funkcjami kapłańskimi z diakonami lub świeckimi, wprowadzając tym samym zamieszanie co do specyfiki każdego z nich.
(...)
158. Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła 259. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca.

 Re: Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: e. (---.cdma.centertel.pl)
Data:   2010-05-10 19:41

To jeszcze raz ja...
Zdając pytanie miałam na myśli świeckiego nadzwyczajnego szafarza Komunii Św.(czyli to, o czym pisała powyżej Bogumiła - dziękuję). Zdziwiło mnie bowiem, że taka osoba (szafarz ) wykonuje czynności nie przewidziane w p. 258 i 259 dokumencie Komisji d/s Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 Re: Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: e. (---.cdma.centertel.pl)
Data:   2010-05-11 07:40

Niech żyje cenzura ;)
Pozdrawiam

-------

Żyje, żyje :D Dziękuję za pozdrowienia i je odwzajemniam :)
Śladowe ilości cenzury mamy tuż obok - zapraszam tutaj.
moderator

 Re: Czy potrzebujemy szafarzy nadzwyczajnych?
Autor: stefa (---.lublin.mm.pl)
Data:   2012-08-14 11:10

Mój mąż zawsze był człowiekiem bardzo wierzącym. Postanowił zostać szafarzem komunii. Niszczy to nasze małżeństwo.
Poczułam się opuszczona – bo kim jestem? Mężatką - nie czuję się nią. Mój mąż siedzi razem z księdzem przy ołtarzu.
Wyszłam za mąż za normalnego faceta a mam w domu pomocnika księdza. Czuję się oszukana.
Jest mi z tym źle, przybija mnie to i wykończa.
Nie byłam w stanie pójść do kościoła i patrzeć na to jak on tam przy ołtarzu. Byłam na innej Mszy ale też nie potrafiłam się modlić.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: