logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Rekolekcje ignacjańskie.
Autor: A. (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-07-16 14:51

Polecono mi udział w rekolekcjach ignacjańskich. Dowiedziałam się, że każdemu biorącemu udział w rekolekcjach przydzielana jest tzw. osoba towarzysząca i nie zawsze jest to kapłan. Czy jest to ta sama osoba dla wszystkich? A jeśli nie, to kto ją przydziela? Chciałabym owocnie przeżyć takie rekolekcje, a wiem, że mam trudności z otwartym mówieniem o sobie.

 Re: Rekolekcje ignacjańskie.
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-07-16 15:44

Podczas ćwiczeń ignacjańskich do towarzyszenia duchowego jest zaangażowana ekipa (kilka osób) kierowników duchowych. Są to osoby duchowne jak i świeckie, kobiety i mężczyźni.
O przydziale kierownika do rekolektanta decyduje osoba weryfikująca zgłoszenia udziału:
www.cfd.sds.pl/?d=zgloszenie,931,126

Jeśli ma Pani więcej pytań na temat ćwiczeń ignacjańskich, po odpowiedzi należy kontaktować się z wybranym domem rekolekcyjnym.

 Re: Rekolekcje ignacjańskie.
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2011-07-16 21:42

Odprawiłam rekolekcje ignacjańskie do II tygodnia włącznie. Przy zapisywaniu się na I i na II tydz. w formularzu poprosiłam, aby tą osobą był kapłan i ta prośba była dotrzymana. Nie ma czego się bać. Prośby rekolektantów są uwzględniane. Zapisywałam się na: rekolekcje.vel.pl

 Re: Rekolekcje ignacjańskie.
Autor: Margola (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-07-16 22:32

Byłam na rekolekcjach w ośrodku jezuickim i na wstępie tuż po przyjeździe zapytano mnie czy mam jakieś preferencje co do osoby kierownika, czy znam któregoś z kierowników duchowych i chciałabym aby mi towarzyszył. Ponieważ nikogo nie znałam, a byli dostępni sami kapłani, więc prowadzący rekolekcje sam dokonał wyboru. Wiem od osób uczestniczących w tych rekolekcjach, że nie ma z tym problemu, tzn. jeśli ktoś sobie życzy kapłana, a nie osobę świecką, albo np. siostrę zakonną, lub na odwrót, to uwzględniane są te prośby. Ale rzeczywiście najlepiej zapytać w konkretnym ośrodku.

 Re: Rekolekcje ignacjańskie.
Autor: Beta (---.204.37.61.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2011-07-17 22:06

W czasie rekolekcji może być przydzielona przez prowadzących jako osoba towarzysząca osoba świecka, siostra zakonna lub ksiądz. Wszystkie te osoby są bardzo dobrze przygotowane do towarzyszenia. Korzystałam z ich pomocy pięciokrotnie, w takiej kolejności jak podałam i myślę, że nie mogło być lepszej drogi dla mnie, każdy z tych kroków był mi potrzebny. :) Ale nie oznacza to, że było mi łatwo. Wcześniej słuchałam innych, teraz przyszedł czas na mówienie. :))) Warto spróbować, przełamać się. I jeszcze jedno, rozmowa jest objęta tajemnicą.

 Re: Rekolekcje ignacjańskie.
Autor: tarsi (---.play-internet.pl)
Data:   2011-07-18 11:50

To prawda, nie zawsze jest ksiądz, ale zapewniam, że są to osoby przygotowane do słuchania. Trudności z otwieraniem się ma każdy, ale Bóg działa i nie zostawia tych, którzy Go proszą. Rekolekcje ignacjańskie to także dobra okazja do tego, by i z tym problemem się zmierzyć. Osoby, które będą słuchały, są przedstawiane na początku i możesz sobie wybrać z kim chcesz rozmawiać, ale to tak naprawdę ogromna pomoc dla Ciebie w przeżywaniu tego szczególnego czasu. Odwagi, warto.

 Re: Rekolekcje ignacjańskie.
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-07-20 22:26

Jeżdżę na rekolekcje ignacjańskie do Sióstr Zawierzenia (pod koniec sierpnia pojadę na III tydzień). Pośród różnych plusów tych właśnie rekolekcji (np. tego że nie ma sztywnych terminów - jest co prawda grafik, ale raczej nie ma żadnego problemu żeby przyjechać w takim terminie jaki pasuje) ogromną zaletą jak dla mnie jest to, że osobami towarzyszącymi są tylko siostry zakonne (nie ma świeckich kierowników).
http://www.zawierzanki.pl/

 Re: Rekolekcje ignacjańskie.
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-07-21 10:10

"ogromną zaletą jak dla mnie jest to, że osobami towarzyszącymi są tylko siostry zakonne" - To bardzo indywidualne odczucie. Każdy ma inne potrzeby. Kiedyś ktoś zwrócił mi uwagę na to, że lepiej rozmawia się w tym charakterze z osobą płci przeciwnej. Dlatego przy zapisywaniu się na rekolekcje proszę, by tą osobą był kapłan. Poza faktem, że jest mężczyzną, ważne jest dla mnie, iż jest prawdziwym profesjonalistą, jeśli chodzi o umiejętność słuchania drugiej osoby i kierowania nią. Przecież ma za sobą formację duchową, często zakonną (choć może to być również kapłan diecezjalny) i studia w seminarium duchowym oraz doświadczenie w spowiadaniu i kierownictwie duchowym.

 Re: Rekolekcje ignacjańskie.
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-07-21 19:09

Napisałam wyraźnie: JAK DLA MNIE, więc nie wiem po co to Twoje dopowiedzenie Franciszko.
Nie ma dla mnie znaczenia czy rozmawiam z dobrze przygotowaną siostrą zakonną (akurat Zawierzanki mają dość dobrą formację w tym kierunku, bo towarzyszenie dorosłym osobom w rekolekcjach ignacjańskich jest częścią ich charyzmatu - zresztą zgromadzenie zostało założone przez jezuitę ks. B. Mokrzyckiego), czy z kapłanem. Ważne jest, że nie z osobą świecką - przed tym niestety mam bardzo duże opory, bo nie najlepiej mi się to kojarzy. U Zawierzanek nie trafi się na osobę świecką, co może się zdarzyć u jezuitów i salwatorianów.
A co do kapłana. Na co dzień mam dość sporo okazji do kontaktów z zakonnikami (i to takimi solidnie uformowanymi w dziedzinie spowiadania, kierowania, głoszenia), więc może też dlatego dobrze mi robi mała odmiana.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: