logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego na ludzi nie działa dobry przykład?
Autor: M. (---.centertel.pl)
Data:   2012-09-15 09:09

Nie wiem ale zauważyłam, że jak sie komuś pomaga to osoba zaczyna brać bez umiaru. Daj palec weźmie ręke .Ludzie nie chcą wcale biblijnej wędki, ale gotowych rozwiązań. Zauważyłam, że jak ktoś jest uczynny, chętnie wysłucha, podzieli się czym kolwiek to postrzegany jest jako frajer, którego można wykorzystać. Jak się postawi granice to od razu ludzie się obrażają. Gubię się w tym, bo lubię ludziom pomagać bezinteresownie, ale nie widzę, żeby ten dobry przykład coś zmieniał w ich postawie. Zniechęca mnie to do starania się.

 Re: Dlaczego na ludzi nie działa dobry przykład?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-15 13:47

Niestety, lubimy wygodę, i nie chce się nam zbytnio trudzić. Rzeczywiście, nieraz trzeba wielkiego sprytu, żeby komuś naprawdę pomóc. :)

 Re: Dlaczego na ludzi nie działa dobry przykład?
Autor: Anastazja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-15 14:34

Droga M,

Zawsze warto pomagać innym, jednakże pomaganie nie powinno chyba kojarzyć się z odwalaniem za kogoś całej roboty. Pomagać można na różne sposoby. Dobrą radą, wysłuchaniem kogoś, wsparciem w trudnych chwilach niekiedy zdziałać można więcej niż niejedną pożyczką pieniężną, a że ludzie bywają niewdzięczni za to, co się dla nich robi i uważają osobę, która im pomaga za frajera, to no cóż, jakby to powiedzieć, ich problem. Jeżeli ktoś nie potrafi docenić tego, co otrzymuje od innych, to niech potem nie będzie rozczarowany i zdziwiony, że mimo swoich dobrych zarobków oraz wysokiej pozycji społecznej, nie ma przyjaciół, a wokół niego krążą tylko sami wrogowie, którzy gotowi są na niego się rzucić, kiedy tylko upadnie, skoro tych dobrych ludzi, z sercem na dłoni od siebie odpychał. Im człowiek bardziej pyszny, im wyżej się znajduje w społecznej hierarchii tym upadek jego dotkliwszym będzie. Ty zaś patrz na to, co sama czynisz i niech lewa Twa ręka nie wie, co prawa uczyniła, a Twój Ojciec wynagrodzi Ci i swą nagrodę odbierzesz w Niebie ;) Poza tym nie zawsze będzie tak, że ktoś w wylewnych słowach podziękuje Ci i będzie Cię wychwalał pod niebiosa. Często bywa tak, że to właśnie Ci, którzy ze spuszczony wzrokiem, pod nosem, szepną ,, dziękuję", więcej zrobią dla Ciebie, gdy sama znajdziesz się w tarapatach niż Ci, którzy nad wszystkim się roztkliwiają, bo nawet takie powiedzenie jest ,,krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje" i może być tak, że nawet palcem dla Ciebie nie ruszą. Uważam, że mylisz się mówiąc, że dobry przykład nic nie zmienia w postawie ludzi, którym pomagasz. Nie zawsze jest tak, że jak się czegoś nie dostrzega, to to oznacza, że już tego nie ma. Oczywiście może być tak, że po kimś to spłynie, jak po kaczce, ale jest jeszcze wiele innych osób w Twoim czy tej osoby otoczeniu, które widząc Twoją postawę mogą stwierdzić ,,rzeczywiście Ci chrześcijanie, to są wspaniałe osoby, też bym taki chciał być" i nawet powiem więcej, mogą ich dręczyć wyrzuty sumienia, że oni sami tacy nie są i z tego powodu być niemili wręcz wrogo nastawieni względem Ciebie, ponieważ tak to właśnie jest, że jesteśmy solą tego świata, ale też solą w czyimś oku, wyrzutem sumienia. Tak prawdopodobnie zawsze będzie, choć na pewno znajdą się też tacy ludzie, którzy ze łzami w oczach będą wspominać naszą wyciągniętą dłoń, w najtrudniejszych momentach ich życia.

Pozdrawiam i życzę pokoju w sercu
A.

 Re: Dlaczego na ludzi nie działa dobry przykład?
Autor: Ja (---.gdynia.mm.pl)
Data:   2012-09-15 20:06

To niestety prawda. Dobroć, przychylność, chęć pomocy, bezinteresowność - to cechy, które odbierane są jako głupota oraz (albo przynajmniej) słabość. Niestety, ale z wiekiem jeszcze bardziej się o tym przekonuję. Dobry = głupi. Dobry = frajer. Postawienie granic - nagły szok. To jednak nie mam do czynienia z głupkiem i frajerem? Jak to? Nie godzę się na to. Frajer to frajer. Żądam, aby nadal było tak samo. I stąd obraza.

 Re: Dlaczego na ludzi nie działa dobry przykład?
Autor: tessmarii (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-09-16 02:35

A czy nie najważniejsze jest w dawaniu dobrego przykładu i niesieniu pomocy moje własne człowieczeństwo, samopoczucie, szacunek. Mam nadal nadzieję, że dobro zawsze do nas powraca w ten czy inny sposób, może nawet trudny do rozpoznania w naszym ludzkim odczuciu. Wiele w życiu zaznałam zła, traumy i niespełnienia, długo by o tym... ale gdyby nie Boska opatrzność mogło być jeszcze gorzej, mam tylko nadzieję, ufność i wiarę, że wiesz co robisz Panie i wiesz ile mogę jeszcze znieść, abym się pod ciężarem przeszkód i niedoli nie załamała i zbytnio nie uwikłała - tego się naprawdę obawiam (!), bo miałam chwile załamania i depresji. Najsmutniejsze jest to,że najbardziej boli zadawanie bólu (nawet w sposób niezamierzony, a nawet bezmyślny) przez najbliższych, w moim przypadku ojciec (św.p.) oraz liczne rodzeństwo, a nawet ich dzieci, bo własnych nie mam. Naprawdę sprawą drogorzędną jest to, czy jestem postrzegana jako głupia frajerka i nie raz przekonałam się, że zwyciężanie zła dobrem to nie frazes, oklepany pusty zwrot ale najlepszy oręż w walce ze wszechobecnym i nieuniknionym złem, jakie nas otacza. Wiem to bardzo trudne, jesteśmy tylko ludźmi ze swoimi ułomnościami, słabościami, emocjami, ale warto nad tym popracować dla wewnętrznego spokoju ducha i nie zatracenia się w nienawiści, pysze... bo to nas samych pogrąża nie mniej niż sprawców tychże.

 Re: Dlaczego na ludzi nie działa dobry przykład?
Autor: Syr (---.pl)
Data:   2012-09-16 05:03

"biblijnej" wędki ?

1 Synu, nie odmawiaj biedakowi rzeczy niezbędnych do życia
i oczu potrzebującego nie męcz zwlekaniem!
2 Nie dręcz duszy głodnego
i nie pobudzaj do gniewu człowieka w jego niedostatku!
3 Serca rozgniewanego w większy zamęt nie wprowadzaj
i nie zwlekaj z datkiem dla potrzebującego!
4 Nie odpychaj żebrzącego w strapieniu,
a od ubogiego nie odwracaj swej twarzy!
5 Nie odwracaj oka od proszącego
i nie dawaj człowiekowi sposobności, aby cię przeklinał.
6 Gdy bowiem przeklnie cię w gorzkości duszy,
Ten, co go stworzył, wysłucha jego życzenia.
7 Czyń siebie godnym kochania w zgromadzeniu,
a przed władcą skłaniaj głowę!
8 Nakłoń ucha swego biednemu
i łagodnie odpowiedz mu spokojnymi słowami!
9 Wyrwij krzywdzonego z ręki krzywdzącego,
a gdy sądzić będziesz, nie bądź małodusznym!
10 Bądź ojcem dla sierot,
jakby mężem dla ich matki,
a staniesz się jakby synem Najwyższego,
i miłować cię On będzie bardziej niż twoja matka.
Syr 4,1-10

32 Wyciągnij rękę do ubogiego,
aby twoje błogosławieństwo było pełne.
33 Miej dar łaskawy dla każdego, kto żyje,
nawet umarłym nie odmawiaj oznak przywiązania!6
34 Nie usuwaj się od płaczących
i smuć się ze smucącymi!
35 Nie ociągaj się z odwiedzeniem chorego człowieka,
albowiem za to będą cię miłować.
Syr 7,32-35

12 Nie pożyczaj człowiekowi możniejszemu od siebie,
a jeślibyś pożyczył, uważaj to za stracone!
13 Nie ręcz ponad swoją możliwość,
a jeśliś poręczył, troszcz się jako płatnik!
Syr 8,12-13


1 Jeśli chcesz dobrze czynić, zważ, komu masz czynić,
a będą ci wdzięczni za twe dobrodziejstwa.
2 Czyń dobrze bogobojnemu, a otrzymasz nagrodę,
jeśli nie od niego, to na pewno od Najwyższego.
3 Dobroczynność nie jest dla tego, kto trwa w złu,
ani kto nie udziela jałmużny.
4 Dawaj bogobojnemu,
a nie wspomagaj grzesznika.
Syr 12,1-4

8 Poza tym bądź dla biednego łaskawy
i nie daj mu długo czekać na jałmużnę!
9 Zgodnie z przykazaniem przyjdź z pomocą biednemu
i stosownie do jego potrzeby nie odsyłaj go z pustymi rękami!
10 Strać raczej pieniądze dla brata i przyjaciela,
niżby miały zardzewieć, zmarnować się pod kamieniem.
Syr 29,8-10

20 Pomagaj bliźniemu według swej możności,
a uważaj na siebie, abyś i ty nie upadł.
Syr 29,20

 Re: Dlaczego na ludzi nie działa dobry przykład?
Autor: Pitrazzz (---.gdynia.mm.pl)
Data:   2013-01-05 20:58

Działa. Bo to właśnie przykłady pociągają.
Pociągają. Wierz mi. Może o tym nie wiesz, ale się dowiesz.
Tylko gdzie ich szukać? Sami je dawajmy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: