logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: emilka (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2013-05-15 19:57

Witam, mam 18 lat, od kilku lat przeżywam bardzo mocne wątpliwości związane z moją wiarą (jej brakiem). Miewam momenty ogromnej chęci zmiany życia na to, żeby było ono razem z Bogiem, ale także okresy, kiedy wszystko wydaje mi się niedorzeczne i chcę z tym skończyć.
Początkowo, czytałam fragmenty Ewangelii i innych ksiąg, ale czuję, że w mojej sytuacji powinnam przeczytać całe Pismo Święte, bo sądzę, że tam znajdę "potwierdzenie", że Bóg jest i w końcu tak prawdziwie, całkowicie uwierzę.
Co o tym myślicie? Czy to dobry pomysł czytać tak "trochę na siłę" Biblię? całą Biblię?
Jak ewentualnie się do tego zabrać i na jaki czas zaplanować? (miesiąc? rok?)
Proszę ewentualnie o jakieś rady i wskazówki co robić w takiej jak moja sytuacji.

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: xc (---.204.30.245.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-05-15 22:11

Zawsze lepiej czytać niż nie czytać. Dobry pomysł.

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: Paweł (---.e-wro.net.pl)
Data:   2013-05-15 22:16

Możesz skorzystać z tego: http://www.swietarodzina.com/pliki/Plan_roczny.pdf

Nie wiem jakie masz wątpliwości, ale myślę, że warto spróbować. Jeśli w tym planie byłoby dla Ciebie za dużo treści jak na jeden dzień, to możesz sobie to bardziej rozbić i skreślać co przeczytałaś.

Możesz też poczytać świadectwa np. uzdrowień, lub o cudach Eucharystycznych.

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: Michaś (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-15 22:38

Wiara to decyzja, wybór pomiędzy czymś co wydaje się racjonalne, a czymś co wydaje się "niedorzeczne". Wątpliwości ma każdy, od nas zależy, czy wybierzemy je, czy Boga. Najlepiej z miejsca wybrać Boga, a na pytania i pozorne sprzeczności szukać odpowiedzi...

Nie wiem, czy czytanie Pisma Świętego, żeby uwierzyć, to dobry pomysł. Bez wiary w istnienie Boga i tego, że pochodzi ono od Niego, możesz nabawić się jeszcze większych wątpliwości. Ja czytam Biblię już ponad dwa lata... Przeczytałem JUŻ Nowy Testament i Księgę Rodzaju ;) Samo z siebie nie daje mi to mocnego i stałego odczucia pewności istnienia Boga i po przeczytaniu całości też go raczej mieć nie będę. Często zdarza mi się czegoś nie rozumieć, więc wiem, że na jednym przeczytaniu się nie skończy. Pismo Święte to wyzwanie na całe życie :)

Spróbuj na wiarę spojrzeć jak ja - jak na decyzję. Zależy ona od tego czego tak naprawdę chcemy, od naszej woli. Jeśli przeczytasz całe Pismo Święte i nie będziesz chciała uwierzyć, to zobaczysz w nim tylko bajki lub żydowskie mity, a nie Słowo Boże. Jeśli z kolei wybierzesz istnienie Boga, to po przeczytaniu podręcznika do mechaniki kwantowej ujrzysz we Wszechświecie zamysł Boży, a nie fluktuację.

Dlatego najlepiej najpierw uwierz, czyli podejmij decyzję, potem czytaj, żeby wiarę pogłębić, czyli w tej decyzji się utwierdzić :)
Ale uwierz, bo Bóg istnieje :)

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-15 23:11

Bardzo polecam Szkołę Modlitwy Słowem Bożym w Centrum Formacji Duchowej (u salwatorianów - gospodarzy tej strony) w Krakowie lub Trzebini sesje weekendowe.
www.cfd.salwatorianie.pl

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: A-Mail (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-16 01:07

Czytanie jak powieści niewiele Ci da, a wręcz zniechęci do czytania, tu masz kurs:
http://www.tyniec.benedyktyni.pl/ps-po/kurs-jak-czytac-pismo-swiete-cz-1/

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: trzy kropki... (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-05-16 01:42

Witaj.

Czytanie Pisma Świętego jest pomysłem bardzo dobrym :-) Zamiast czytania od deski do deski, proponuję korzystanie z czytań dnia i rozważanie ich w metodzie Lectio Divina. Polega to na tym, że pewien krótki fragment kontemplujesz przez dłuższy czas np. 30 min czytasz, mówisz do Boga i słuchasz odpowiedzi. Na początku bardzo trudne z czasem łatwiejsze do praktykowania. Sposób wyjaśniony jest np. tu:
www.cfd.sds.pl/?d=spis,,135

Bóg najwięcej mówi w ciszy.

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-05-16 10:45

Oczywiście "lepiej czytać niż nie czytać". Wiara jest ŁASKĄ i jak ktoś jej nie ma to nic nie poradzi. Są ludzie świetnie znający Biblię jak np. profesorowie Środa, Hartman, Bartoś i co z tego?

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-16 11:41

Gwarancji nie ma, ale nie będzie to zmarnowany czas. Zwłaszcza znajomość Starego Testamentu pozwala lepiej zrozumieć doskonale wydawałoby się znane czytania mszalne.

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: Andrzej2 (194.39.141.---)
Data:   2013-05-16 12:44

Przeczytaj, ale zacznij od Nowego Testamentu. Kto szuka znajduje.

 Re: Chcę przeczytać całą Biblię, żeby uwierzyć.
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-18 18:39

Emilko, przeczytanie Biblii to doskonały pomysł, niech Duch Swięty Cię w tym prowadzi. Możesz jak najbardziej czytać od deski do deski, czyli po kolei, po kilka rozdziałów dziennie, zatrzymując sie na tych, które Cie interesują, smakując je i czytając nawet kilkakrotnie. Niektóre na pewno wydadza ci się nudne, może niezrozumiałe, trzeba je po prostu przebrnąć. Po przeczytaniu całości wszystko Ci się powinno poukładać. Formy, które proponują poprzednicy może są dobre, nie wiem, gdyż czytałam od poczatku do konca. Na pewno trudniejsze są medytacje, bo to 2 sztuki w jednym. Na razie po prostu czytaj, po kilku dniach wejdzie Ci to w nawyk, zwłaszcza jeśli wybierzesz stała porę. Zajmuje to ok 1 roku.
Z Panem Bogiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: