logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Basia (---.hsd1.in.comcast.net)
Data:   2013-02-20 01:40

Dostalam dzis dwa krzyze od znajomej. Moja kolezanka przerazona kazala mi natychmiast zaplacic za te krzyze twierdzac ze to przyniesie mi bol i cierpienie. Z mojej perpektywy jet to zabobon bo jak mozna obwiniac cierpiacego Jezusa za przynoszenie nam cierpienia do naszego zycia. No ale oczywiscie mysl ta do podswiadomosci zostala wprowadzona. Jaka jest opinia na ten temat Was ludzi wierzacych?

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-20 09:12

Basiu, a jak sadzisz, jaka moze byc nasza odpowiedz?

Zawsze sie zastanawiam, dlaczego Kosciol jest tak malo rygorystyczny w uswiadamianiu ludziom, jak ciezkim grzechem jest wiara w zabobony. Dlaczego na przyklad bez szepnięcia na boku słówka rodzicom chrzczą dzieci, które do chrztu zostały przywiezione wózkiem udekorowanym czerwoną kokardką "przeciwko urokom".

Jak mozna wierzyc, ze krzyz - znak zbawienia i łaski, milosci Boga, wyzwolenia z niewoli szatana ma przyniesc bol i cierpienie? Co - poza Ciałem i Krwią do spozywania - Jezus dał ludziom cenniejszego niz swoj krzyz? Znakiem krzyza sie przeciez blogoslawi, wypedza sie zle duchy, udziela rozgrzeszenia i namaszczenia chorych, wreszcie krzyz stawia się jako znak nadziei na grobie człowieka. Jak mozna Bogu sprawiac taką przykrość, oskarżając go o zemstę za przyjęcie krzyża?

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: szukamdrogi (---.176-107-173.citysat.com.pl)
Data:   2013-02-20 09:25

Też spotkałam się z taką sytuacją. Moi bliscy twierdzą, że dając w podarunku krzyż jednocześnie naraża się obdarowaną osobę na cierpienia i troski. Taki prezent z załącznikiem. Na zabobony się nie zgadzam. Skoro krzyż jest znakiem zbawiania dla nas to nie ma tu miejsca na jakieś przesądy - z nim raczej błogosławieństwo i Boży pokój. Życie samo przynosi troski i cierpienia. Nic nie ma do tego podarowany krzyż. Chyba nieźle namieszał tu zły :(

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-20 10:43

Ja bym się cieszyła, bo to tak jakby dostać wizerunek ukochanego.

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-20 10:45

Basiu, masz właśnie doskonałą okazję udowodnienia zabobonnej koleżance, że twoim Panem jest Jezus: "Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie". (Mt 10, 32-33)

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-20 11:23

Wprawdzie słyszałam tylko, że to chrześniakowi nie wolno dać w prezencie krzyżyka (z tego samego powodu), ale widać są różne wersje zabobonu.
Niestety, masz rację, że to gdzieś w głowie zapada i przeszkadza. Wydaje mi się nawet, że większość ludzi "przestrzegających" zabobony nie robi tego wprost z wiary, że są prawdziwe, ale ze strachu, że MOGĄ być prawdziwe. Więc niby lepiej z tą kokardką, tak na wszelki wypadek. Są jednak ludzie, którzy naprawdę w to wierzą, powtarzają na każdym kroku - i zabobon rośnie w naszych głowach, straszy, wykoślawia wiarę, a czasem ją ośmiesza.

Nie daj się wpędzić w ten lęk. Albo wierzysz Bogu, albo Mu nie wierzysz, zdecyduj. Jeśli się złamiesz i zapłacisz za te krzyżyki nie dlatego, że ktoś je kupił na Twoją prośbę i trzeba uregulować rachunki - ale ze strachu przed skutkami, to wchodzisz w relację z szatanem, uznajesz, że jest mocniejszy od Boga. A jeśli uznasz, że szatan jest mocniejszy od Boga - to po co Ci jakiekolwiek krzyżyki? Czym one wtedy są? Jaką mają wartość? Brak logiki. Zawieszamy krzyże na ścianie, nosimy krzyżyk na szyi, czy gdzieś w torebce, w kieszeni - bo wierzymy, że będzie nas chronił, a nie szkodził. Ale przecież tak naprawdę nie ten krzyżyk nas ochroni, tylko wiara w Boga, który za nas na krzyżu umierał. W Boga, który zwyciężył szatana. Bez tej wiary w Boga, w Jego moc, w Jego miłość chroniącą nas od zła - bez tej wiary nawet krzyżyk może stać się zabobonem. Jeśli natomiast wierzę Bogu - to co mi się może stać przez taką głupotę jak zapłacenie/niezapłacenie? Chyba, żeby to była kradzież, wtedy owszem, ma to sens.

Wierzyć w Boga i wierzyć Bogu - to nie tylko pójście do kościoła na mszę. To także cala nasza postawa wobec świata. Czarne koty, nieopłacone krzyżyki, rozpoczynanie czegoś w piątki, pechowe trzynastki, przechodzenie pod drabiną, sznurki i inne rzeczy w tym sensie są ważne, że gdy stajemy wobec nich - okazuje się ile warta jest nasza wiara. Gdyby Twój chłopak nagle zaczął się zastanawiać czy ważniejszy jest jego laptop czy Ty - czy czujesz, jakie to byłoby dla Ciebie poniżenie? Nawet gdyby na końcu wybrał Ciebie, już samo zastanawianie się, ustawianie Cię w jednym szeregu z przedmiotem, świadczy o nim. A pojawiający się w głowie lęk przed zabobonem jest mierzeniem: czy ważniejszy jest dla mnie Bóg, czy jakaś głupota. Jeszcze raz to przeczytaj ciurkiem: czarne koty, nieopłacone krzyżyki, rozpoczynanie czegoś w piątki, pechowe trzynastki, przechodzenie pod drabiną, sznurki i śmierć Jezusa na krzyżu za moje grzechy, z miłości. Nie mówię nawet o prawdziwej wierze w zabobony, ale już zastanawianie się nad tym w kontekście Boga - jak wielkim jest Boga poniżaniem.

Dobrze uważasz, że to zabobon. Wybierz Boga. Ale wybór Boga to nie tylko (w tej sytuacji) nie martwienie się teraz, że krzyżyki były podarowane. To musi mieć dalszy ciąg. Jeśli przyjdzie jakieś cierpienie (a przyjdzie, zawsze wcześniej czy później przyjdzie), to nie możesz myśleć, że przez te krzyżyki. Jeśli za nie zapłacisz, cierpienie i tak przyjdzie. Wcześniej czy później przyjdzie. Zysk żaden. Ale strata może być duża. Bo to postawienie Boga dopiero poza czarnymi kotami. Co powiesz Bogu, gdy popatrzysz Mu kiedyś w oczy?

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Tomek (---.play-internet.pl)
Data:   2013-02-20 12:49

Otrzymałem kiedyś w prezencie krzyż od znajomego dominikanina - ile ten prezent przyniósł mi łask w życiu to się w głowie nie mieści. Tyle powiem.

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Sylwiq (---.ppp.as43234.net)
Data:   2013-02-20 13:40

Tez sie z tym spotkalam. Tylko slyszalam ze na Komunie nie wolno kupowac krzyzyka tylko medalik. Kompletnie nie rozumiem tego zabobonu i nie zgadzam sie z nim absolutnie. Jakby mi ktos podarowal krzyze to bym sie cieszyla... Bo dla mnie to znak mojej wiary.

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Mary (---.centertel.pl)
Data:   2013-02-20 16:10

Wiesz, czasem zły próbuje ci udowodnic, że to prawda i jesli odrzucisz jakis zabobon, to "za karę" spotyka cie nieszczęście. Dlatego stanowczo należy zawsze poprosic Boga by oddalił od ciebie działanie szatańskie, w momencie gdy postanawiasz porzucic jakiekolwiek praktyki zabobonne itp.

Czytałam opowiadanie pewnego pastora, któremu przyśnił się sen, że ginie w wypadku samochodowym, a następnego dnia rzeczywiście wybierał się w podróż. Sparalizowany strachem nie mógł uwolnić się od tej natrętnej myśli i prawie uwierzył, że to się sprawdzi. Wtedy uswiadomił sobie, że zły tylko czeka na to by ten poddał się jego sugestie mógłby go nawet doprowadzic do śmierci). Pastor polecił się opiece Anioła Stróża i oddał wszystko w ręce Boga- który jest Panem życia i śmierci. Odrzucił fatalną wizję i zaczął mysleć, że dojedzie cały i zdrowy. I rzecz jasna wrócił w jednym żywym kawałku.

Co do krzyża? Nie wiedziałam o takim zabobonie. A dostałam raz piękny krzyzyk od cioci i byłam wniebowzięta. O ile sobie przypominam to tyle samo spotkało mnie potem rzeczy nieprzyjemnych co przyjemnych- jak to w życiu bywa ;)

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: m (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-02-20 22:09

A propos tematu zabobonów: nadziwić się nie mogę, jak widzę w dziecinnym wózeczku medalik z Matką Bożą przytwierdzony za pomocą owej "magicznej" czerwonej wstążeczki. Widać można świetnie połączyć wiarę i zabobon ;)

A co do krzyża, to otrzymałam kiedyś od mojego taty, który wyszukał go na Jarmarku Dominikańskim. Bardzo się ucieszyłam, tym bardziej, że tata jest niewierzący. Samo życie...

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Jakub (---.ostnet.pl)
Data:   2013-02-21 10:07

św. Jan Chryzostom (†407) - Ojciec i Doktor Kościoła:

"Cóż powiemy o amuletach i dzwonkach zawieszanych na ręku, o czerwonym pasemku i innych rzeczach pełnych tego niesłychanego szaleństwa; podczas gdy powinni oddać dziecko tylko pod opiekę krzyża i nic więcej? Ale teraz pogardza się tym, co nawróciło cały świat, zadało ciężki cios złu i obaliło całą jego potęgę – a jakiejś nitce, pasemku i innym amuletom tego rodzaju powierza się bezpieczeństwo dziecka (…) Otóż, że takie rzeczy dzieją się wśród Greków, nic dziwnego; ale żeby pośród czcicieli Krzyża, uczestników niewysłowionych tajemnic i wyznawców tak wysokiej moralności panowało coś tak niestosownego – jest to szczególnie godne pożałowania". Hom. XII; in Cor. 1

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-21 10:26

Dla całkowitej pewnosci to nalezaloby jeszcze dowiesic innych amuletów: afrykańskich, tybetańskich, wietnamskich, chińskich, indianskich, hinduskich, aborygenskich itd, bo złym okiem może zajrzeć do wozka obcokrajowiec. Trzeba tylko wiedziec, z jakiego dokładnie plemienia bedzie, bo jak urok z innego, a amulet z innego, to nie zadziala, wiec wozek "dobrze zabezpieczony" na kazda ewentualnosc powinien wygladac jak hurtownia. Swoją drogą, jak niskie mniemanie trzeba miec o złych mocach, żeby wierzyć, że się czerwonej wstazki wystraszą, bo co takiego niby ma tej nitce moc nadawac, przeciez nie Chinczyk, ktory ja wyprodukowal? Na polskie uroki musialaby byc polska wstazeczka, ale polski przemysl wlokienniczy padł, co za pech. I pewnie dlatego ta "polska" Matka Boża na tasiemce wisi :-)

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-21 11:50

Wow! To taka stara jest ta czerwona wstążeczka? A ja się dopiero niedawno o niej dowiedziałam. Co za ignorancja ;)))

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Gosia (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-03-09 19:13

Witam,
Jestem innego zdania. Kilka late temu podarowałam po bierzmowaniu poświęcony krzyż dziadkowi, który ciężko chorował i Bóg ofiarował mi wspaniałe kilka miesięcy z dziadkiem. Dla mnie był to cud. Potem wrócił do mnie, na jakiś czas. Kilka miesięcy po śmierci dziadka babcia zachorowała, postanowiłam i tym razem spróbować i powiesiłam krzyż nad łóżkiem babci. Babcia strasznie cierpiała (odleżyny), krzyż nie pomógł jej wyleczyć ich, ani nie uzdrowił, ale pozwolił żyć. Bóg dał mi wspaniałe wspomnienia z babcią za co ogromnie Mu dziękuję. Po śmierci babci krzyż wrócił do mnie, niestety dla mnie stał się "ciężarem". Nie byłam go wstanie nieść. Z chwilą gdy do mnie trafił podupadłam na zdrowiu, biegałam od lekarza do lekarza. Najbliższa rodzina również miała problemy ze zdrowiem, wiele złych rzeczy się wydarzyło w moim życiu. Z początku nie wiązałam ich z krzyżem, ale po czasie zauważyłam, że im bardziej w niego wierzę tym gorzej się czuję. Dzisiaj postanowiłam, zanieść go do kościoła. Więc jak widać na moim przykładzie i może przynieść ukojenie i pomoc, ale może również źle na nas wpływać.

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Nell (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-03-09 22:43

'Z początku nie wiązałam ich z krzyżem, ale po czasie zauważyłam, że im bardziej w niego wierzę tym gorzej się czuję". Nie wiem do końca, co masz na myśli pisząc, że wierzyłaś w krzyż. Jeżeli oznacza to, że wierzyłaś, że jeśli powiesisz go na ścianie, to on będzie przynosił Ci szczęście (jak np. podkowa) lub ograniczał cierpienie, to pomyliłaś wiarę z zabobonem, sprowadziłaś krzyż do roli talizmanu. Moim zdaniem powinnaś porozmawiać o tym z księdzem na spowiedzi.
Cierpienia w naszym życiu są pewnymi znakami od Boga. W ich obliczu powinniśmy pytać Boga, czego od nas oczekuje.

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Tomasz (---.play-internet.pl)
Data:   2019-04-11 09:11

Właśnie czytam
/.../

Cytując należy podać źródło cytatu.
moderator

 Re: Czy otrzymany krzyz przynosi cierpienie?
Autor: Paulina (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2020-09-11 07:13

(...)

Co mam zrobić w takiej sytuacji? Co mam zrobić żeby było dobrze?
Proszę o poradę

Pozdrawiam
Paulina
---
Porady są w watku (poprzedzają Pani wpis). Proszę je przeczytać.

z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: