logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Kto był pierwszym misjonarzem?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-11-14 17:33

Jezus podkreślał, że został posłany do zagubionych synów i córek Izraela i poza przypadkowymi spotkaniami nie wychodził w swojej działalności poza Palestynę i lud Izraela (np. Mk 7, 27). Natomiast o działalności misyjnej można mówić dopiero z chwilą powstania Kościoła, a precyzyjnie - z chwilą rozpoczęcia jego prześladowań Dz 8, 1, 4-8, 25-40. Tak, więc pierwszym kościelnym misjonarzem opisanym w NT był Filip, który dotarł aż do pogańskiej (greckiej) Cezarei. Jednak tym, który usankcjonował działalność misyjną wśród pogan był św. Piotr (Dz 10, 1-48; 11, 1-30) Sprawą tą zajmował się również pierwszy sobór.
Natomiast misje ludowe, o które zapewne chodzi Barbarze, to zupełnie inna historia, nie bardzo mi znana, bo przyznam, że mnie to nie interesowało. Początek tzw. misji ludowych wiązałbym z mendykantami (zakonami żebraczymi), a później jezuitami, pasjonistami, redemptorystami itp. Na terenach polskich, misje odegrały wielką rolę szczególnie po Rabacji. Na terenie Galicji właściwie przywróciły lud Kościołowi i Polsce. Musiałbym poszperać, co nie jest w tej chwili możliwe. Być może mylę się zupełnie w swojej wypowiedzi, ale nie jestem w stanie w tym momencie tego sprawdzić.

 Tematy Autor  Data
 Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Barbara 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Verba Docent 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Michał 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Verba Docent 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Maria 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Bogna 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Patrycja 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Michał 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Verba Docentv 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Verba Docentv 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Michał 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Verba Docent 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Patrycja 
  Re: Kto był pierwszym misjonarzem? nowy Bogna 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: