logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak często spowiedź?
Autor: TeBe (---.ip.euro.net.pl)
Data:   2012-12-16 16:15

Czy jeżeli się wyspowiadam i nie będę grzeszyć ciężko to czy mogę przystępować do Komunii św. przez parę miesięcy a nawet dłużej? Jak to się ma do zalecanej spowiedzi comiesięcznej?

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: M (---.play-internet.pl)
Data:   2012-12-16 21:48

Witaj,

Teoretycznie nie popełniając grzechu ciężkiego można przystępować do Komunii Św. Grzechy powszednie lekkie gładzi świadomie odmawiany akt pokutny na początku Eucharystii.
Moim zdaniem jednak to zależy od naszej relacji z Bogiem i naszego podejścia do Niego. Można żyć nie popełniając grzechów ciężkich długi czas jednak grzechy lekkie (powszednie) nasze zaniedbania myśli i słowa tez ranią Boga i jeżeli zależy Ci na dobrej relacji z Bogiem to po dłuższym czasie i z tego będziesz chciała się wyspowiadać mimo tego że nie masz na sumieniu grzechów ciężkich i naprawić waszą relację. Wszystko zależy od twojego podejścia i od codziennego (najlepiej prowadzonego wieczorem) rachunku sumienia. Jaka jest twoja relacja z Bogiem? Czy chcesz aby była ona szczera i prawdziwa a nie urzędowa typu nie mam grzechu ciężkiego to mam prawo do przyjmowania Komunii?
Jeżeli będziesz żyła zgodnie ze swoim sumieniem i łaską Ducha Świętego to będziesz wiedziała kiedy przystąpić do spowiedzi ;)
Szczerość wobec siebie i wobec Boga przede wszystkim :)
Z Panem Bogiem.

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-17 09:26

Spowiedź nie tylko maże grzechy, ale także leczy rany. Podczas spowiedzi obdarowywani jesteśmy szczególną łaską. Szkoda z niej rezygnować.

A tak o tym mówi Katechizm Kościoła Katolickiego:

1458 Wyznawanie codziennych win (grzechów powszednich) nie jest ściśle konieczne, niemniej jest przez Kościół gorąco zalecane. Istotnie, regularne spowiadanie się z grzechów powszednich pomaga nam kształtować sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami, poddawać się leczącej mocy Chrystusa i postępować w życiu Ducha. Częściej otrzymując przez sakrament pokuty dar miłosierdzia Ojca, jesteśmy przynaglani, by być - jak On - miłosierni:

Ten, kto wyznaje swoje grzechy, już działa razem z Bogiem. Bóg osądza twoje grzechy; jeśli ty także je osądzasz, jednoczysz się z Bogiem. Człowiek i grzesznik to w pewnym sensie dwie rzeczywistości; gdy jest mowa o człowieku, uczynił go Bóg; gdy mowa jest o grzeszniku, uczynił go człowiek. Zniszcz to, co ty uczyniłeś, aby Bóg zbawił to, co On uczynił... Gdy zaczynasz brzydzić się tym, co uczyniłeś, wówczas zaczynają się twoje dobre czyny, ponieważ osądzasz swoje złe czyny. Początkiem dobrych czynów jest wyznanie czynów złych. Czynisz prawdę i przychodzisz do Światła.

www.katechizm.diecezja.elk.pl/kkkII-2-2.htm#o9kkkII-2-2

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-12-17 16:27

Jak czytam tego typu pytania to mam nieoparte wrażenie, że chrześcijaństwo, przynajmniej w swoim wymiarze rytualnym, zostaje zredukowane do czegoś będącego kombinacją podejścia buchalteryjno-księgowego i arytmetyczno-algebraicznego. Ile razy? Jak często? Ile z przeniesienia a ile z podziału? Co po stronie "winien" a co po stronie "ma". Czy jeden grzech cięzki można zrównoważyć pięcioma dobrymi uczynkami a może sześcioma lub siedmioma i pół.

Przesłanie Jezusa jest bardzo, bardzo proste. Tak proste, że nie można sobie prostszego wyobrazić:

"Bliskie jest Królestwo Boże. Zmieniajcie wasze umysły i głoście Dobrą Nowinę"
(Mk 1,15).

I od tego radzę zacząć. Mniej zwracając uwagę na matematykę i rachunkowość.

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-17 20:18

Czytając poprzednią wypowiedź przyszło mi na myśl pierwsze i najważniejsze Przykazanie, Przykazanie Miłości. Jezus powiedział, że w nim zawarte jest całe Prawo i Prorocy. A miłość nie liczy. Kto kocha nie zważa ile dał, ale chce dać wszystko. Miłość podpowiada też co w danej sytuacji należy czynić, np. jeśli zranię ukochaną osobę to wiem, że powinnam ją przeprosić. I nie ważne czy zadałam lekki ból czy mocny.
Bardzo lubię czytać żywoty świętych i wiem, że wielu wielkich świętych spowiadało się bardzo często, nie raz na miesiąc, a raz na tydzień a nawet codziennie (niestety teraz nie przypomnę sobie konkretnych osób). Czyż my również nie jesteśmy wezwani do wielkiej świętości?
Niech więc miłość podpowiada nam co należy czynić.

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2012-12-17 21:07

xc, trafiles w samo sedno - bardzo madre slowa.

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: TeBe (---.ip.euro.net.pl)
Data:   2012-12-17 23:13

@xc, a ile razy w tygodniu chodzi Pan na Mszę św.?
Raz w tygodniu? a może częściej? Załóżmy że raz w tygodniu (chyba nawet kiedyś Pan o tym pisał). A dlaczego raz w tygodniu? Czy może nie dlatego, że tak Kościół reguluje sprawę Mszy św.?

My się uczymy czym jest miłość przez całe życie i tak naprawdę chodzimy po ciemku. Dlatego Kościół staje naprzeciw tej ciemności i uściśla wiele spraw. Bo mimo iż Miłość jest Bezkresna, to człowiek jest ograniczony i potrzebuje norm, zasad, które także ilościowo regulują pewne sprawy.

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: Hana (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2012-12-18 13:55

Witaj,
Teoretycznie można. Bo przecież tak naprawdę trudno jest zgrzeszyć ciężko. Oczywiście dla chrześcijanina, który stara się być blisko Boga i zakładając, że nie ma problemów np. z seksualnością czy nałogami. Zostają właśnie te "drobne", powszednie grzechy czy raczej niedoskonałości, zaniedbania.
Czyli teoretycznie można.
Ale spowiedź to nie tylko wyznanie grzechów, ale umocnienie, otrzymanie łaski, siły na dalszą drogę, otrzymanie porady (np. u spowiednika stałego, choć nie tylko) co do ducha czy mojego postępowania, kształtuje się sumienie, jest ono bardziej wrażliwe.
Zobacz na świętych. Ci, którzy byli blisko Boga, spowiadali się często, ponieważ widzieli nawet pyłek na swojej duszy i chcieli być jeszcze bliżej Boga. Wiedzieli, że ten pyłek też rani Boga.
Kościół zaleca comiesięczną spowiedź. W zakonach praktykuje się nawet co 2 tygodniową a nawet co tygodniową spowiedź. I wcale nie dlatego, że tam się grzeszy ciężko.
Życzę ci zatem bliskiej relacji z Bogiem - takiej prawdziwej - i nie odkładania spowiedzi na za kilka miesięcy.

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: Marta (---.196.62.227.threembb.co.uk)
Data:   2012-12-18 19:29

Ad 1: Jak często? Kiedy potrzebujesz i chcesz, minimum raz w roku.
Ad 2. Tak, możesz przez kilka miesięcy albo i dłużej.
Ad 3: Jak to się ma - jedno drugiego nie wyklucza. Jeśli masz tylko grzechy lekkie, to możesz chodzić do Komunii, a możesz też skorzystać z łaski Sakramentu Pokuty. Od Ciebie zależy, nie ma przymusu.

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2012-12-18 20:10

Powtórzę rady pewnego spowiednika z długoletnim stażem.
Na pytanie "jak często się spowiadać" nie ma jednakowej odpowiedzi dla wszystkich. Comiesięczna spowiedź wynikająca z pewnych przyzwyczajeń może nie być właściwym rozwiązaniem dla każdego. W niektórych okresach życia wystarcza spowiedź raz na kwartał, czasem potrzebna jest nawet raz na tydzień. Ważne jest, żeby zachować regularność i nie odkładać spowiedzi. Lepiej "przesadzić" z częstą, niż ciągle odsuwać ją w czasie. Każdy powinien odnaleźć swój rytm, kierując się własną kondycją moralną. Należy wsłuchać się w natchnienia Ducha Świętego, a nie ulegać "czemuś", co odpycha od konfesjonału.

Z moich doświadczeń też wynika, że mimo trwania w łasce uświęcającej, warto przystępować do sakramentu pojednania częściej niż konieczne minimum. Doszłam do tego metodą prób i obserwacji skutków. :) Z łask płynących z sakramentu uzdrowienia naprawdę warto korzystać.

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: xc (---.krynica.net.pl)
Data:   2012-12-19 08:45

Skoro Państwa to bardzo interesuje i zostałem wyrwany do odpowiedzi, to nie będę się krył po kątach i odpowiadam:

Ja W OGÓLE nie chodzę "NA Mszę świętę". Chodzę "na": koncert, wystawę, dyskotekę, operę, sztukę teatralną, piwo, mecz, kolację, spotkanie z kumplami i tak dalej.

Zaskoczeni? Jeśli trochę pomyślą i poczytają to co od czasu do czasu tu wypisuję (archiwum jest otwarte) to nie będą. I może też (niektórzy) przestaną "chodzić na Mszę".

 Re: Jak często spowiedź?
Autor: Łukasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-05-27 14:52

Dobrą odpowiedź daje Benedykt XVI:
www.youtube.com/watch?v=nsO8WX4MAlc

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: