logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kto pochował Mojżesza?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-05-27 22:35

W niektórych tłumaczeniach Biblii można przeczytać, że Bóg pochował Mojżesza, inne zaś tłumaczenia nie identyfikują, kto to zrobił, ale wiadomo, że grób Mojżesza nie jest znany ludziom. Słyszałam, że żydzi uważają, że Mojżesza pochował sam Bóg, i niektórzy twierdzą, że Mojżesz zanim odszedł, ujrzał Boga twarzą w twarz, ze względu na Pwt 34, 10. Wiadomo było, że nikt nie mógłby ujrzeć Boga i zachować życie.

Z jakiego powodu wynika rozbieżność w tłumaczeniach tego, kto pochował Mojżesza?

Biblia Jakuba Wujka
http://biblia-online.pl/Biblia/JakubaWujka/Ksiega-Powtorzonego-Prawa/34/1
34:5
I umarł tam Mojżesz, sługa PANSKI, w ziemi Moabskiej na rozkazanie PANSKIE.
34:6
I pogrzebł go w dolinie ziemie Moabskiej przeciwko Fogor, a nie dowiedział się człowiek o grobie jego aż do teraźniejszego dnia.
(...)
34:10
I nie powstał na potym prorok w Izraelu jako Mojżesz, którego by znał PAN twarzą w twarz,

Biblia Tysiąclecia
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=235
5 Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański.
6 I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień.
(...)
10 Nie powstał więcej w Izraelu prorok podobny do Mojżesza, który by poznał Pana twarzą w twarz,

-------------

od moderacji, z przypisów Biblii Jerozolimskiej:

34,6 pochowano go. BJ: „pochował go”, jakby uczynił to Jahwe, jednak sam. oraz część rękopisów grec: „pochowali go”.

 Re: Kto pochował Mojżesza?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-05-28 23:23

Przypuszczam, ze chyba nie ma jednoznacznej i klarownej odpowiedzi: "z jakiego powodu wynika rozbieżność w tłumaczeniach."? Oczywiście chciałabym ją poznać :)

Natomiast przychylam się do najlepszej wersji, jakoś szczerze mnie ujęła, że to Bóg zabrał ciało Mojżesza z Góry Nebo i sam je pochował, dodam - w sposób znany tylko Sobie.

 Re: Kto pochował Mojżesza?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-05-28 23:35

Spotkałam się z opinią, że Mojżesz i Eliasz byli z Jezusem w czasie Przemienienia (por. Mt 17,3), bo obaj nie dostąpili śmierci, a zostali po prostu wzięci do nieba.

 Re: Kto pochował Mojżesza?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-05-29 11:56

A może św. Michał Archanioł:
"A przecież nawet Archanioł Michał, gdy toczył spór z diabłem o ciało Mojżesza, nie odważył się rzucić przekleństwa, lecz powiedział tylko: Niech Pan cię skarci!"
Jud 1,9

 Re: Kto pochował Mojżesza?
Autor: życzliwy (---.dynamic.inetia.pl)
Data:   2023-05-30 21:06

Co do Mojżesza, jest wyraźnie napisane że został pochowany (por. Pwt 34,6). Jeśli już to Eliasz mógł zostać wzięty z ciałem do nieba, choć nie ma pewności - Maryja była bez grzechu, zatem słusznie została wzięta do nieba, tak wierzymy. Od strony teologicznej trudno oczekiwać, żeby Eliasz został wzięty na takich samych zasadach, on miał grzechy. Jest także wzmianka o Henochu, który także był przyjacielem Boga i poszedł do nieba... (por. Rdz 5,24; Syr 44,16; Syr 49,14; Hbr 11,5)

 Re: Kto pochował Mojżesza?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-05-31 19:17

Dziękuję za odpowiedzi i naprowadzenia. Możliwe, że tekst oryginalny pozwala na różne tłumaczenia i stąd wynikają różne wersje. Znalazłam jeszcze legendę żydowską dotycząca śmierci Mojżesza z następującym "Happy Endem":

"Działalność Mojżesza nie zakończyła się jednak wraz z jego śmiercią, ponieważ w niebie jest on jednym ze sług Pana. Bóg pochował ciało Mojżesza w miejscu, które pozostało nieznane nawet samemu Mojżeszowi. Wiadomo o nim tylko tyle, że podziemne przejście łączy je z grobami patriarchów. Chociaż ciało Mojżesza leży martwe w grobie, jest wciąż tak świeże, jak wtedy, gdy żył."

Ciekawe, co by powiedział nam o tym Pan Jezus, ale to pytanie retoryczne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: