logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Habity w trzecich zakonach?
Autor: Basia (---.wist.com.pl)
Data:   2012-01-26 18:29

Od pewnego czasu interesuję się zakonami świeckimi - tzw. trzecimi zakonami, przeznaczonymi dla osób pozostających w świecie. Oprócz duchowości, charyzmatu interesuje mnie też czy do takich zakonów przypisane są habity? Wiem, że dawniej osoba należąca do takiego zakonu miała przywilej pochówku w habicie danego zgromadzenia. Jak to jest dzisiaj? Nigdzie nie znalazłam informacji na ten temat.

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-26 19:09

Wciąż przywilej pochówku w habicie jest utrzymany dla Świeckich Zakonu Kaznodziejskiego.

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-01-26 21:48

U dominikanów na specjalne okazje zakłada się habity i jest się w nich chowanym po śmierci. U franciszkanów - u nas w parafii na specjalne okazje członkowie wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zakładają symboliczne peleryny z kapturami z brązowego sukna. W mojej własnej wspólnocie Świeckiego Karmelu mini-habitem jest sukienny szkaplerz przyjmowany także przez osoby nie związane formalnie z Karmelem, popularnie zamieniany później na medalik szkaplerzny (choć w świeckim Karmelu raczej większość nosi szkaplerze sukienne - bardziej symboliczne.
Mam znajomego Czecha, który jest we franciszkańskim III Zakonie w Czechach i tamtejsza wspólnota nosi normalne habity nawet w czasie dni skupienia, na rekolekcjach itp.

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-27 09:57

Basia, nie bardzo zrozumiałam, o co ci chodzi: chcesz chodzić w habicie, czy nie? Jeśli chcesz, to - jak pisali przedmówcy - III zakon jest właściwym wyborem. Natomiast jeśli nie chcesz, to zainteresuj się instytutami świeckimi: www.kkis.pl

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: Basia (---.wist.com.pl)
Data:   2012-01-27 11:08

Dziękuję za odpowiedzi. Do świeckiego instytutu nie pójdę, ponieważ jestem zamężna. Zostaje mi więc któryś z III zakonów. A o habity pytałam z czystej ciekawości, ponieważ i tak najważniejszy jest charyzmat, życie z Bogiem, a nie sam habit. :)

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-27 14:26

Właśnie to budzi moją niechęć do III zakonu: czy tercjarki to mężatki w habitach, czy zamężne zakonnice? Ludzie świeccy, żyjący w rodzinach bawią się w zakon.

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2012-01-27 14:53

Franciszko: uważam, że to niesprawiedliwa ocena. Część być może bawi się w zakon, ale inna część (podejrzewam, że większość) po prostu chce żyć charyzmatem tego, a nie innego zgromadzenia. Gdyby było w tym coś niejasnego w sposób jaki opisujesz (zamężna zakonnica etc.) Kościół po prostu nie dopuściłby takiej formy łączności ze zgromadzeniem.
Osobiście jak najbardziej popieram tercjarstwo.
Pozdrawiam.

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2012-01-27 18:35

"czy tercjarki to są mężatki w habitach czy zamężne zakonnice?" - Wracając wspomnieniami do mojej Babci, Franciszko, mogę powiedzieć, że tercjarkami mogą być najzwyklejsze pod słońcem wdowy, na pierwszy rzut oka nie wyróżniające się niczym szczególnym. Na co dzień zadbane, wyznające zasadę, że im człowiek starszy, tym bardziej, dla dobra otoczenia, powinien dbać o schludny wygląd. Nigdy mi do głowy nie przyszło, że III zakon to była zabawa z jej strony, czy też przejaw tego, że wcześniej rozminęła się ze swoim powołaniem. Dla nikogo nie było tajemnicą, jak ważny był Bóg w jej życiu. O zakładaniu przez nią habitu nic mi nie było wiadomo. Jeśli to robiła, nie obnosiła się z tym faktem. Została w nim pochowana, zgodnie ze swoim życzeniem.

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-27 23:44

Franciszko, Tercjarze to nie zabawa w zakon:
Franciszkański Zakon Świeckich jest Wspólnotą-Rodziną, w której świeccy realizują swoje powołanie do świętości przez życie Ewangelią w świecie za przykładem św. Franciszka z Asyżu i według wskazań Kościoła.
Zasady życia franciszkanów świeckich określone są przez Regułę, Konstytucje i Statuty zatwierdzone przez Kościół oraz Dokumenty Stolicy Apostolskiej.
Swoje powołanie do świętości wypełniają w świecie w ramach obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych i politycznych swojego świeckiego staniu. Przez ciągłe nawracanie się i pokutę dążą do miłości doskonałej naśladując Jezusa Chrystusa posłusznego, ubogiego i ukrzyżowanego.
Przykładem na tej drodze jest św. Franciszek z Asyżu, który pociągnął za sobą wielu ludzi różnych epok. Również w czasach obecnych wielu podejmuje trud pójścia za Chrystusem drogą franciszkańską, aby zdążać ku pełni człowieczeństwa i miłości doskonałej.
(Reguły Franciszkańskiego Zakonu Świeckich)

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: A. (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-01-28 12:31

Zakon Dominikański istnieje w Kościele od 800 lat. Nie było wszystkich znanych nam dzisiaj zakonów czynnych, instytutów świeckich, najróżniejszych wspólnot, Neokatechumenatów i wielu innych, a były III Zakony i byli ludzie, którzy żyjąc w stanie świeckim włączali się w jakiś zakon, aby żyjąc jego charyzmatem iść za Jezusem i innym tego Jezusa pokazywać.
Tercjarki/tercjarze to nie tylko mężatki/mężowie. To także wdowy, panny, kawalerowie, a także kapłani diecezjalni. Kard. Macharski jest tercjarzem dominikańskim.
Tercjarze dominikańscy są taką samą częścią Zakonu Kaznodziejskiego jak bracia i jak mniszki. Wszyscy (bracia, mniszki, tercjarze) składają przyrzeczenia na ręce tego samego generała i pod niego podlegają.

 Re: Habity w trzecich zakonach?
Autor: Joanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-31 21:07

Witam. należę do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych od 12 lat i mogę powiedzieć, że należeć do Świeckiego Zakonu, to nie zabawa, oczywiście. O. Anastasio, Karmelita pięknie i dosadnie wyjaśnia to tutaj:
http://www.ocds-kielce.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=52&limit=1&limitstart=0

"O. Anastasio Kard. Ballestrero, ukazuje elementy charakteryzujące zakon świecki i proponuje drogę duchowego rozwoju, wiodącą przez Maryję i modlitwę do bycia Kościołem, w którym doświadczamy przemieniającego trwania z Bogiem i w Bogu."
Zaś wiadomości formacyjne są tutaj:
http://www.ocds.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=45
Pozdrawiam serdecznie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: